• 12688 marta o'qildi
“Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida dam oladigan bolalar qamrovini kengaytirishga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-199-son, 29.05.2024-y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra,  tadbirkorlik sub’ektlari va xo‘jalik yurituvchi sub’ektlarni jalb etgan holda belgilangan statsionar bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlari negizida quyidagi mexanizmlar orqali o‘zaro manfaatli hamkorlik loyihalari amalga oshiriladi:
• oromgohlar hududining bir qismida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va er uchastkalarining bir qismini 15 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish;
• oromgohlar hududida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va er uchastkalarini yozgi mavsumdan tashqari paytda foydalanish uchun 10 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish;
• oromgohlar hududida yangi binolarni qurish yoki mavjud binolarni ta’mirlash va jihozlash, shuningdek, yozgi mavsum paytida oromgohlar tashkil etish sharti bilan oromgohlar bino-inshootlari va er uchastkalarini 10 yilgacha muddatga hamkorlarga ijaraga berish.
Bunda mazkur nazarda tutilgan hamkorlik loyihalari O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi tomonidan ishlab chiqiladigan shartlar asosida hamkorlarga “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali taklif etiladi.
Shuningdek, belgilangan oromgohlarning bino-inshootlari va er uchastkalarini yozgi mavsumdan tashqari paytda hamkorlarga ijaraga berish orqali ularni o‘zini o‘zi moliyalashtirish tizimiga o‘tkaziladi.

• 12687 количество просмотров
Принято Постановление Президента ”О мерах, направленных на расширение охвата детей отдыхом в детских оздоровительных лагерях” (ПП №199 от 29.05.2024 года)
Согласно Постановлению, на базе установленных стационарных детских оздоровительных лагерей с привлечением субъектов предпринимательства и хозяйствующих субъектов будут реализованы проекты взаимовыгодного сотрудничества посредством применения следующих механизмов:
• сдача в аренду партнерам части зданий и сооружений лагерей и земельных участков на срок до 15 лет при условии строительства новых зданий на части территории лагерей либо ремонта и оснащения существующих зданий;
• сдача в аренду зданий и сооружений лагерей и земельных участков партнерам на срок до 10 лет для использования вне летнего сезона при условии строительства на территории лагерей новых зданий или ремонта и оснащения существующих зданий;
• строительство новых зданий на территории лагерей или ремонт и оснащение существующих зданий, а также сдача в аренду зданий и сооружений лагерей и земельных участков партнерам сроком до 10 лет при условии организации лагерей в период летнего сезона.
При этом, предусмотренные проекты сотрудничества будут предлагаться партнерам через электронную торговую платформу “E-auksion” на условиях, разрабатываемых Федерацией профсоюзов Узбекистана.
Также, на систему самофинансирования будут переведены здания и сооружения, а также земельные участки указанных лагерей путем сдачи их в аренду партнерам вне летнего сезона.