• 12315 marta o'qildi
• qatnashchilar tomonidan tuzilgan ta’sis shartnomasi va ular tasdiqlagan ustav — uyushma (ittifoq) uchun.
Nodavlat notijorat tashkiloti ta’sis hujjatlarining talablari nodavlat notijorat tashkilotining o‘zi uchun, uning muassislari va qatnashchilari (a’zolari) uchun majburiydir.
Ta’sis shartnomasida taraflar (muassislar) nodavlat notijorat tashkilotlari uyushmasini (ittifoqini) tuzish majburiyatini oladilar, uni tuzish sohasida birgalikda faoliyat ko‘rsatish tartibini, unga o‘z mol-mulkini berish hamda uning faoliyatida ishtirok etish, nodavlat notijorat tashkiloti faoliyatini boshqarish, muassislarning uning tarkibidan chiqish shartlarini belgilab beradilar. Ta’sis shartnomasiga muassislarning kelishuviga binoan boshqa shartlar ham kiritilishi mumkin.
Nodavlat notijorat tashkilotining ustavida quyidagilar nazarda tutiladi:
• nodavlat notijorat tashkilotining nomi, maqsad va vazifalari, uning tashkiliy-huquqiy shakli, u o‘z faoliyatini amalga oshiradigan hudud;
• nodavlat notijorat tashkilotining tuzilmasi va rahbar organlari, zaruratga qarab uning nazorat-taftish organlari (ijtimoiy fondlar uchun — majburiy) yoki auditorlarni (auditorlik firmalarini) jalb etishning majburiyligi;
• rahbar organlarning vakolat doirasi va ularni shakllantirish tartibi, ularning vakolat muddatlari, doimiy asosda ishlaydigan rahbar organ joylashgan er;
• a’zolik belgilangan birlashmalar uchun — a’zo bo‘lish va a’zolikdan mahrum bo‘lish shartlari va tartibi, a’zolarning huquq va majburiyatlari;
• pul mablag‘lari va boshqa mol-mulkni shakllantirish manbalari, nodavlat notijorat tashkiloti hamda uning tarkibiy bo‘linmalarining mol-mulkni boshqarish borasidagi huquqlari;
• qayta tashkil qilish va tugatish tartibi;
• ustavga o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar kiritish tartibi.
Ma’lumot uchun
2. NNTni ro‘yxatdan o‘tkazish uchun qanday hujjatlar talab qilinadi?
NNTni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun ro‘yxatga oluvchi organga quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
• mazkur nodavlat notijorat tashkilotining rahbar-organi a’zolari har birining familiyasi, ismi, otasining ismi, tug‘ilgan yili va joyi, yashash joyi hamda manzilini ko‘rsatgan holda ular tomonidan imzolangan ariza;
• nodavlat notijorat tashkilotining ustavi yoxud yuridik shaxs bo‘lgan vakolatxona yoki filial to‘g‘risidagi nizom davlat tilida ikki nusxada;
• ta’sis shartnomasi — nodavlat notijorat tashkilotlarining uyushmalari (ittifoqlari) uchun;
• nodavlat notijorat tashkilotini tashkil etish to‘g‘risidagi ta’sis s’ezdi (konferentsiyasi) yoki umumiy yig‘ilishning bayonnomasi yoxud ta’sischining qarori (respublika va viloyatlararo nodavlat notijorat tashkilotlari uchun tegishli vakolatxonalar va filiallarni tashkil etish, rahbar organlarni hamda boshqa organlarni shakllantirish to‘g‘risidagi ma’lumotlar ham ko‘rsatiladi);
• joylashgan eri nodavlat notijorat tashkilotining pochta manzili sifatida foydalanilishi mo‘ljallanayotgan ko‘chmas mulkka bo‘lgan mulk huquqini yoki undan foydalanish huquqini tasdiqlovchi hujjat;
• nodavlat notijorat tashkilotini tuzish tashabbuskorlari yoxud uning ta’sischilari to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• tashabbuskor fuqarolarning ro‘yxati;
• bosh nodavlat notijorat tashkiloti davlat ro‘yxatidan o‘tganligi to‘g‘risidagi guvohnoma nusxasi — vakolatxonalar va filiallar uchun;
• dastlabki mablag‘lar shakllantirilganligini tasdiqlovchi hujjat — jamoat fondlari uchun;
• vasiyatnomaning notarial tasdiqlangan nusxasi — vasiyatnoma bo‘yicha tashkil etilayotgan jamoat fondlari uchun;
• davlat boji to‘langanligi to‘g‘risidagi bank to‘lov hujjati.
