• 3992 marta o'qildi
Yurtimizda axoli o‘rtasida sifatli yuridik yordam olish extiyoji juda katta. Sudda va bevosita sud jarayonlarigacha bo‘lgan bosqichlar fuqarolarda qaerdan va kimdan malakali shu bilan birga natijador xuquqiy yordam olish kerak degan savollarni vujudga keltirishi xech kimga sir emas.
Konstitutsiyamizda har kimga malakali yuridik yordam olish huquqi kafolatlanishi belgilangan. Qonunda nazarda tutilgan hollarda yuridik yordam davlat hisobidan ko‘rsatiladi.
Har bir shaxs jinoyat protsessining har qanday bosqichida, o‘z tanloviga ko‘ra advokat yordamidan foydalanish huquqiga ega.
Asosiy qonunimizdan kelib chiqib 2023-yilning 16-iyunida “Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatish to‘g‘risida”gi qonun qabul qilindi. Qonun bilan davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatishning asosiy tamoyillari, ushbu sohadagi davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari, fuqarolarning yuridik yordam olishga bo‘lgan huquqlari kafolatlari belgilandi. Shuningdek 2024-yil 21 noyabrda Vazirlar Mahkamasining “Davlat hisobidan yuridik yordam ko‘rsatadigan advokatlarni jalb etish va ularga haq to‘lash tartibi to‘g‘risidagi nizomni tasdiqlash haqida”gi qarori bilan davlat hisobidan ko‘rsatilgan yuridik yordam uchun haq to‘lash miqdori va tartibi belgilandi.
“Madad” – muassasa shaklidagi nodavlat notijorat tashkilotining asosiy vazifalariga kiruvchi bo‘lmish fuqarolarga sud jarayolarigacha va undan keyingi bosqichlarda birlamchi bepul huquqiy yordam berishda, fuqarolarning takliflari va bizga kelib tushayotgan murojaatlarning katta qismida sud jarayonlaridaham bepul advokatlik xizmatiga extiyoj kattaligini ko‘rish mumkin. Ushbu taklif va murojaatlarni taxlil qilib tashkilotimiz tomonidan, inson huquqlari bo‘yicha na’muna bo‘la oladigan davlatlar tajribalari va dunyoda bizning yo‘nalishda faoliyat olib boradigan nodavlat notijorat tashkilotlari loyixalari chuqur o‘rganilib, joriy yilning iyulь oyida O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondiga loyixa kiritildi va ma’qullandi. Yurtimizda bu yo‘nalishda birinchilardan bo‘lib ushbu ma’suliyatli loyixaga qo‘l urdik. Bunda biz Qoraqalpog‘iston Respulikasining 3 ta xududi, ya’ni Nukus shahri, Ellikqal’a va Chimboy tumanlarini murojaatlar soni va aholining extiyojidan kelib chiqqan xolda tanlab oldik.
Birinchi loyixa bo‘yicha O‘zbekiston nodavlat notijorat tashkilotlarini qo‘llab-quvvatlash jamoat fondi tomonidan ajratilgan mablag‘ hisobidan jami 45 vaucher Nukus shahri, Chimboy va Ellikqal’a tumanlarida fuqarolarga taqdim etildi.  Loyihaning birinchi bosqichi oktyabrь oyida yakunlanadi.
Ikkinchi loyiha Buyuk Britaniyaning O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan ajratilgan mablag‘ hisobidan moliyalashtirilgan bo‘lib, butun Respublika bo‘yicha amalga oshirildi.

• 3993 количество просмотров
В нашей стране среди населения существует высокая потребность в получении качественной юридической помощи. Ни для кого не секрет, что как на стадии судебного разбирательства, так и до обращения в суд у граждан возникают вопросы: куда обратиться и у кого получить квалифицированную и при этом эффективную правовую помощь.
Конституцией гарантировано право каждого на получение квалифицированной юридической помощи. В случаях, предусмотренных законом, юридическая помощь оказывается за счёт государства. Каждый имеет право на любом этапе уголовного процесса пользоваться помощью адвоката по своему выбору.
Исходя из положений Основного закона, 16 июня 2023 года был принят Закон «О предоставлении юридической помощи за счёт государства». Данным законом определены основные принципы оказания юридической помощи за счёт государства, ключевые направления государственной политики в данной сфере, а также гарантии прав граждан на получение юридической помощи. Кроме того, 21 ноября 2024 года постановлением Кабинета Министров «Об утверждении Положения о порядке привлечения адвокатов, оказывающих юридическую помощь за счёт государства, и оплаты их труда» были установлены размеры и порядок оплаты юридической помощи, предоставляемой за счёт государства.
Одной из основных задач негосударственной некоммерческой организации «Мадад» является оказание гражданам бесплатной первичной юридической помощи на досудебных и последующих стадиях. Анализ поступающих обращений и предложений показывает, что значительная часть граждан также нуждается в бесплатной адвокатской помощи непосредственно в судебных процессах.
Изучив данные предложения и обращения, а также проанализировав международный опыт государств, являющихся примером в сфере защиты прав человека, и проекты зарубежных некоммерческих организаций, работающих в данном направлении, наша организация в июле текущего года представила проект в Общественный фонд по поддержке негосударственных некоммерческих организаций Узбекистана. Проект был одобрен. Мы стали одними из первых в стране, кто реализовал столь ответственную инициативу в данном направлении.
В рамках проекта были выбраны три территории Республики Каракалпакстан — город Нукус, Элликкалинский и Чимбайский районы — исходя из количества обращений и потребностей населения.
По первому проекту за счёт средств, выделенных Общественным фондом по поддержке ННО Узбекистана, всего 45 ваучеров были предоставлены гражданам в городе Нукус, Чимбайском и Элликкалинском районах. Первый этап проекта завершится в октябре.
Второй проект был профинансирован за счёт средств, выделенных Посольством Великобритании в Узбекистане, и реализован по всей Республике.