• 1441 marta o'qildi
Adliya vazirligi Kapital bozori sohasida “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi doirasida chet el valyutasida ifodalangan obligatsiyalarni chiqarish va joylashtirish to‘g‘risidagi idoraviy hujjatni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3826, 29.04.2026-y.).
Xususan, chet el valyutasida ifodalangan obligatsiyalar – nominal qiymati va daromadi chet el valyutasida ifodalangan obligatsiya egasining obligatsiyaning nominal qiymatini va emissiya risolasida nazarda tutilgan daromadni olish huquqini tasdiqlovchi emissiyaviy qimmatli qog‘oz hisoblanadi.
O‘zbekiston rezidenti va “Tartibga solish qumdoni” maxsus huquqiy rejimi ishtirokchisi bo‘lgan hamda yillik moliyaviy hisobot bo‘yicha mustaqil auditorlik tashkilotining ijobiy xulosasiga ega bo‘lgan yuridik shaxslar chet el valyutasidagi obligatsiyalarni chiqarishi mumkin.
⛔️ Bunda, 1 ta emitent tomonidan valyuta obligatsiyalari chiqarilishlarining umumiy summasi 50 mln AQSh dollari ekvivalentidan oshmasligi zarur.
Valyuta obligatsiyalari ta’minlangan yoki ta’minlanmagan holda chiqarilishi mumkin.
✅ Valyuta obligatsiyalarini ta’minotsiz chiqarishga ularni chiqarish to‘g‘risida qaror qabul qilingan sanadagi emitentning o‘z kapitali miqdori doirasida yo‘l qo‘yiladi. Emitentning o‘z kapitali miqdoridan oshib ketgan taqdirda, emitent valyuta obligatsiyalarini ta’minotsiz chiqarish uchun oshib ketgan summa miqdoriga ta’minot taqdim etishi shart.
Valyuta obligatsiyalarini chiqarish, joylashtirish va ularning muomalasi, shuningdek valyuta obligatsiyalarining daromadlarini to‘lash va so‘ndirish ustidan nazorat Istiqbolli loyihalar milliy agentligi tomonidan amalga oshiriladi.

• 1442 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ о выпуске и размещении облигаций, номинированных в иностранной валюте, в рамках специального правового режима «Регуляторная песочница» в сфере рынка капитала (регистрационный № 3826 от 29.04.2026 г.).
В частности, облигации в иностранной валюте — это эмиссионные ценные бумаги, номинальная стоимость и доход по которым выражены в иностранной валюте и которые удостоверяют право их владельца на получение номинальной стоимости облигации и дохода, предусмотренного эмиссионной документацией.
Юридические лица — резиденты Узбекистана, являющиеся участниками специального правового режима «Регуляторная песочница» и имеющие положительное заключение независимой аудиторской организации по годовой финансовой отчётности, вправе выпускать облигации в иностранной валюте.
⛔️ При этом общий объём выпусков валютных облигаций одним эмитентом не должен превышать эквивалент 50 млн долларов США.
Валютные облигации могут выпускаться как обеспеченными, так и необеспеченными.
✅ Выпуск необеспеченных валютных облигаций допускается в пределах размера собственного капитала эмитента на дату принятия решения о выпуске. В случае превышения данного размера эмитент обязан предоставить обеспечение на сумму превышения.
Контроль за выпуском, размещением и обращением валютных облигаций, а также за выплатой доходов и их погашением осуществляется Национальным агентством перспективных проектов.