• 11976 marta o'qildi
1. Tashkilotimiz ehtiyojlari uchun 80 nusxada bosma nashrlarni chop etish kerak. Buning uchun OAV sifatida ro‘yxatdan o‘tishimiz kerakmi?
"Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida"gi O‘RQ 21-moddasiga asosan
Quyidagilarning ro‘yxatdan o‘tkazilishi talab etilmaydi:
• faqat o‘z rasmiy xabarlari va materiallarini, shuningdek normativ-huquqiy hujjatlarini e’lon qilish uchun davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari tomonidan ta’sis etiladigan ommaviy axborot vositalari;
• korxona, muassasa, tashkilotning (shu jumladan o‘quv va ilmiy muassasaning) o‘z ehtiyojlarini qondirish uchun adadi 100tagacha nusxada chop etiladigan davriy bosma nashrlar;
• kabelь tarmoqlari orqali olib beriladigan (ko‘rsatiladigan) tele-, radio-, video, kinoxronikal dasturlar, shuningdek tarqatilishi bir korxona, muassasa, tashkilot (shu jumladan o‘quv va ilmiy muassasa) binosi va (yoki) hududi bilan cheklanadigan audio-, audiovizual xabar va materiallar.
2. Jismoniy shaxslar bosma ommaviy axborot vositalari mahsulotlarini mustaqil ravishda tarqata oladimi?
Ommaviy axborot vositasi mahsulotini tarqatish bevosita tahririyat tomonidan, shuningdek belgilangan tartibda yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan shartnoma asosida amalga oshirilishi mumkin.
• Bosma ommaviy axborot vositalari mahsulotini tarqatish ularga obuna tashkil etish, shuningdek chakana savdo tarmog‘i orqali amalga oshiriladi. Ro‘yxatdan o‘tkazilgan davriy bosma nashrlar adadini chakana savdo orqali, shu jumladan qo‘lda sotish nashrlar tahririyatlarining shtatdagi tarqatuvchilari tomonidan yoki savdo tarmog‘iga ega bo‘lgan yuridik shaxslar, shuningdek yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan, qonunchilikda belgilangan tartibda amalga oshiriladi.
Ommaviy axborot vositasining har bir alohida chiqarilishining tarqatilishiga bosh muharrir uning chiqarilishi uchun ruxsat berganidan keyingina yo‘l qo‘yiladi.
3. Ommaviy axborot vositasini ro‘yxatdan o‘tkazishni rad etish uchun qanday asoslar bor?
4. OAV mahsulotlarini noqonuniy ishlab chiqarish va tarqatish uchun qanday jazo mavjud?
Ommaviy axborot vositalarining mahsulotlarini belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazmasdan yoki ularni chiqarishni yoxud nashr etishni to‘xtatish to‘g‘risida qaror qabul qilingandan keyin qonunga xilof ravishda tayyorlash va tarqatish — bosma yoki boshqa mahsulotlarni musodara qilib, bazaviy hisoblash miqdorining 3 baravaridan 5 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.
5. Ijtimoiy tarmoqlardagi noaniq ma’lumotlar uchun bloggerlar javobgarlikga tortilishi mumkinmi?
Bloger — Internet jahon axborot tarmog‘idagi o‘z veb-saytiga va (yoki) veb-sayt sahifasiga hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan, ijtimoiy-siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy va boshqa xususiyatga ega axborotni joylashtiruvchi, shu jumladan axborotdan foydalanuvchilar tomonidan ushbu axborotni muhokama qilish uchun joylashtiruvchi jismoniy shaxs.
Veb-saytning va (yoki) veb-sayt sahifasining yoxud boshqa axborot resursining egasi, shu jumladan bloger hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan axborot joylashtiriladigan Internet jahon axborot tarmog‘idagi o‘z veb-saytidan va (yoki) veb-sayt sahifasidan yoxud boshqa axborot resursidan:
Veb-saytning va (yoki) veb-sayt sahifasining yoxud boshqa axborot resursining egasi, shu jumladan bloger, hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan axborot joylashtiriladigan Internet jahon axborot tarmog‘idagi o‘z veb-saytiga va (yoki) veb-sayt sahifasiga yoxud boshqa axborot resursiga hamma erkin foydalanishi mumkin bo‘lgan axborot joylashtirilguniga qadar uning to‘g‘riligini tekshirishi shart.

• 10770 количество просмотров
1. Нашей организации необходимо распечатать печатные издания тиражом 80 экземпляров для собственных нужд. Необходимо ли нам пройти для этого регистрацию СМИ?
Ответ: Согласно ст. 21 Закона РУз "О средствах массовой информации", регистрации не подлежат периодические печатные издания тиражом до 100 экземпляров для удовлетворения собственных нужд предприятия, учреждения, организации (в том числе учебного и научного учреждения).
2. Могут ли физические лица самостоятельно распространять продукцию печатных СМИ?
Распространение продукции СМИ может осуществляться непосредственно редакцией, а также в установленном порядке юридическими и физическими лицами на договорной основе.
• Распространение продукции печатных СМИ осуществляется путем организации подписки на них, а также через розничную сеть. Розничная продажа, в том числе с рук, тиража зарегистрированных периодических печатных изданий производится штатными распространителями редакций изданий или через юридических лиц, имеющих торговую сеть, а также индивидуальных предпринимателей в порядке, установленном законодательством.
Распространение каждого отдельного выпуска СМИ допускается только после того, как главным редактором дано разрешение на выпуск.
3. Какие могут быть основания для отказа в регистрации СМИ?
4. Какое предусмотрено наказание за незаконное изготовление и распространение продукции СМИ?
Согласно ст. 218 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, незаконное изготовление и распространение продукции СМИ без их регистрации в установленном порядке либо после решения о прекращении их выпуска или издания — влечет наложение штрафа от 3 до 5 БРВ с конфискацией печатной или иной продукции.
5. Несут ли блогеры ответственность за недостоверность информации в соц. сетях?
Блогер — физическое лицо, размещающее на своих веб-сайте и (или) странице веб-сайта во всемирной информационной сети Интернет общедоступную информацию общественно-политического, социально-экономического и иного характера, в том числе для ее обсуждения пользователями информации.
Владелец веб-сайта или страницы веб-сайта (блогер), обязан не допускать использование своих ресурсов в целях:
Владелец веб-сайта, страницы веб-сайта (блогер), обязан проверять достоверность общедо­ступной информации до ее размещения на своих ресурсах.
! За нарушение указанных требований законодательства предусмотрена административна и уголовная ответственность.