• 2759 marta o'qildi
Hukumat qarori (125-son, 30.03.2026-y.) bilan Transport vositalarini boshqarish huquqini olgan shaxslarga yo‘l harakati qoidalari buzilgani uchun javobgarlik o‘tkazilgani haqida Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati organlarini xabardor qilish tartibi belgilandi.
Qarorga ko‘ra, 2026-yil 1 apreldan tegishli transportni fuqarolik-huquqiy munosabatlar asosida boshqarish hamda ulardan foydalanish huquqini olgan shaxslarga yo‘l harakati qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik o‘tkazilgani haqida Davlat yo‘l harakati xavfsizligi xizmati organlarini xabardor qilish imkoniyati yaratiladi.
Qaror bilan tasdiqlangan nizomga ko‘ra, xabardor qilish YaIDXP (my.gov.uz) yoki Jamoat xavfsizligi departamenti Yo‘l harakati xavfsizligi xizmatining mobil ilovasi orqali amalga oshiriladi.
Xabardor qilish xizmatidan foydalanish uchun transport egasi YaIDXP yoki mobil ilovada shaxsiy kabinet ochgan holda so‘rovnoma to‘ldiradi va unda boshqarish huquqini berish muddatini ko‘rsatib o‘tadi.
✅ Boshqarish huquqini olgan shaxs so‘rovnomani tasdiqlash orqali kelgusida unga nisbatan jarima solish to‘g‘risida qaror rasmiylashtirilib borilishiga roziligini elektron raqamli imzo yoki “Mobile-ID” yoxud “Face-ID” orqali tasdiqlaydi.
Xabardor qilish xizmati uchun BHMning 10 foizi miqdorida yig‘im undiriladi.
Shuningdek, mazkur qaror bilan qonun hujjatlariga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, avtomototransport vositasini ro‘yxatdan o‘tkazish haqidagi guvohnoma 5 yil muddatga rasmiylashtirilishi belgilandi.

• 2757 количество просмотров
Постановлением Правительства №125 от 30 марта 2026 года утвержден порядок уведомления органов Службы безопасности дорожного движения о передаче ответственности за нарушения правил дорожного движения лицам, получившим право управления транспортными средствами.
Согласно постановлению, с 1 апреля 2026 года вводится возможность уведомления органов Службы безопасности дорожного движения о передаче ответственности за нарушение правил дорожного движения лицам, получившим право управления и пользования соответствующим транспортным средством на основе гражданско-правовых отношений.
Согласно положению, утвержденному данным постановлением, уведомление осуществляется через ЕПИГУ (my.gov.uz) или через мобильное приложение Службы безопасности дорожного движения Департамента общественной безопасности.
Для использования услуги уведомления владелец транспортного средства должен открыть личный кабинет на ЕПИГУ или в мобильном приложении, заполнить анкету-заявление и указать в ней срок предоставления права управления.
Лицо, получившее право управления, подтверждает заявление и тем самым выражает согласие на то, что в дальнейшем решения о наложении штрафа в отношении него будут оформляться напрямую. Подтверждение осуществляется с помощью электронной цифровой подписи, “Mobile-ID” или “Face-ID”.
За услугу уведомления взимается сбор в размере 10 процентов БРВ.
Также, согласно изменениям, внесенным данным постановлением в законодательные акты, свидетельство о регистрации автомототранспортного средства будет оформляться сроком на 5 лет.