• 9910 marta o'qildi
Bolalar gematologiyasi, onkologiyasi va klinik immunologiyasi markazi Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazi etib qayta nomlangan.
Markaz huzurida yuridik shaxs maqomiga ega bo‘lmagan Onkologik va gematologik kasalliklarga chalingan bolalarni sog‘lomlashtirishga ko‘maklashish jamg‘armasi tashkil etilgan.
Jamg‘armaning asosiy vazifalari
Jamg‘arma mablag‘lari va imkoniyatlari, jumladan:
• bemor bolalarni o‘z vaqtida diagnostika qilish, davolash va reabilitatsiya qilishga;
• zarur hollarda respublikada va xorijda yuqori texnologiyali tibbiy yordam ko‘rsatilishiga ko‘maklashishga;
• zarur dori vositalari va tibbiy buyumlar bilan ta’minlashga;
• Markazning moddiy-texnika bazasini mustahkamlashga;
• bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi sohasida mutaxassislar malakasini oshirishga;
• ilmiy tadqiqotlar va zamonaviy davolash usullarini rivojlantirishga yo‘naltirilishi mumkin.
18 yoshdan keyin ham bepul davolanish mumkinmi?
2024-yil 1-iyuldan onkologik, gematologik va immunologik kasalliklarga chalingan 18 yoshdan 21 yoshgacha bo‘lgan bemorlar (21 yosh ham kiradi) belgilangan tibbiyot tashkilotlarida bepul davolanishni davom ettiradi.
Bu imkoniyat, jumladan:
• Bolalar onkologiyasi, gematologiyasi va immunologiyasi ilmiy-amaliy tibbiyot markazida;
• Bolalar milliy tibbiyot markazida;
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar bolalar ko‘p tarmoqli tibbiyot markazlarining tegishli bo‘limlarida;
• bemor voyaga etguniga qadar ushbu kasallik bo‘yicha tibbiy yordam ko‘rsatgan boshqa tibbiyot tashkilotlarida nazarda tutilgan.
Ayrim kasalliklar va holatlar bo‘yicha bunday bemorlarni 22 yoshga etgunga qadar kuzatish va davolash imkoniyati ham belgilangan tartib asosida nazarda tutilishi mumkin.

• 9864 количество просмотров
Центр детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии переименован в Научно-практический медицинский центр детской онкологии, гематологии и иммунологии.
При Центре создан не имеющий статуса юридического лица Фонд содействия оздоровлению детей, страдающих онкологическими и гематологическими заболеваниями.
Основные направления деятельности Фонда
Средства и возможности Фонда могут направляться, в частности:
• на своевременную диагностику, лечение и реабилитацию больных детей;
• на содействие оказанию при необходимости высокотехнологичной медицинской помощи в Узбекистане и за рубежом;
• на обеспечение необходимыми лекарственными средствами и медицинскими изделиями;
• на укрепление материально-технической базы Центра;
• на повышение квалификации специалистов в области детской онкологии, гематологии и иммунологии;
• на развитие научных исследований и современных методов лечения.
Можно ли продолжать бесплатное лечение после 18 лет?
С 1 июля 2024 года пациенты в возрасте от 18 до 21 года включительно, страдающие онкологическими, гематологическими и иммунологическими заболеваниями, продолжают бесплатное лечение в определенных медицинских организациях.
Такое лечение предусмотрено, в частности:
• в Научно-практическом медицинском центре детской онкологии, гематологии и иммунологии;
• в Национальном детском медицинском центре;
• в соответствующих отделениях детских многопрофильных медицинских центров Республики Каракалпакстан и областей;
• в других медицинских организациях, оказывавших пациенту помощь по данному заболеванию до достижения совершеннолетия.
По отдельным заболеваниям и состояниям также может предусматриваться возможность наблюдения и лечения до достижения 22 лет в установленном порядке.