• 1529 marta o'qildi
Qonun (O‘RQ–1141-son, 21.04.2026-y.) bilan ayrim qonun hujjatlariga qo‘shimcha va o‘zgartirishlar kiritildi.
“Hakamlik sudlari to‘g‘risida”gi Qonunga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, quyidagilar bilan bog‘liq nizolarni hakamlik sudlari hal etmasligi belgilandi:
▫️ er bilan bog‘liq;
▫️ binolar va inshootlarga egalik huquqini belgilash;
▫️ byudjet tizimi byudjetlaridan hamda davlat organlaridan, tashkilotlaridan va muassasalaridan, davlat ishtirokidagi korxonalardan, shuningdek fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlaridan pul mablag‘larini undirish.
✅ Shuningdek, Hakamlik sudьyalari Adliya vazirligi tomonidan tasdiqlanadigan maxsus dastur asosida o‘quv kursidan o‘tishi hamda o‘z bilimlarini va kasbiy malakasini doimiy ravishda oshirib borishi kerakligi ko‘zda tutildi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilgan qo‘shimchalarga ko‘ra, hakamlik sudlarini qonunga xilof ravishda tashkil etish, –
➖ mansabdor shaxslarga BHMning 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilandi.
✔️ Davlat organlari, tashkilotlari va muassasalari, davlat ishtirokidagi korxonalar, shuningdek fuqarolar o‘zini o‘zi boshqarish organlarining hakamlik bitimi taraflari bo‘lishi, basharti jinoyat alomatlari mavjud bo‘lmasa, –

• 1530 количество просмотров
Согласно дополнениям в Закон «О третейских судах», установлено, что третейские суды не вправе рассматривать споры, связанные с:
▫️ земельными отношениями;
▫️ установлением права собственности на здания и сооружения;
▫️ взысканием денежных средств из бюджетов бюджетной системы, а также с государственных органов, организаций, учреждений, предприятий с государственным участием и органов самоуправления граждан.
✅ Также предусмотрено, что третейские судьи обязаны проходить обучение по специальной программе, утверждаемой Министерством юстиции, и постоянно повышать свои знания и профессиональную квалификацию.
Согласно дополнениям в Кодекс об административной ответственности:
➖ незаконное создание третейских судов влечёт наложение штрафа на должностных лиц в размере от 5 до 10 базовых расчётных величин (БРВ).
✔️ Установлено, что участие государственных органов, организаций, учреждений, предприятий с государственным участием, а также органов самоуправления граждан в качестве сторон третейского соглашения (при отсутствии признаков преступления):