• 2158 marta o'qildi
Hukumat qarori (53-son, 11.02.2026-y.) bilan “Yuk ko‘tarish qurilmalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
Ushbu Nizom yuk ko‘tarish qurilmalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibini belgilaydi.
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qo‘mitasi mazkur sohada vakolatli davlat organi etib belgilandi.
✅ Nizomga ko‘ra, yangi o‘rnatilgan, modernizatsiya (rekonstruktsiya) qilingan yoki mukammal ta’mirlangan yuk ko‘tarish qurilmalari foydalanishga topshirilgunga qadar to‘liq texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi shart.
Foydalanishda bo‘lgan yuk ko‘tarish qurilmalari 1 yilda kamida 1-marta qisman texnik ko‘rikdan va 3 yilda 1-marta to‘liq texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi kerak.
Yuk ko‘tarish qurilmalarining texnik ko‘rigi mulkdorning yozma yoki elektron tarzdagi murojaatiga asosan, ixtisoslashgan tashkilot tomonidan o‘tkaziladi.
Yuk ko‘tarish qurilmalari dastlabki, davriy va navbatdan tashqari texnik ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Texnik ko‘riklar mulkdorning yozma yoki elektron tarzdagi murojaati asosida ixtisoslashgan tashkilot tomonidan mulkdor bilan tuzilgan shartnomaga muvofiq o‘tkaziladi.

• 2159 количество просмотров
Постановлением Правительства (№ 53 от 11.02.2026 г.) утверждено Положение «О порядке проведения технического освидетельствования грузоподъёмных устройств».
Данное Положение определяет порядок проведения технического освидетельствования грузоподъёмных устройств.
Комитет по промышленной, радиационной и ядерной безопасности при Кабинете Министров определён уполномоченным государственным органом в данной сфере.
✅ Согласно Положению, вновь установленные, модернизированные (реконструированные) или капитально отремонтированные грузоподъёмные устройства подлежат обязательному полному техническому освидетельствованию до ввода в эксплуатацию.
Грузоподъёмные устройства, находящиеся в эксплуатации, должны проходить частичное техническое освидетельствование не реже одного раза в год и полное техническое освидетельствование — не реже одного раза в три года.
Техническое освидетельствование грузоподъёмных устройств проводится специализированной организацией на основании письменного или электронного обращения собственника.
Грузоподъёмные устройства подлежат первичному, периодическому и внеочередному техническому освидетельствованию.
Технические освидетельствования проводятся специализированной организацией на основании письменного или электронного обращения собственника и в соответствии с договором, заключённым с собственником.