• 2049 marta o'qildi
“Mahalliy engil sanoat korxonalarining xalqaro etkazib berish zanjirlarida ishtirokini kengaytirish hamda tashqi bozorlarda o‘rnini mustahkamlashga qaratilgan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–4-son, 12.01.2026-y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, to‘qimachilik korxonalarini iqtisodiy va moliyaviy ko‘rsatkichlaridan kelib chiqqan holda “yashil”, “sariq” va “qizil” toifalarga ajratish va ular faoliyatiga manzilli ko‘maklashish bo‘yicha korxonalarni qo‘llab-quvvatlash dasturi amalga oshiriladi.
✅ Bunda quyidagilarga ruxsat beriladi:
♦ korxonalarga tijorat banklari tomonidan 2 mln AQSh dollarigacha ular tomonidan xarid qilingan va to‘lovlari to‘liq amalga oshirilgan yoki o‘zi etishtirgan xomashyoni  garovga olgan holda Engil sanoatni rivojlantirish agentligi resurslari hisobidan kreditlar ajratishga;
♦ sog‘lomlashtirish imkoniyati mavjud deb topilgan korxonalarning avval olgan tijorat kreditlari muddatini 7 yilgacha uzaytirib berishga;
♦ paxta xomashyosi xaridi uchun jalb qilingan kreditlar bo‘yicha 2026–2027-yillarda to‘lov grafiklarida yanvarь-fevralь oylari uchun belgilangan to‘lovlarni kredit shartnomasiga asosan oxirgi 6 oyga teng taqsimlangan holda to‘lashga.

• 2047 количество просмотров
Указ Президента «О мерах по расширению участия предприятий местной лёгкой промышленности в международных цепочках поставок и укреплению позиций на внешних рынках» (УП–4 от 12.01.2026) был принят.
Согласно указу, будет реализована программа поддержки предприятий, предусматривающая классификацию текстильных предприятий по их экономическим и финансовым показателям на категории «зелёная», «жёлтая» и «красная», а также адресное содействие их деятельности.
✅ При этом разрешается:
выдача предприятиям коммерческими банками кредитов до 2 млн долларов США за счёт ресурсов Агентства по развитию лёгкой промышленности — под залог приобретённого и полностью оплаченного сырья либо сырья, выращенного самим предприятием;
продление срока ранее полученных коммерческих кредитов до 7 лет для предприятий, признанных имеющими возможность финансового оздоровления;
♦ по кредитам, привлечённым для закупки хлопкового сырья, в 2026–2027 годах: платежи, запланированные по графику на январь–февраль, могут быть перераспределены и выплачены равными частями в последние 6 месяцев в соответствии с кредитным договором.