• 5483 marta o'qildi
Abiturient Samarqandda turib Toshkent shahridagi oliy ta’lim muassasalariga  kirish uchun ro‘yxatdan o‘tishi mumkin - zarnews.uz
Test topshirish hududini mustaqil tanlash
Abiturient test sinovlarida o‘zi tanlagan hududda ishtirok etish huquqiga ega. Test topshirish hududi sifatida:
• Qoraqalpog‘iston Respublikasi;
• tegishli viloyat markazi;
• Toshkent shahri tanlanishi mumkin.
Abiturientning doimiy yoki vaqtincha yashash joyi uni muayyan test hududiga bog‘lab qo‘ymaydi. Masalan, Samarqand viloyatida yashaydigan abiturient Toshkent shahrini test topshirish hududi sifatida tanlashi mumkin.
Hududni tanlash muddati
Test topshirish hududi onlayn ro‘yxatdan o‘tishning birinchi bosqichida — har yili 5-iyundan 25-iyunga qadar, 25-iyunь kuni ham tanlanadi.
Ushbu bosqichda abiturient:
• test topshiriladigan fanlar majmuasini;
• ta’lim tilini;
• test topshirish hududini;
• kasbiy yoki ijodiy imtihon mavjud bo‘lsa, uni o‘tkazadigan oliy ta’lim tashkilotini tanlaydi.
Ro‘yxatdan o‘tish muddati tugagunga qadar shaxsiy kabinetdagi ma’lumotlarni tekshirish va zarur bo‘lsa o‘zgartirish lozim. Belgilangan muddat yakunlanganidan keyin ro‘yxatdan o‘tish ma’lumotlariga o‘zgartirish yoki qo‘shimcha kiritishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Muhim: viloyat yoki shaharni tanlash testning aniq binosini mustaqil tanlash huquqini bermaydi. Test o‘tkaziladigan bino, manzil, sana va smena Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan belgilanib, abiturient ruxsatnomasida ko‘rsatiladi.
Test hududi va oliy ta’lim tashkiloti o‘rtasidagi farq
Test topshirish hududi oliy ta’lim tashkiloti joylashgan hududga bog‘liq emas. Abiturient bir hududda test topshirib, boshqa hududda joylashgan oliy ta’lim tashkilotini tanlashi mumkin.
Oliy ta’lim tashkiloti, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi, ta’lim shakli va tanlov ustuvorligi test sinovlari to‘liq yakunlanganidan keyingi 15 kun davomida, ro‘yxatdan o‘tishning ikkinchi bosqichida tanlanadi.
Shu sababli birinchi bosqichda test topshirish uchun qulay hududni tanlash abiturientning keyinchalik boshqa viloyat yoki shahardagi oliy ta’lim tashkilotini tanlash huquqini cheklamaydi.

Абитуриент вправе проходить тестирование на выбранной им территории. Можно выбрать:
Место постоянного или временного проживания не обязывает абитуриента выбирать определенную территорию. Например, проживающий в Самаркандской области абитуриент может выбрать местом тестирования город Ташкент.
Территория тестирования выбирается на первом этапе онлайн-регистрации — ежегодно с 5 по 25 июня включительно.
На этом этапе абитуриент выбирает:
До окончания регистрации необходимо проверить сведения в личном кабинете и при необходимости изменить их. После завершения установленного срока внесение изменений и дополнений в регистрационные данные не допускается.
Важно: выбор области или города не дает права самостоятельно выбирать конкретное здание. Здание, адрес, дата и смена определяются Агентством по оценке знаний и квалификаций и указываются в пропуске абитуриента.
Территория тестирования не зависит от места нахождения выбранной высшей образовательной организации. Абитуриент может пройти тестирование в одной области, а затем выбрать образовательную организацию, расположенную в другой области или городе.
Высшая образовательная организация, направление бакалавриата, форма обучения и приоритет конкурса выбираются на втором этапе регистрации — в течение 15 дней после полного завершения тестовых испытаний.
Выбор удобной территории тестирования на первом этапе не ограничивает право абитуриента впоследствии выбрать образовательную организацию в другом регионе.