♦ atrof-muhitga ta’siri bo‘yicha I va II toifaga kiruvchi korxonalarda avtomatik monitoring stantsiyalari va chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatilishini ta’minlash.
♦ PM2,5 bo‘yicha milliy me’yorlardan oshish kuzatilgan kunlar sonini kamaytirish.
Toshkent shahrida ekologik vaziyatni yaxshilash yuzasidan kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha maxsus komissiya faoliyati 2027-yil 1-martgacha uzaytiriladi.
Komissiyaning nomi Ekologik vaziyatni yaxshilash yuzasidan kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha respublika maxsus komissiyasiga o‘zgartiriladi.
⛔️ 2026-yil 1 apreldan Toshkent shahrida yangi sanoat zonalarini tashkil qilishga muddatsiz moratoriy joriy qilinadi.
Qurilish sohasida ekologik talablar kuchaytiriladi
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-iyundan:
♦ qurilish ob’ektlarida quyidagi ekologik talablarni joriy qilish majburiyatlari kiritiladi:
➖ qurilish ob’ektlarini fon monitoring stantsiyalari bilan jihozlash va Ekologiya qo‘mitasining yagona geoaxborot ma’lumotlar bazasiga integratsiya qilish;
➖ onlayn nazorat qilish uchun qurilish maydoni bo‘ylab va chiqish nuqtalarida onlayn kameralar o‘rnatish va Ekologiya qo‘mitasining yagona geoaxborot ma’lumotlar bazasiga integratsiya qilish;
➖ huquqbuzarlik sodir etgan qurilish tashkilotlarining “Shaffof qurilish” milliy axborot tizimidagi reyting ballarini kamaytirish amaliyotini joriy qilish;
♦ qurilish ob’ektlari bo‘yicha loyiha-smeta va shaharsozlik hujjatlarini ekspertizadan o‘tkazishda majburiy ravishda ekologik ekspertiza xulosasini taqdim etish tartibi joriy qilinadi;
♦ yangi quriladigan, balandligi er yuzasidan 12 metrdan va (yoki) umumiy maydoni 500 metr kvadratdan ortiq bo‘lgan bino va inshootlarni loyihalashtirishda ularga tutash hududlarning ko‘kalamzorlashtirish maydonlari loyiha uchun ajratiladigan er uchastkalari umumiy maydonining 30 foizidan kam bo‘lishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
“Avtomobilsiz kun” va “Avtomobilsiz hafta” aktsiyalari o‘tkaziladi
Farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-maydan har oyning 10 va 25 sanalarida “Avtomobilsiz kun”, “Avtomobilsiz hafta” aktsiyalari o‘tkazib boriladi. Bunda:
⛔️ mazkur aktsiyalar doirasida davlat fuqarolik xizmatchilari tomonidan xizmat avtotransport vositalaridan foydalanish qat’iyan taqiqlanadi;
ushbu sanalar ish kunlariga to‘g‘ri kelganda haydovchilarning ish haqi saqlab qolinadi.
✅ 2026-yil 1-avgustdan “trade-in” dasturi doirasida eskirgan avtotransportlarni topshirgan jismoniy va yuridik shaxslarga yangi transport vositalarini xarid qilish uchun avtokredit foizining bir qismi qoplab beriladi.
2026-yil yakuniga qadar “Ekologik transport” tizimi doirasida Toshkent shahrining hududi “qizil”, “sariq” va “yashil” zonalariga ajratib chiqilishi ta’minlanadi.
2026-yil 1 apreldan chang bo‘ronlarining oldini olish uchun Surxondaryo va Sirdaryo viloyatlarida “yashil devor”lar barpo etish boshlanadi.

• 1900 количество просмотров
Принят Указ Президента «О мерах по реализации общенационального проекта “Чистый воздух”, направленного на улучшение качества атмосферного воздуха» (№ УП–46 от 25.03.2026).
Будет реализован общенациональный проект «Чистый воздух»
Согласно Указу, основными целями общенационального проекта «Чистый воздух», направленного на улучшение качества атмосферного воздуха в 2026–2030 годах, определены, в частности:
♦ сокращение объёма выбросов загрязняющих веществ в атмосферу на 10,5 процента;
♦ обеспечение установки автоматических станций мониторинга и пылегазоочистного оборудования на предприятиях, относящихся к I и II категориям по воздействию на окружающую среду;
♦ сокращение количества дней, в которые наблюдается превышение национальных нормативов по PM2,5.
Срок деятельности специальной комиссии по реализации неотложных мер по улучшению экологической ситуации в городе Ташкенте продлён до 1 марта 2027 года.
Название комиссии изменяется на Республиканская специальная комиссия по реализации неотложных мер по улучшению экологической ситуации.
⛔️ С 1 апреля 2026 года в городе Ташкенте вводится бессрочный мораторий на создание новых промышленных зон.
Экологические требования в строительной сфере будут усилены
Согласно Указу, с 1 июня 2026 года:
♦ вводятся обязательные экологические требования для объектов строительства:
➖ оснащение строительных объектов станциями фонового мониторинга и их интеграция в единую геоинформационную базу данных Комитета по экологии;
➖ установка онлайн-камер по периметру строительной площадки и на выездных точках для онлайн-контроля, а также их интеграция в единую геоинформационную базу данных Комитета по экологии;
➖ внедрение практики снижения рейтинговых баллов строительных организаций, допустивших правонарушения, в национальной информационной системе «Прозрачное строительство»;
♦ вводится порядок обязательного представления заключения экологической экспертизы при проведении экспертизы проектно-сметной и градостроительной документации по строительным объектам;
♦ при проектировании новых зданий и сооружений высотой более 12 метров от поверхности земли и (или) общей площадью свыше 500 квадратных метров не допускается, чтобы площадь озеленения прилегающих территорий составляла менее 30 процентов общей площади земельного участка, выделенного под проект.
Будут проводиться акции «День без автомобиля» и «Неделя без автомобиля»
Согласно Указу, с 1 мая 2026 года каждый месяц 10-го и 25-го числа будут проводиться акции «День без автомобиля» и «Неделя без автомобиля». При этом:
⛔️ в рамках этих акций государственным гражданским служащим строго запрещается пользоваться служебным автотранспортом;
♦ если указанные даты приходятся на рабочие дни, заработная плата водителей сохраняется.
✅ С 1 августа 2026 года физическим и юридическим лицам, сдающим старые автотранспортные средства в рамках программы trade-in, будет компенсироваться часть процентной ставки по автокредиту для приобретения нового транспортного средства.
До конца 2026 года в рамках системы «Экологический транспорт» территория города Ташкента будет разделена на «красную», «жёлтую» и «зелёную» зоны.
С 1 апреля 2026 года в Сурхандарьинской и Сырдарьинской областях начнётся создание «зелёных стен» для предотвращения пыльных бурь.