• 17359 marta o'qildi
Vatandoshlar yashash manzillarini o‘zgartirsalar 3 ish kunidan kechikmay vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olingan joy bo‘yicha hududiy MvaFR bo‘linmasiga turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olishni o‘zgartirish uchun murojaat qilishi lozim (mehmonxona, sanatoriy va davolanish muassasalariga ko‘chib o‘tish bundan mustasno).
• Muayyan manzilda vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinganligi asosida yashayotgan vatandoshlar O‘zbekiston Respublikasining boshqa manzilida 3 kundan ortiq bo‘lish istagini bildirsalar, amaldagi vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinganligi bekor qilinmasdan bo‘lish muddatiga vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinganligi qilinadi. Bunda yangi manzildagi vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinganligi avvalgi vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olinganligi muddatidan oshmasligi lozim.
• Vatandoshlar O‘zbekiston Respublikasida bundan buyon qolishga qonuniy asoslari bo‘lmasa, viza va vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish muddatlari tugaguncha mamlakat hududidan chiqib ketishlari lozim.
• Vatandoshlar qonunchilikda belgilangan tartibda O‘zbekiston Respublikasi hududida mehnat faoliyati bilan shug‘ullanishlari, ta’lim olishlari, doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olish bilan yashash guvohnomasi olishlari mumkin.
Vatandoshlar O‘zbekiston Respublikasida mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish uchun tegishli ruxsatnoma olish masalasida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligi  murojaat qilishlari kerak.
Vatandoshlarning «VTD» turdagi vizalari mehnat faoliyati bilan shug‘ullanish uchun berilgan ruxsatnoma yoki ta’lim muassasasi bilan tuzilgan shartnoma muddatiga uzaytirilganda viza turi o‘zgarmaydi.

• 17360 количество просмотров
В случае смены места жительства на территории Республики Узбекистан соотечественники не позднее 3-х рабочих дней должны обратиться в подразделение МиОГ по месту регистрации по месту временного пребывания для смены регистрации по месту временного пребывания (кроме переезда в гостиницу, санаторий и лечебное учреждение).
• Соотечественники, проживающие на основании регистрации по месту временного пребывания по определенному адресу, изъявившие желание прибыть в другой адрес Республики Узбекистан на срок более 3-х дней, подлежат регистрации по месту временного пребывания без аннулирования их действующей регистрации по месту временного пребывания по первому адресу. При этом срок регистрации по месту временного пребывания по новому адресу не должен превышать срока действующей регистрации по месту временного пребывания.
• Если у соотечественников не имеется законных оснований для дальнейшего нахождения на территории Республики Узбекистан, они должны покинуть территорию страны до истечения срока их визы и регистрации по месту временного пребывания.
• Соотечественники в установленном законодательством порядке могут заниматься трудовой деятельностью на территории Республики Узбекистан, получать образование и вид на жительство с регистрацией по месту постоянного проживания.
По вопросам получения разрешения для осуществления трудовой деятельности в Республике Узбекистан соотечественники должны обратиться в Агентство по миграции.
При продлении срока разрешения на занятие трудовой деятельностью или продлении контракта с образовательным учреждением визы соотечественников типа VTD замене не подлежат.