• 7307 marta o'qildi
Agar er-xotinning voyaga etmagan farzandlari bo‘lmasa, ular nikohdan ajrashishga o‘zaro rozi bo‘lsa hamda o‘rtada mol-mulkni bo‘lish bilan bog‘liq nizo mavjud bo‘lmasa, nikoh FHDYo organida bekor qilinishi mumkin. Ariza berishda er-xotin voyaga etmagan farzandlari va mulkiy nizolari yo‘qligini tasdiqlaydi.
Agar xotin homilador bo‘lsa, FHDYo organi nikohdan ajratish to‘g‘risidagi arizani qabul qilishni rad etadi.
Voyaga etmagan farzand, mulkiy nizo yoki yordamga muhtoj mehnatga layoqatsiz er yoki xotinni ta’minlash bo‘yicha nizo mavjud bo‘lsa, nikohdan ajratish masalasi sud tartibida hal etiladi.
Ariza qaerga beriladi?
Nikohdan ajratish to‘g‘risidagi ariza er-xotinning doimiy yashash yoki vaqtincha turgan joyi bo‘yicha ro‘yxatdan o‘tgan joyidan qat’i nazar FHDYo organiga berilishi mumkin.
Agar nikoh O‘zbekiston Respublikasi FHDYo organida qayd etilgan bo‘lsa, arizani Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (YaIDXP) orqali elektron shaklda ham berish mumkin. Bunda er-xotinning shaxsi Face-ID yoki MyID orqali tasdiqlanadi va bunday tasdiq nikohdan ajrashishga rozilik bildirilganini anglatadi.
Er-xotindan biri FHDYoga bora olmasa nima bo‘ladi?
Agar er-xotindan biri ariza berish uchun FHDYo organiga shaxsan kela olmasa, birgalikda tuzilgan arizani ikkinchi tomon topshirishi mumkin. Bunda kela olmagan er yoki xotinning arizadagi imzosi notarial tartibda yoki FHDYo organi mudiri tomonidan tasdiqlangan bo‘lishi kerak.
Arizada taraflarning ajrashishga o‘zaro roziligi, voyaga etmagan farzandlari yo‘qligi va zarur hollarda nikohdan ajratishni taraflardan birining ishtirokisiz qayd etishga roziligi ko‘rsatiladi.
Nikoh qancha vaqtdan keyin bekor qilinadi?
Er-xotinning o‘zaro roziligi asosida nikohdan ajratish FHDYo organiga ariza berilgan kundan boshlab 3 oy o‘tgach qayd etiladi.
Ariza berilganidan keyin FHDYo organi 3 kundan kechiktirmay er-xotinni yarashtirish choralarini ko‘rish uchun ularning yashash joyidagi fuqarolar yig‘inining oilaviy qadriyatlarni mustahkamlash komissiyasini xabardor qiladi.
3 oylik muddat nikoh ariza berilgan kuni bekor qilinmasligini anglatadi. Nikohdan ajratish ushbu muddat o‘tgach FHDYo organida qayd etiladi.
Bir tomonning arizasi bilan ham sudsiz ajrashish mumkinmi?
Ha. Qonunchilikda ayrim holatlarda ikkinchi tomonning arizasisiz ham FHDYo organi orqali nikohdan ajrashishga ruxsat berilgan.
Agar er yoki xotin:
• sud tomonidan bedarak yo‘qolgan deb topilgan bo‘lsa;
• sud tomonidan ruhiyati buzilishi sababli muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa;
• sodir etgan jinoyati uchun kamida 3 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilingan bo‘lsa, ikkinchi tomonning arizasiga ko‘ra nikoh FHDYo organida bekor qilinishi mumkin. Bunday holatlarda o‘rtada voyaga etmagan umumiy bolalar borligi nikohni FHDYo orqali bekor qilishga to‘sqinlik qilmaydi.
Bunda tegishli holatni tasdiqlovchi qonuniy kuchga kirgan sud qarori yoki sud hukmidan ko‘chirma taqdim etiladi. Ozodlikdan mahrum qilingan shaxs bilan ajrashishda qonunchilikda nazarda tutilgan hollarda uning bolalar va mol-mulk yuzasidan nizosi yo‘qligi haqidagi roziligi ham talab etiladi.
Agar bolalar, umumiy mol-mulkni bo‘lish yoki yordamga muhtoj mehnatga layoqatsiz er yoki xotinni ta’minlash masalasida nizo mavjud bo‘lsa, nikohdan ajratish sud tartibida amalga oshiriladi.
