• 2148 marta o'qildi
Ushbu Qonunning maqsadi jismoniy tarbiya va sport sohasidagi munosabatlarni tartibga solishdan iborat.
Sport vazirligi jismoniy tarbiya va sport sohasidagi vakolatli davlat organidir.
✅ Qonunga ko‘ra, fuqarolar havaskorlik sporti, shuningdek professional sport bilan sportchi, trener, sport hakami sifatida shug‘ullanish huquqiga ega.
Sport klubi sport faoliyati bilan shug‘ullanish, sport turlarini rivojlantirish va ommalashtirish, shuningdek sportchilarni musobaqalarga tayyorlash maqsadida tashkil etiladi.
Sportchi pasporti yagona namunadagi hujjat bo‘lib, sportchining jismoniy tarbiya va sport tashkilotiga mansubligini hamda sport malakasini tasdiqlaydi.
✔️ Sport turi qoidalariga va sport musobaqasi to‘g‘risidagi nizomga (reglamentga) rioya etilishini ta’minlash uchun vakolat berilgan jismoniy shaxs sport hakamidir.
Davlat tomonidan sportchi hamda trenerlarga bir martalik va oylik to‘lov (stipendiya, nafaqa va boshqalar) shaklidagi qo‘llab-quvvatlash choralari taqdim etilishi mumkin.

• 2146 количество просмотров
✅ Согласно Закону, граждане имеют право заниматься любительским и профессиональным спортом в качестве спортсмена, тренера или спортивного судьи.
Спортивный клуб создаётся для осуществления спортивной деятельности, развития и популяризации видов спорта, а также подготовки спортсменов к соревнованиям.
Паспорт спортсмена является документом единого образца, подтверждающим принадлежность спортсмена к организации физической культуры и спорта, а также его спортивную квалификацию.
✔️ Спортивным судьёй является физическое лицо, уполномоченное обеспечивать соблюдение правил вида спорта и регламента соревнований.
Государством могут предоставляться меры поддержки спортсменам и тренерам в виде единовременных и ежемесячных выплат (стипендий, пособий и др.).