• 2121 marta o'qildi
Adliya vazirligi Notariuslikka talabgorlar uchun yagona tanlov o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3773, 11.02.2026-y.).
Yagona tanlov Adliya vazirligi huzuridagi Oliy malaka komissiyasi hamda Bilim va malakalarni baholash agentligi tomonidan notarius lavozimi bo‘sh bo‘lgan yoki yangi notarius lavozimi ta’sis etilganda o‘tkaziladi.
Yagona tanlov 2 bosqichda (test sinovlari va amaliy imtihon) o‘tkaziladi.
Yagona tanlov o‘tkazish to‘g‘risidagi e’lon “Inson va qonun” gazetasi va Vazirlikning rasmiy veb-saytiga joylashtiriladi.
Yagona tanlovning 1-bosqichi Adliya vazirligi tomonidan talabgorlarning ro‘yxati Agentlikka taqdim etilgan kundan boshlab 10 kundan so‘ng, biroq 15 kundan kechiktirmay o‘tkaziladi.
Talabgorlar Agentlikning elektron platformasi orqali davlat va jamiyat boshqaruvi, korruptsiyaga qarshi kurashish, fuqarolik huquqi, notariat va vorislik huquqi bo‘yicha test sinovini (40 ta test) topshiradi (60 daqiqa vaqt ajratiladi).
Test sinovida 55 balldan yuqori to‘plagan talabgor muvaffaqiyatli o‘tgan hisoblanadi hamda yagona tanlovning 2-bosqichidan o‘tolmagan taqdirda ham 1 yil davomida test sinovini qayta topshirish talab etilmaydi.
2-bosqichda talabgorlar elektron platformada notarial harakatlar loyihalarini tayyorlash va muammoli masalaga (kazusga) javob berish (tayyorlanishga 20 daqiqa vaqt ajratiladi) bo‘yicha sinovdan o‘tadi.
2-bosqich natijasi bo‘yicha to‘plangan ball eng yuqori ballning 55 foizidan yuqori bo‘lganda yagona tanlovdan o‘tgan hisoblanadi.

• 2088 количество просмотров
Министерством юстиции зарегистрировано Положение о порядке проведения единого конкурса для претендентов на занятие нотариальной деятельностью (регистрационный №3773 от 11.02.2026 г.).
Единый конкурс проводится Высшей квалификационной комиссией при Министерстве юстиции совместно с Агентством по оценке знаний и квалификаций в случае наличия вакантной должности нотариуса либо при учреждении новой должности нотариуса.
Единый конкурс проводится в 2 этапа (тестирование и практический экзамен).
Объявление о проведении единого конкурса размещается в газете «Инсон ва қонун» и на официальном сайте Министерства.
Первый этап конкурса проводится Министерством юстиции не ранее чем через 10 дней, но не позднее 15 дней со дня представления в Агентство списка претендентов.
Претенденты через электронную платформу Агентства проходят тестирование (40 вопросов, 60 минут) по следующим направлениям:
– государственное и общественное управление;
– противодействие коррупции;
– гражданское право;
– нотариат и наследственное право.
Претендент, набравший более 55 баллов, считается успешно прошедшим тестирование. В случае непрохождения второго этапа повторная сдача теста в течение 1 года не требуется.
На втором этапе претенденты на электронной платформе выполняют задание по подготовке проектов нотариальных действий и дают ответ по проблемной ситуации (казусу). На подготовку отводится 20 минут.
По итогам второго этапа претендент считается прошедшим конкурс, если набранный балл превышает 55% от максимального балла.