• 1371 marta o'qildi
Hukumat qarori (180-son, 17.04.2026-y.) bilan “Turar joy xonadonlarini maishiy gaz ballonlari bilan ta’minlashda davlat xizmatini ko‘rsatish”ning ma’muriy reglamenti tasdiqlandi.
Reglamentga ko‘ra, davlat xizmati Davlat xizmatlari markazlari yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali vakolatli operator tomonidan ko‘rsatiladi.
✅ Maishiy gaz balloni tabiiy gaz bilan gazlashtirilmagan hududlarda yashovchi jismoniy shaxslarga  beriladi.
Vakolatli operator ariza kelib tushgan kuni ma’lumotlarni “E-gaz” dasturida shakllantiradi.
☑️ 1 ish kunida so‘rovnomada ko‘rsatilgan ma’lumotlarni tekshiradi.
3 ish kunida ariza beruvchini maishiy gaz balloni bilan ta’minlash masalasi joyiga chiqib o‘rganiladi. Bunda o‘rganish yakunlari bo‘yicha dalolatnoma rasmiylashtiriladi.
Dalolatnomada keltirilgan xulosa ijobiy bo‘lgan taqdirda, ariza beruvchi bilan “Maishiy gaz ballonini vaqtincha foydalanishga berish to‘g‘risida” va “Suyultirilgan uglevodorod gazini etkazib berish to‘g‘risida”gi shartnomalar 2 nusxada rasmiylashtiriladi.
Shartnomalar asosida ariza beruvchi “Face ID” tizimi orqali suyultirilgan uglevodorod gazini etkazib berish uchun tegishli hisobvaraq bilan ta’minlanadi hamda unga 1 dona maishiy gaz balloni 12 ish kunida bepul etkazib beriladi.

• 1372 количество просмотров
Постановлением Правительства (№180 от 17.04.2026) утверждён административный регламент оказания государственной услуги по обеспечению жилых домов бытовыми газовыми баллонами.
Согласно регламенту, услуга предоставляется через Центры государственных услуг или портал ЯИДХП (my.gov.uz) уполномоченным оператором.
✅ Бытовые газовые баллоны предоставляются физическим лицам, проживающим в районах, не обеспеченных природным газом.
Уполномоченный оператор в день поступления заявления формирует данные в системе «E-gaz».
☑️ В течение 1 рабочего дня проверяются данные, указанные в заявке.
В течение 3 рабочих дней проводится выездное изучение для решения вопроса обеспечения заявителя газовым баллоном. По итогам оформляется акт.
Если заключение положительное, с заявителем оформляются в двух экземплярах договоры:
• о временном пользовании бытовым газовым баллоном;
• о поставке сжиженного углеводородного газа.
На основании договоров заявителю через систему Face ID открывается соответствующий лицевой счёт для поставки газа, и ему бесплатно доставляется 1 бытовой газовый баллон в течение 12 рабочих дней.