• 8721 marta o'qildi
Hukumat qarori (440-son, 14.07.2025-y.) bilan “Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik holatlarini aniqlash, zo‘ravonlik xavfi darajasini baholash, himoya qilish rejasini ishlab chiqish hamda uni amalga oshirish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizomga ko‘ra, zo‘ravonlikdan jabrlangan yoxud o‘ziga nisbatan zo‘ravonlik sodir etilishi xavfi ostida bo‘lgan bolalar bevosita o‘zlari yoxud qonuniy vakillari “Inson” markazlari, ichki ishlar organlari va boshqa mas’ul organlarga murojaat qiladi.
“Inson” markazlari ichki ishlar organlari ishtirokida bolaning hayotiy vaziyatini 1 kun muddatda o‘rganadi.
Bunda “Inson” markazi bolaning hayoti yoki sog‘lig‘iga tahdid soluvchi omillarni dastlabki baholashdan o‘tkazadi hamda xavf darajasini “past” yoki “yuqori” deb topishi mumkin.
Xavf darajasi “yuqori” deb baholanganida, ichki ishlar organi quyidagi choralardan birini ko‘radi:
1. zo‘ravonlik sodir etgan shaxsni ma’muriy yo‘l bilan ushlab turish hamda protsessual majburlov choralarini qo‘llash;
2. bolaga yoxud uning qonuniy vakiliga himoya orderini berish;
3. bolani ota-onasidan (ularning biridan) yoxud uni o‘z qaramog‘iga olgan boshqa shaxslardan olib qo‘yish va uning xavfsizligini ta’minlash.
Tahdid soluvchi omillar bartaraf etilgach, “Inson” markazi bolaning hayotiy vaziyatini 14 kalendarь kun ichida kompleks baholashdan o‘tkazadi.
Kompleks baholash natijalariga ko‘ra 3 ish kuni ichida bolani himoya qilish rejasi ishlab chiqiladi.
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik sodir yoki sodir etishga moyil bo‘lgan shaxslarga quyidagi ta’sir choralari qo‘llanilishi mumkin:

• 8461 количество просмотров
Постановлением Правительства №440 от 14.07.2025 года утвержден Порядок выявления случаев насилия в отношении детей, оценки степени риска, разработки и реализации плана защиты.
Согласно Порядку, дети, пострадавшие от насилия либо находящиеся под угрозой его совершения, могут самостоятельно либо через своих законных представителей обратиться в Центры “Inson”, органы внутренних дел или другие уполномоченные органы.
Центры “Inson” совместно с органами внутренних дел в течение одного дня изучают жизненную ситуацию ребёнка.
При этом Центр “Inson” проводит предварительную оценку факторов, угрожающих жизни или здоровью ребёнка, и может классифицировать уровень риска как "низкий" или "высокий".
Если риск признан высоким, органы внутренних дел принимают одну из следующих мер:
• административное задержание лица, совершившего насилие, и применение процессуальных мер принуждения;
• выдача защитного ордера ребёнку или его законному представителю;
• изъятие ребёнка у родителей (одного из них) или у другого лица, в чьём попечении он находится, и обеспечение его безопасности.
После устранения факторов угрозы Центр “Inson” проводит комплексную оценку жизненной ситуации ребёнка в течение 14 календарных дней.
По результатам этой оценки, в течение 3 рабочих дней разрабатывается индивидуальный план защиты ребёнка.
В отношении лиц, совершивших или склонных к совершению насилия в отношении детей, могут быть применены следующие меры воздействия: