• 2972 marta o'qildi
Hukumat qarori (631-son, 08.10.2025-y.) bilan “O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi huzuridagi "Yashil tashabbuslar"ni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Nizom O‘zbekiston Respublikasi Yoshlar ishlari agentligi huzuridagi "Yashil tashabbuslar"ni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mablag‘larini shakllantirish va ulardan foydalanish, Jamg‘arma faoliyatini boshqarish, uning mablag‘larini taqsimlash, hisobi va hisobotini yuritish tartibini belgilaydi.
Jamg‘arma mablag‘lari quyidagi maqsadlarga yo‘naltiriladi, jumladan:
► yoshlarda tabiatga muhabbat hissini uyg‘otish, ularning atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashish;
► yoshlarning ekologik toza texnologiyalarni joriy etish, chiqindilarni qayta ishlash, yashil energiya manbalaridan foydalanish kabi ekologik loyihalarini qo‘llab quvvatlash;
► mamlakatimizda ekologik barqarorlikni ta’minlashda yoshlar ishtirokini kuchaytirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirish;
► yoshlarning daraxt ko‘chatlarini ekish va parvarishlash kabi ekologik loyihalarini qo‘llab-quvvatlash.
Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan uning tasdiqlangan daromadlar va xarajatlar smetasi asosida foydalaniladi.

• 2971 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 631 от 8 октября 2025 г.) утверждено Положение «О Фонде поддержки “Зелёных инициатив” при Агентстве по делам молодежи Республики Узбекистан».
Положение определяет порядок формирования и использования средств Фонда поддержки «Зелёных инициатив» при Агентстве по делам молодежи Республики Узбекистан, а также порядок управления деятельностью Фонда, распределения его средств, ведения учета и отчетности.
Средства Фонда направляются, в том числе, на следующие цели:
► пробуждение у молодежи чувства любви к природе и содействие реализации их проектов, направленных на охрану окружающей среды;
► поддержку экологических проектов молодежи, связанных с внедрением экологически чистых технологий, переработкой отходов и использованием возобновляемых источников энергии;
► реализацию проектов, направленных на усиление участия молодежи в обеспечении экологической устойчивости в стране;