• 76783 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasida fuqarolik shaxsning davlat bilan o‘zaro huquqlari, majburiyatlari va javobgarligi yig‘indisida ifodalanadigan hamda inson qadr-qimmati, asosiy huquqlari va erkinliklarini e’tirof etish hamda hurmat qilishga asoslanadigan doimiy siyosiy-huquqiy aloqasini belgilaydi.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi quyidagi hollarda olinadi
• tug‘ilganlik bo‘yicha;
• bola farzandlikka olinganda;
• O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga qabul qilish va uni tiklash natijasida.
• O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi O‘zbekiston Respublikasining xalqaro shartnomalarida va Qonunda nazarda tutilgan boshqa asoslarga ko‘ra ham olinishi mumkin.
Fuqarolikda tenglik
• O‘zbekiston Respublikasida O‘zbekiston Respublikasining butun hududi uchun yagona fuqarolik o‘rnatiladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasining fuqarosi ayni bir vaqtda O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi hisoblanadi.
• O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi, u qanday asoslarda olinganligidan qat’i nazar, hamma uchun tengdir.
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari jinsi, irqi, millati, tili, dini, e’tiqodi, ijtimoiy kelib chiqishi, ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar, qonun oldida tengdir.
• O‘zbekiston Respublikasida har bir inson fuqaro bo‘lish huquqiga egadir. Hech kim O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligidan mahrum qilinishi, bundan ushbu Qonunda nazarda tutilgan hollar mustasno, yoki fuqarolikni o‘zgartirish huquqidan mahrum qilinishi mumkin emas.
• O‘zbekiston Respublikasi o‘z fuqarolarining huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishni O‘zbekiston Respublikasi hududida hamda uning hududidan tashqarida amalga oshiradi.
Quyidagilar O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi hisoblanadi
• 1992-yil 28-iyulь holatiga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashagan, chet davlat fuqarosi bo‘lmagan va O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi bo‘lish istagini bildirgan shaxs;
• b) O‘zbekiston hududida yashagan va 1992-yil 28-iyulga qadar o‘qish uchun O‘zbekistondan tashqariga chiqib ketgan hamda uzluksiz ravishda ta’lim olgan yoxud harbiy xizmatni o‘tagan va o‘qish yoki harbiy xizmat tugaganidan keyin bir yil ichida O‘zbekistonga qaytib kelgan hamda O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olingan shaxs, basharti uning chet davlat fuqaroligi mavjud bo‘lmasa
• Qonun kuchga kirgan kunda O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga ega bo‘lgan shaxs;
• Qonunga muvofiq O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini olgan shaxs.
• 2005-yil 1 yanvarga qadar O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashash joyi bo‘yicha ro‘yxatga olingan hamda muqaddam chet davlat fuqaroligida bo‘lmagan shaxs xohish bildirgan taqdirda, O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi deb tan olinadi.
• O‘zini O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi deb tan olish to‘g‘risidagi ariza bilan murojaat qilgan kunga qadar O‘zbekiston Respublikasida kamida o‘n besh yil doimiy yashab kelayotgan va mazkur davr mobaynida chet davlat fuqaroligida bo‘lmagan shaxs O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi deb tan olinadi.
• Ota-onasidan biri (yolg‘iz otasi yoki onasi) O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi deb tan olingan, chet davlat fuqaroligini qabul qilmagan va O‘zbekiston Respublikasida yashab kelayotgan bola xohish bildirgan taqdirda, O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi deb tan olinadi.
• Nazarda tutilgan faktlarni tasdiqlovchi hujjatlar mavjud bo‘lmagan taqdirda, ariza beruvchi ushbu faktlarni sud tartibida aniqlashi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga qabul qilish quyidagi hollarda amalga oshiriladi, agar u
• chet davlat fuqaroligidan chiqishni rasmiylashtirgan bo‘lsa;
• fuqaroligi bo‘lmagan shaxsga yashash guvohnomasi olingan kundan e’tiboran va O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga qabul qilish to‘g‘risidagi iltimosnoma bilan murojaat qilgan kunga qadar O‘zbekiston Respublikasi hududida uzluksiz 5 yil davomida doimiy yashab kelayotgan bo‘lsa;
• O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga rioya etish majburiyatini o‘z zimmasiga olsa;
• davlat tilini muloqot qilish uchun zarur darajada bilsa.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga qabul qilish yoki uni tiklash to‘g‘risidagi iltimosnomaga ilova qilinadigan hujjatlar
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga umumiy tartibda qabul qilish yoki O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini tiklash to‘g‘risidagi iltimosnomaga quyidagilar ilova qilinadi:
• so‘rovnoma;
• pasport yoki identifikatsiyalovchi karta (yashash guvohnomasi);
• bola iltimosnomada ko‘rsatilgan taqdirda, uning tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi va agar mavjud bo‘lsa yashash guvohnomasi;
• tirikchilikning qonuniy manbalari mavjudligini tasdiqlovchi hujjat.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga soddalashtirilgan tartibda qabul qilish to‘g‘risidagi iltimosnomaga ushbu moddaning birinchi qismida sanab o‘tilgan hujjatlardan tashqari quyidagilar ilova qilinadi:
• ariza beruvchining tug‘ilganlik to‘g‘risidagi guvohnomasi;
• O‘zbekiston Respublikasi hududida yashayotgan va O‘zbekiston Respublikasining fuqarosi bo‘lgan, nasl-nasab shajarasi bo‘yicha to‘g‘ri tutashgan o‘zidan oldingi qarindoshining pasporti yoki identifikatsiyalovchi kartasi yoxud manfaatdor vazirlikning yoki idoraning iltimosnomasi;
• sudlanganlik holati yo‘qligini yoki mavjudligini tasdiqlovchi hujjat.