3. NNTlar uchun ijtimoiy buyurtmalar berish tartibi qanday?
4. NNTlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi?
Nodavlat notijorat tashkilotini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish adliya organlari tomonidan amalga oshiriladi.
O‘zbekiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlari, bosh tashkiloti O‘zbekiston Respublikasidan tashqarida joylashgan xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlarining hamda chet el nodavlat notijorat tashkilotlarining vakolatxonalari va filiallari, respublika, viloyatlararo nodavlat notijorat tashkilotlari O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligida ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
Viloyat, tuman, shahar, shaharcha, qishloq va ovul hududlarida faoliyat olib boradigan nodavlat notijorat tashkiloti Qoraqalpog‘iston Respublikasi Adliya vazirligi, viloyatlar va Toshkent shahar adliya boshqarmalarida ro‘yxatdan o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi nodavlat notijorat tashkilotlarining chet el fuqarolari bo‘lgan xodimlarini, shuningdek ularning qaramog‘idagi oila a’zolarini belgilangan tartibda akkreditatsiya qilishni amalga oshiradi.
Davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun hujjatlar ta’sis s’ezdi (konferentsiyasi) yoki umumiy yig‘ilish o‘tkazilgan kundan e’tiboran 2 oy ichida, jamoat birlashmasi uchun esa 1 oy ichida taqdim etiladi.
Nodavlat notijorat tashkilotini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun hujjatlarni qabul qilib olgan adliya organi ularni 1 oylik muddat ichida ko‘rib chiqadi hamda nodavlat notijorat tashkilotini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risida yoki davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi va qaror qabul qilingan paytdan e’tiboran 3 kun ichida muassislarga davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risida guvohnoma yoki qonunchilikning qaysi qoidalari buzilganligi davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni rad etishga olib kelganligi haqida aniq ko‘rsatilgan hujjat beradi.
5. NNTlarga davlat subsidiyalarini ajratish tartibi qanday?
Davlat subsidiyasi sotsial va ijtimoiy ahamiyatga molik faoliyatni amalga oshirayotgan nodavlat notijorat tashkilotlarini va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlarini qo‘llab-quvvatlash uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti, davlat maqsadli jamg‘armalari mablag‘lari hisobidan beriladigan hamda aniq loyihalar bilan bog‘liq bo‘lmagan moliyaviy yoki boshqa moddiy ko‘makdir.
Davlat subsidiyalaridan faqat nodavlat notijorat tashkilotlarining va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining ustavida belgilangan maqsad va vazifalarni bajarish, moddiy-texnika bazasini mustahkamlash hamda ijtimoiy foydali maqsadlarga erishish uchungina foydalaniladi.
Nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari davlat subsidiyasini olish uchun Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondiga buyurtmalar bilan murojaat etadi.
Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi nodavlat notijorat tashkilotlarining va fuqarolik jamiyati boshqa institutlarining buyurtmalarini umumlashtiradi, subsidiyalash hajmlariga doir takliflarni tayyorlaydi hamda ularni Parlament komissiyasiga kiritadi.
• Parlament komissiyasi Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi tomonidan taqdim etilgan hujjatlarni o‘rganib chiqib, subsidiyalashning maqsadga muvofiqligi va zarur hajmlari to‘g‘risida belgilangan tartibda qaror qabul qiladi.
• Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondi navbatdagi yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti tasdiqlanganidan keyin Parlament komissiyasiga davlat subsidiyalarini taqsimlashga doir takliflarni taqdim etadi.
Parlament komissiyasi Oliy Majlis huzuridagi jamoat fondining takliflari olinganidan keyin nodavlat notijorat tashkilotlariga va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlariga ajratiladigan davlat subsidiyalarining hajmlarini aniqlaydi.
Davlat subsidiyalarini ajratish tartibi va shartlari Parlament komissiyasi tomonidan belgilanadi.
Qonunchilikda ayrim nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari uchun davlat tomonidan subsidiyalashning boshqacha tartibi ham nazarda tutilishi mumkin.