Ushbu maxsus holatlarda er yoki xotin YaIDXP orqali ham elektron ariza berishi mumkin. Elektron ariza yuborilganda shaxs Face-ID yoki MyID orqali tasdiqlanadi. FHDYo organi arizani ko‘rib chiqish vaqti va taqdim etilishi kerak bo‘lgan hujjatlar haqida shaxsiy kabinetga xabarnoma yuboradi.
Voyaga etmagan farzandlari bo‘lmagan er-xotinning o‘zaro roziligi asosida nikohdan ajratishni qayd etish uchun er-xotinning biridan yoki ikkalasidan BHMning 1,5 baravari miqdorida davlat boji undiriladi.
Er va xotin o‘zaro kelishgan holda davlat bojini ulardan biri yoki ikkalasi to‘lashi mumkin. Nikohdan ajratish faqat er yoki xotindan birining ishtirokida qayd etilsa, davlat boji to‘liq miqdorda undiriladi.
1. O‘zbekiston Respublikasining Oila kodeksi
2. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 20 oktyabrdagi 550-son qarori
3. O‘zbekiston Respublikasining 2020-yil 6-yanvardagi O‘RQ-600-son «Davlat boji to‘g‘risida»gi Qonuni

• 7303 количество просмотров
Если у супругов нет несовершеннолетних детей, оба супруга согласны на расторжение брака и между ними отсутствует спор о разделе общего имущества, брак может быть расторгнут органом ЗАГС. При подаче заявления супруги подтверждают отсутствие несовершеннолетних детей и имущественных споров.
Если жена беременна, орган ЗАГС отказывает в принятии заявления о расторжении брака.
При наличии несовершеннолетних детей, спора об общем имуществе или содержании нуждающегося нетрудоспособного супруга вопрос о расторжении брака решается в судебном порядке.
Куда подается заявление?
Заявление о расторжении брака можно подать в орган ЗАГС независимо от места постоянной регистрации или регистрации по месту временного пребывания супругов.
Если брак зарегистрирован органом ЗАГС Республики Узбекистан, заявление в предусмотренных законодательством случаях можно подать в электронной форме через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ). Личность супругов подтверждается посредством Face-ID или MyID, и такая идентификация означает их согласие на расторжение брака.
Что делать, если один из супругов не может прийти в ЗАГС?
Если один из супругов не может лично явиться в ЗАГС для подачи заявления, совместно составленное заявление вправе представить второй супруг. Подпись отсутствующего супруга должна быть нотариально удостоверена либо подтверждена руководителем органа ЗАГС.
В заявлении подтверждаются взаимное согласие супругов на расторжение брака, отсутствие несовершеннолетних детей, а при необходимости — согласие отсутствующего супруга на регистрацию расторжения брака без его участия.
Через сколько времени расторгается брак?
При взаимном согласии супругов расторжение брака регистрируется по истечении 3 месяцев со дня подачи заявления в орган ЗАГС.
Не позднее 3 дней со дня подачи заявления орган ЗАГС уведомляет соответствующую комиссию по укреплению семейных ценностей при органе самоуправления граждан для принятия мер по примирению супругов.
Трехмесячный срок означает, что брак не расторгается в день подачи заявления. Государственная регистрация расторжения брака производится после истечения этого срока.
Можно ли развестись через ЗАГС по заявлению только одного супруга?
Да. В отдельных случаях закон позволяет расторгнуть брак через ЗАГС по заявлению одного из супругов.
Это возможно, если второй супруг:
• признан судом безвестно отсутствующим;
• признан судом недееспособным вследствие психического расстройства;
• осужден за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее 3 лет.
В таких случаях наличие общих несовершеннолетних детей само по себе не препятствует расторжению брака через ЗАГС.
К заявлению прилагается вступившее в законную силу решение суда или выписка из вступившего в законную силу приговора суда, подтверждающие соответствующее основание. При расторжении брака с осужденным супругом в предусмотренных законодательством случаях также требуется его подтверждение об отсутствии спора относительно общих детей и имущества.
Если имеется спор о детях, разделе общего имущества либо содержании нуждающегося нетрудоспособного супруга, расторжение брака производится в судебном порядке.
В указанных специальных случаях заявление также можно подать через ЕПИГУ. При электронной подаче личность заявителя подтверждается посредством Face-ID или MyID, после чего орган ЗАГС направляет в личный кабинет информацию о времени рассмотрения заявления и документах, которые необходимо представить.
Нужно ли платить государственную пошлину?
За государственную регистрацию расторжения брака по взаимному согласию супругов, не имеющих несовершеннолетних детей, взимается государственная пошлина в размере 1,5 БРВ с одного или обоих супругов.
По соглашению супругов пошлину может уплатить один из них либо оба. Если расторжение брака регистрируется в присутствии только одного из супругов, государственная пошлина взимается в полном размере.