• 17071 marta o'qildi
Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar va ularning oila a’zolarini taklif qilishni rasmiylashtirish va ko‘p martalik vizalarni berish hamda ularni O‘zbekiston Respublikasi hududida vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish qo‘yidagi ilovaga muvofiq sxema bo‘yicha Ichki ishlar vazirligining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalari tomonidan amalga oshiriladi.
Vatandoshlarni O‘zbekiston Respublikasiga taklif qilish uchun taklif qiluvchi doimiy istiqomat qiladigan joyidagi MvaFR bo‘linmasiga murojaat qilishi lozim.
Zarur xujjatlar:
• Ilovaga muvofiq belgilangan namunadagi 2 nusxada ariza-anketa;
• taklif qiluvchining pasporti (nusxasi olinib, asli qaytarib beriladi);
• vatandoshning shaxsini tasdiqlovchi hujjat (pasport, harakatlanish hujjati va boshqalar) nusxasi;
• taklif qiluvchining vatandosh bilan qarindoshlik darajasini tasdiqlovchi hujjatlar (nikoh tuzilganligi va tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi hujjatlar, nusxasi olinib, asli qaytarib beriladi);
• agar vatandosh O‘zbekiston Respublikasiga oila a’zolari bilan birgalikda kelish niyatida bo‘lsa, ularning har birining shaxsini va qarindoshlik darajasini tasdiqlovchi hujjatlarining nusxalari;
• davlat boji to‘langanligi haqidagi kvitantsiya.
• MvaFR bo‘linmasi 3 ish kuni mobaynida ariza-anketani va taqdim etilgan boshqa hujjatlarni ko‘rib chiqadi, vatandoshning taklif qiluvchiga qarindoshlik darajasini o‘rganib chiqadi hamda vatandoshlar va taklif qiluvchining shaxsini ichki ishlar organlaridagi mavjud ma’lumotlar bazasi bo‘yicha tekshiradi.
• Ariza-anketa o‘rganib chiqilgach, agar vatandoshning O‘zbekiston Respublikasiga kelishiga ichki ishlar organlarida to‘sqinlik qiluvchi ma’lumotlar aniqlanmasa, ariza-anketaning bir nusxasini kelishish uchun vakolatli organga yuboriladi.
Vakolatli organ bilan kelishilganidan va ijobiy qaror qabul qilinganidan so‘ng 3-ilovaga muvofiq shaklidagi taklifnoma to‘ldirilib MvaFRB bo‘linmasi boshlig‘i yoki uning o‘rinbosari tomonidan imzolanadi, gerbli muhr bilan tasdiqlanadi va bevosita taklif qiluvchiga yoki uning ishonchli vakiliga beriladi.
Vatandoshlarni taklif qilish haqidagi hujjatlarni ko‘rib chiqish muddati 15 ish kunidan oshmasligi lozim.
• Taklifnoma berilgan kundan boshlab uch oy davomida amal qiladi.
• Taklif qiluvchi ushbu muddat mobaynida taklifnomani O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Konsullik-huquqiy departamenti yoki vazirlikning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi hududiy bo‘linmalariga kirish vizalarini rasmiylashtirish uchun taqdim etadi.
• Vatandoshlarning O‘zbekiston Respublikasiga ko‘p martalik kirish vizalari O‘zbekiston Respublikasining chet eldagi konsullik muassasalari tomonidan, bunday konsullik muassasalari mavjud bo‘lmagan taqdirda esa — xalqaro maqomga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi aeroportlaridagi O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining bo‘linmalari tomonidan beriladi.
Vatandoshlarga ko‘p martalik kirish vizalarini rasmiylashtirish uchun kerakli xujjatlar:
• 4-ilovaga muvofiq belgilangan shaklda viza talabi;
• e-visa.mfa.uz sayti orqali olingan elektron anketa;
• MvaFR bo‘linmasi tomonidan berilgan taklifnoma;
• taklif qilinuvchi vatandoshning shaxsini tasdiqlovchi hujjat (pasport, harakatlanish hujjati va boshqalar) nusxasi;
• kirish vizalari Islom Karimov nomidagi Toshkent xalqaro aeroportida olinishi mo‘ljallangan holatlarda — aviachipta yoki bronь nusxalari;
Taqdim etilgan hujjatlarni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Konsullik-huquqiy departamenti yoki vazirlikning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlardagi hududiy bo‘linmalari tomonidan ko‘rib chiqish muddati 5 ish kunidan oshmasligi kerak.

• 15078 количество просмотров
Оформление приглашений и предоставление многократных виз для соотечественников, проживающих за рубежом, и членов их семей, а также их регистрация по месту временного пребывания на территории Республики Узбекистан осуществляются подразделениями миграции и оформления гражданства Министерства внутренних дел по схеме.
Для приглашения соотечественников в Республику Узбекистан приглашающий должен обратиться в подразделение МиОГ по месту постоянного проживания.
• заявление-анкету установленного образца в двух экземплярах по форме согласно приложению № 2;
• паспорт приглашающего (снимается копия, оригинал возвращается);
• копию документа, подтверждающего личность соотечественника (паспорт, проездной документ и другое);
• документы, подтверждающие степень родства между приглашающим и соотечественником (свидетельство о бракосочетании, о рождении или заменяющие их документы, с которых снимаются копии, оригиналы возвращаются);
• если соотечественник намерен прибыть в Республику Узбекистан вместе с членами семьи, копии документов, удостоверяющих личность каждого из них и подтверждающих степень родства;
• В течение 3-х рабочих дней подразделение МиОГ рассматривает заявление-анкету и другие представленные документы, изучает степень родства между приглашающим лицом и соотечественником, а также проводит сверку личности приглашающего лица и соотечественников по имеющейся базе данных в органах внутренних дел.
• После изучения заявления-анкеты, если в органах внутренних дел не установлены препятствующие въезду соотечественника в Республику Узбекистан сведения, один экземпляр заявления-анкеты направляется в уполномоченный орган для согласования.
После согласования с уполномоченным органом и принятия положительного решения заполняется приглашение по форме согласно приложению № 3, которое подписывается начальником подразделения МиОГ или его заместителем, заверяется гербовой печатью и вручается непосредственно приглашающему или его доверенному лицу.
Срок рассмотрения и согласования документов для приглашения соотечественников не должен превышать 15 рабочих дней.
• Приглашение действительно в течение 3-х месяцев со дня его выдачи
• Многократные въездные визы в Республику Узбекистан для соотечественников оформляются консульскими учреждениями Республики Узбекистан за рубежом, а в случае отсутствия таких учреждений — отделами Министерства иностранных дел Республики Узбекистан в международных аэропортах страны.
Документы для оформления многократных въездных виз:
• визовое требование установленной формы;
• электронную анкету, полученную посредством сайта e-visa.mfa.uz;
• приглашение, выданное подразделением МиОГ;
• копию документа, подтверждающего личность приглашаемого соотечественника (паспорт, проездной документ и другие);
• въездные визы, а в случае получения в международном аэропорту г.Ташкента им. И.Каримова — копию авиабилета или брони;