• O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligiga alohida tartibda qabul qilish to‘g‘risidagi iltimosnomaga pasport yoki identifikatsiyalovchi karta (yashash guvohnomasi) ilova qilinadi.
O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligi masalalariga oid materiallarni ko‘rib chiqishni tugatish asoslari.

• 61592 количество просмотров
Гражданство в Республике Узбекистан определяет постоянную политико-правовую связь лица с государством, выражающуюся в совокупности их взаимных прав, обязанностей и ответственности и основанную на признании и уважении достоинства, основных прав и свобод человека.
Гражданство Республики Узбекистан приобретается
Гражданство Республики Узбекистан может быть приобретено и по иным основаниям, предусмотренным международными договорами Республики Узбекистан.
Равное гражданство
• В Республике Узбекистан устанавливается единое для всей территории Республики Узбекистан гражданство. Гражданин Республики Каракалпакстан является одновременно гражданином Республики Узбекистан.
• Гражданство Республики Узбекистан является равным для всех независимо от оснований его приобретения.
• Граждане Узбекистана равны перед законом без различия пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного и общественного положения.
• В Узбекистане каждый человек имеет право на гражданство. Никто не может быть лишен гражданства Республики Узбекистан, за исключением случаев, предусмотренных Законом, или права изменить гражданство.
• Республика Узбекистан осуществляет защиту прав, свобод и законных интересов своих граждан на территории Республики Узбекистан и за ее пределами.
Гражданином Республики Узбекистан является
• лицо, постоянно проживавшее в Республике Узбекистан по состоянию на 28 июля 1992 года, не являющееся гражданином иностранного государства и изъявившее желание стать гражданином Республики Узбекистан;
• лицо, проживавшее на территории Узбекистана и до 28 июля 1992 года выехавшее за пределы Узбекистана на учебу и непрерывно обучавшееся либо проходившее военную службу и возвратившееся в Узбекистан в течение одного года после окончания учебы или военной службы и постоянно прописавшееся в Республике Узбекистан при условии отсутствия у него гражданства иностранного государства;
• лицо, имеющее гражданство Республики Узбекистан на день вступления в силу Закона;
• лицо, которое приобрело гражданство Республики Узбекистан в соответствии с Законом.
• Лицо, зарегистрированное по месту постоянного проживания в Республике Узбекистан до 1 января 2005 года и ранее не состоявшее в гражданстве иностранного государства, при изъявлении желания признается гражданином Республики Узбекистан.
• Лицо, постоянно проживающее в Республике Узбекистан не менее 15 лет до дня обращения с заявлением о признании его гражданином Республики Узбекистан и не состоявшее в гражданстве иностранного государства в течение данного периода, признается гражданином Республики Узбекистан.
• Ребенок, один из родителей (одинокий родитель) которого признан гражданином Республики Узбекистан, не принявший гражданство иностранного государства и проживающий в Республике Узбекистан, при изъявлении желания признается гражданином Республики Узбекистан.
• При отсутствии документов, подтверждающих факты, заявитель может установить данные факты в судебном порядке;
Общий порядок приема в гражданство Республики Узбекистан, если лицо
• оформило выход из гражданства иностранного государства;
• со дня получения вида на жительство для лица без гражданства и до дня обращения с ходатайством о приеме в гражданство Республики Узбекистан постоянно проживает на территории Республики Узбекистан в течение 5 лет непрерывно;
• обязуется соблюдать Конституцию Республики Узбекистан;
• владеет государственным языком в пределах, необходимых для общения.
Необходимые документы для приобретения гражданства
Вместе с ходатайством о приеме в гражданство Республики Узбекистан в общем порядке по форме согласно представляются следующие документы:
• вид на жительство или ID-карта для лица без гражданства;
• в случае, если заявитель указал в ходатайстве своего ребенка, свидетельство о рождении и вид на жительство этого ребенка (при наличии), при этом берется заверенное в нотариальном порядке согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет;
• документ, подтверждающий наличие законных источников существования (справка о доходах физического лица, налоговая декларация о доходах физического лица, выданная налоговой инспекцией, справка с места работы с указанием месячной заработной платы, справка о назначении пенсии, справка об уплате алиментов, справка о наличии средств, размещенных лицом в кредитных организациях, с указанием счета, справка о доходах лица, на иждивении которого находится заявитель, а также иные документы, подтверждающие законные доходы);
• документ об уплате государственной пошлины.
Документ, подтверждающий знание государственного языка на уровне, необходимом для общения, берется уполномоченным органом из системы межведомственного обмена данными.