• 5180 marta o'qildi
O‘rmon va yashil hududlarni ko‘paytirish, cho‘llanishga qarshi kurashish agentligi Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi tizimiga kiradi.
Agentlik o‘rmon xo‘jaligi, yashil hududlarni kengaytirish, ko‘chatchilikni rivojlantirish va cho‘llanishga qarshi kurashish yo‘nalishlarida faoliyat yuritadi.
Agentlikning asosiy vazifalari nimalar?
• barcha o‘rmonlarning davlat hisobini yuritadi;
• davlat o‘rmon kadastrini shakllantiradi va yuritadi;
• o‘rmonlarni barpo etish, tiklash, muhofaza qilish va ulardan oqilona foydalanish ishlarida ishtirok etadi;
• ko‘chatchilikni rivojlantiradi va daraxt hamda buta ko‘chatlari pitomniklarini ko‘paytirish choralarini amalga oshiradi;
• cho‘llanish va erlar degradatsiyasiga qarshi kurashish bo‘yicha ishlarni tashkil etadi.
«Yashil makon» loyihasida Agentlikning vazifasi qanday?
Agentlik «Yashil makon» umummilliy loyihasini amalga oshirish, ko‘chatchilikni rivojlantirish va daraxt hamda buta ko‘chatlari pitomniklarini ko‘paytirish bo‘yicha respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi.
Ekologiya qo‘mitasi esa o‘rmonlarni muhofaza qilish, qayta tiklash, yashil hududlarni yaratish va «Yashil makon» doirasida davlat siyosatini ishlab chiqish hamda amalga oshirish vakolatiga ega.
O‘rmon fondi erlari qanday muhofaza qilinadi?
2025-yil 1 noyabrdan o‘rmon fondi er maydonlari alohida muhofaza etiladi. Ularning er fondi toifasini o‘zgartirish Prezident qaroriga muvofiq amalga oshiriladi.
Eslatma: o‘rmon xo‘jaligiga oid masalalarda Agentlik, ekologik qonunchilikka rioya etilishi ustidan davlat nazorati masalalarida esa Ekologiya qo‘mitasi va uning Ekopolitsiya tuzilmalari tegishli vakolatlarni amalga oshiradi.

• 5176 количество просмотров
Агентство по увеличению лесов и зеленых территорий, борьбе с опустыниванием входит в систему Национального комитета Республики Узбекистан по экологии и изменению климата.
Агентство осуществляет деятельность в сфере лесного хозяйства, расширения зеленых территорий, развития питомников и борьбы с опустыниванием.
Каковы основные задачи Агентства?
• ведет государственный учет всех лесов;
• составляет и ведет государственный лесной кадастр;
• участвует в создании, восстановлении, охране лесов и их рациональном использовании;
• развивает питомниководство и расширяет сеть питомников деревьев и кустарников;
• участвует в организации работ по борьбе с опустыниванием и деградацией земель.
Какова роль Агентства в проекте «Яшил макон»?
Агентство является республиканским органом исполнительной власти по реализации общенационального проекта «Яшил макон», развитию питомниководства и увеличению количества питомников деревьев и кустарников.
Национальный комитет по экологии, в свою очередь, осуществляет государственную политику в сфере охраны, восстановления и воспроизводства лесов, а также создания зеленых территорий в рамках проекта.
Как охраняются земли лесного фонда?
С 1 ноября 2025 года земли лесного фонда подлежат особой охране. Изменение категории таких земель осуществляется в соответствии с решением Президента.
Обратите внимание: вопросы лесного хозяйства относятся к деятельности Агентства, а государственный экологический контроль за соблюдением экологического законодательства осуществляют Национальный комитет по экологии и его структуры Экополиции.