• 11692 количество просмотров
Ответ: Для государственной регистрации ННО в регистрирующий орган юстиции представляются следующие документы:
• заявление, подписанное членами руководящего органа данной негосударственной некоммерческой организации, с указанием фамилии, имени, отчества, года и места рождения, места жительства каждого и адреса;
• устав негосударственной некоммерческой организации либо положение о представительстве или филиале, являющемся юридическим лицом, на государственном языке в двух экземплярах;
• учредительный договор — для ассоциаций (союзов) негосударственных некоммерческих организаций;
• протокол учредительного съезда (конференции) или общего собрания либо решение учредителя о создании негосударственной некоммерческой организации (для республиканских и межобластных негосударственных некоммерческих организаций указываются также сведения о создании соответствующих представительств и филиалов, формировании руководящего и других органов);
• документ, подтверждающий право собственности или пользования недвижимым имуществом, местонахождение которого предполагается для использования в качестве почтового адреса негосударственной некоммерческой организации;
• сведения об инициаторах создания либо учредителях негосударственной некоммерческой организации;
• список инициативных граждан;
• копия свидетельства о государственной регистрации головной негосударственной некоммерческой организации — для представительств и филиалов;
• документ, подтверждающий формирование первоначальных средств, — для общественных фондов;
• нотариально заверенная копия завещания — для общественных фондов, создаваемых по завещанию;
• банковский платежный документ об уплате государственной пошлины.
3. Какой порядок предоставления социальных заказов для ННО?
4. Порядок государственной регистрации ННО?
Государственная регистрация негосударственной некоммерческой организации осуществляется органами юстиции.
Международные негосударственные некоммерческие организации, представительства и филиалы международных негосударственных некоммерческих организаций, головная организация которых находится за пределами Республики Узбекистан, и иностранных негосударственных некоммерческих организаций, действующие в Республике Узбекистан, республиканские, межобластные негосударственные некоммерческие организации регистрируются в Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Негосударственная некоммерческая организация, деятельность которой распространяется на территорию области, района, города, поселка, кишлака и аула, регистрируется в Министерстве юстиции Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентском городском управлениях юстиции.
Министерство юстиции Республики Узбекистан в установленном порядке осуществляет аккредитацию сотрудников негосударственных некоммерческих организаций, являющихся иностранными гражданами, а также членов их семей, находящихся на их иждивении.
Для государственной регистрации ННО в регистрирующий орган представляются следующие документы:
• Документы представляются на государственную регистрацию в течение 2 месяцев, а для общественного объединения — в течение 1 месяца со дня проведения учредительного съезда (конференции) или общего собрания.
Орган юстиции, принявший документы для государственной регистрации негосударственной некоммерческой организации, в месячный срок рассматривает и принимает решение о государственной регистрации или отказе в государственной регистрации негосударственной некоммерческой организации и выдает учредителям в течение 3 дней с момента принятия решения свидетельство о государственной регистрации либо документ с указанием конкретных положений законодательства, нарушение которых повлекло отказ в государственной регистрации.
5. Порядок выделения государственной субсидии для ННО?
Государственной субсидией является финансовое или иное материальное содействие за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, государственных целевых фондов, предоставляемое для поддержки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, осуществляющих социально и общественно значимую деятельность, и не связанное с конкретными проектами.
Государственные субсидии используются исключительно на выполнение уставных целей и задач негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, укрепление материально-технической базы и достижение общественно полезных целей.
Для получения государственной субсидии негосударственные некоммерческие организации и другие институты гражданского общества обращаются с заявками в Общественный фонд при Олий Мажлисе.
Общественный фонд при Олий Мажлисе обобщает заявки негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, готовит предложения по объемам субсидирования и вносит их в Парламентскую комиссию.
• Парламентская комиссия, изучив документы, представленные Общественным фондом при Олий Мажлисе, принимает в установленном порядке решение о целесообразности субсидирования и его необходимых объемах.
• Общественный фонд при Олий Мажлисе после утверждения Государственного бюджета Республики Узбекистан на очередной год представляет в Парламентскую комиссию предложения по распределению государственных субсидий.
Парламентская комиссия после получения предложений Общественного фонда при Олий Мажлисе определяет объемы государственных субсидий, выделяемых негосударственным некоммерческим организациям и другим институтам гражданского общества.
Порядок и условия выделения государственных субсидий определяются Парламентской комиссией.
Законодательством может быть предусмотрен и иной порядок государственного субсидирования для отдельных негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества.