• 2105 marta o'qildi
“O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safida muddatli harbiy xizmatni o‘tash nufuzi va jozibadorligini oshirish bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–134-son, 07.04.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari safiga muddatli harbiy xizmatni o‘tash uchun chaqirilgan fuqarolar uchun quyidagi imtiyoz va kafolatlar beriladi:
2026/2027 o‘quv yilidan boshlab:
♦ muddatli harbiy xizmatni o‘tayotgan askarlarga xizmatni o‘tash davrida oliy ta’lim tashkilotlari bakalavriatining masofaviy ta’lim shakliga abiturient sifatida ro‘yxatdan o‘tish, kirish imtihonlarida ishtirok etish va natijasiga ko‘ra o‘qishga kirishga ruxsat beriladi. Bunda oliy ta’lim tashkilotlariga to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilingan askarlarga qonunchilikda belgilangan tartibda imtiyozli ta’lim krediti ajratiladi;
♦ muddatli harbiy xizmatni o‘tash davrida oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga qabul qilingan askarlar oliy ta’lim tashkilotlarining harbiy tayyorgarlik o‘quv markazlarida o‘qigan talabalarga tenglashtiriladi va o‘qishni tamomlagandan so‘ng ularga belgilangan tartibda “zaxiradagi leytenant” harbiy unvoni beriladi;
♦ muddatli harbiy xizmatni namunali o‘tagan, respublika va xalqaro sport musobaqalarida yoki fan olimpiadalarida 1-o‘rinni qo‘lga kiritgan askarlar orasidan 100 nafari tanlov asosida saralanib, oliy harbiy va oliy harbiylashtirilgan ta’lim muassasalariga dastlabki saralash va maxsus kasbiy tanlov natijalariga ko‘ra test sinovlarisiz yoki yakka tartibdagi yakuniy suhbatsiz belgilangan yillik kvota doirasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘qishga qabul qilinadi;
♦ muddatli harbiy xizmatni o‘tash davrida Olimpiya va Osiyo o‘yinlari dasturlariga kiritilgan sport turlari bo‘yicha respublika hamda xalqaro musobaqalarda 1-o‘rinni qo‘lga kiritgan askarlar O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetiga (mos yo‘nalishlarga) kirish sinovlarisiz davlat granti asosida o‘qishga qabul qilinadi.
Muddatli harbiy xizmatni o‘tash davrida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilingan askarlarga ta’lim krediti ajratiladi
Qarorga ko‘ra, 2027-yil 1 apreldan boshlab muddatli harbiy xizmatni o‘tagan yoshlarga davlat organlari va tashkilotlariga ishga kirishda test sinovlari natijalariga ko‘ra o‘zlari to‘plagan ballning 10 foizi miqdorida qo‘shimcha ball shaklidagi imtiyoz beriladi.
2026-yil 1-maydan boshlab askarlarni kasbga o‘qitishga jalb etilgan pedagoglarga mashg‘ulotlarni o‘tkazganlik uchun soatbay asosida ish haqi to‘lanadi.
2026-yil 1-maydan muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgan hamda xususiy sektorda faoliyat yuritmoqchi bo‘lgan yoshlarni, shuningdek, askarlarni harbiy qismlarda kasbga o‘qitish xarajatlarini Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi hisobidan qoplab berish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
2026-yil 1-iyuldan muddatli harbiy xizmatni o‘tab bo‘lgan hamda oliy ta’lim tashkilotlarida o‘qish istagini bildirgan yoshlarga xorijiy til va fan sertifikati xarajatlarini “Yoshlar daftari”ga kiritilgan yoshlarni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armalari mablag‘lari hisobidan qoplab berish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
2026-yil 1 sentyabrdan boshlab muddatli harbiy xizmatni o‘tash davrida oliy ta’lim tashkilotlariga to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilingan askarlarga qonunchilikda belgilangan tartibda o‘qishning birinchi yili uchun Ta’lim kreditini moliyalashtirish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan ta’lim krediti ajratiladi.

• 2106 количество просмотров
Принято постановление Президента «Об очередных мерах по повышению престижа и привлекательности прохождения срочной военной службы в рядах Вооружённых Сил Республики Узбекистан» (№ ПП–134 от 07.04.2026).
Согласно постановлению, для граждан, призванных на срочную военную службу в ряды Вооружённых Сил Республики Узбекистан, предоставляются следующие льготы и гарантии:
♦ военнослужащим срочной службы в период прохождения службы разрешается регистрироваться в качестве абитуриентов на дистанционную форму бакалавриата в организациях высшего образования, участвовать во вступительных экзаменах и по их результатам поступать на учёбу. При этом военнослужащим, принятым на обучение на платно-контрактной основе, в установленном законодательством порядке будет выделяться льготный образовательный кредит;
♦ военнослужащие, принятые в организации высшего образования в период прохождения срочной службы, приравниваются к студентам, обучавшимся в учебных центрах военной подготовки при вузах, и после завершения обучения им в установленном порядке присваивается воинское звание «лейтенант запаса»;
♦ из числа военнослужащих, образцово прошедших срочную службу и занявших 1-е место на республиканских и международных спортивных соревнованиях или предметных олимпиадах, 100 человек будут отбираться на конкурсной основе и по результатам первоначального отбора и специального профессионального конкурса приниматься напрямую в высшие военные и высшие военизированные образовательные учреждения в пределах установленной годовой квоты — без тестовых испытаний или без индивидуального итогового собеседования;
♦ военнослужащие, занявшие 1-е место на республиканских и международных соревнованиях по видам спорта, включённым в программы Олимпийских и Азиатских игр, в период прохождения срочной службы будут приниматься в Узбекский государственный университет физической культуры и спорта (по соответствующим направлениям) без вступительных испытаний на основе государственного гранта.
Военнослужащим, принятым на обучение на платно-контрактной основе в период срочной службы, будет выделяться образовательный кредит
Согласно постановлению, с 1 апреля 2027 года молодым людям, прошедшим срочную военную службу, при поступлении на работу в государственные органы и организации будет предоставляться льгота в виде дополнительных баллов в размере 10 процентов от набранного ими результата тестовых испытаний.
С 1 мая 2026 года педагогам, привлечённым к профессиональному обучению военнослужащих, за проведение занятий будет выплачиваться почасовая заработная плата.
С 1 мая 2026 года будет внедрена практика покрытия за счёт средств Государственного фонда содействия занятости расходов на профессиональное обучение молодых людей, прошедших срочную военную службу и желающих работать в частном секторе, а также на профессиональное обучение самих военнослужащих в воинских частях.
С 1 июля 2026 года будет внедрена практика покрытия расходов на сертификаты по иностранным языкам и предметам для молодых людей, прошедших срочную военную службу и выразивших желание обучаться в организациях высшего образования, за счёт средств фондов поддержки молодёжи, включённой в «Молодёжную тетрадь».
С 1 сентября 2026 года военнослужащим, принятым в организации высшего образования на платно-контрактной основе в период прохождения срочной службы, в установленном законодательством порядке будет выделяться образовательный кредит за первый год обучения за счёт средств Фонда финансирования образовательных кредитов.