• 2606 marta o'qildi
Adliya vazirligi Bandlikka ko‘maklashish davlat jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan subsidiyalar va ssudalar ajratish bo‘yicha idoraviy hujjatni (ro‘yxat raqami 3832, 07.05.2026-y.) davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi.
Unga ko‘ra, subsidiyalar Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan quyidagi maqsadlar uchun ish beruvchilarga ajratiladi:
► bandlik bo‘limi yo‘llanmasi bilan ishga qabul qilingan xodimlarni kasbga tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish xarajatlarini qoplash uchun — har bir xodimga 6 oy davomida har oy BHMning 4 baravari miqdorida;
► aholining ijtimoiy ehtiyojmand toifalarini belgilangan eng kam miqdordan ortiq ishga qabul qilish uchun — har bir xodimga 12 oy davomida har oy BHMning 2 baravari miqdorida;
► ish o‘rinlari va mehnat sharoitlarini nogironligi bo‘lgan shaxslarga moslashtirish uchun — har bir moslashtirilgan ish joyiga BHMning 40 baravarigacha;
► jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan shaxslarni ishga qabul qilgan ish beruvchilarga, mazkur shaxs 3 oydan ortiq mehnat faoliyatini davom ettirganidan so‘ng — bir martalik BHMning 3 baravari miqdorida.
Shuningdek, 2026-yil 1-iyuldan 2028-yil 1 yanvarga qadar quyidagi subsidiyalar ajratiladi:
► o‘qituvchilar va ishlab chiqarish ta’limi ustalariga xalqaro darajada tan olingan kasbiy ta’lim sertifikatlari hamda milliy sertifikatlarni olish uchun sarflangan xarajatlarning 50 foizi, biroq BHMning 20 baravarigacha;
► malakani baholash markazlarini tashkil etgan tadbirkorlik sub’ektlariga xarid qilingan baholash vositalari xarajatlarining 30 foizi, biroq BHMning 200 baravaridan oshmagan miqdorda.
Bundan tashqari, nogironligi bo‘lgan shaxslarga ularning bandligini ta’minlash maqsadida jihozlar, asbob-uskunalar, mehnat qurollari va xomashyo xarid qilish, internet xizmatlariga ulanish, shuningdek tadbirkorlik faoliyatini boshlash yoki kengaytirish uchun 3 yilgacha, 6 oylik imtiyozli davr bilan BHMning 75 baravarigacha miqdorda foizsiz ssuda ajratiladi.
✅ Talabgorlar subsidiya va ssudalarni olish uchun my.gov.uz, “Yagona milliy mehnat tizimi” hamda "Online mahalla" elektron platformalari orqali murojaat qilishlari mumkin.

• 2607 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало ведомственный документ о выделении субсидий и беспроцентных ссуд за счёт средств Государственного фонда содействия занятости (регистрационный №3832 от 07.05.2026).
Согласно документу, работодателям за счёт средств Фонда будут предоставляться субсидии на следующие цели:
► на покрытие расходов по профессиональному обучению, переподготовке и повышению квалификации работников, принятых на работу по направлению отдела занятости — в размере 4 БРВ ежемесячно на каждого работника в течение 6 месяцев;
► за приём на работу представителей социально уязвимых категорий населения сверх установленного минимального количества — в размере 2 БРВ ежемесячно на каждого работника в течение 12 месяцев;
► на адаптацию рабочих мест и условий труда для лиц с инвалидностью — до 40 БРВ за каждое адаптированное рабочее место;
► работодателям, принявшим на работу лиц, освобождённых из учреждений исполнения наказания, после того как такие лица проработают более 3 месяцев — единовременно в размере 3 БРВ.
Также с 1 июля 2026 года по 1 января 2028 года будут предоставляться следующие субсидии:
► преподавателям и мастерам производственного обучения — компенсация 50% расходов на получение международно признанных профессиональных сертификатов и национальных сертификатов, но не более 20 БРВ;
► субъектам предпринимательства, создавшим центры оценки квалификации — компенсация 30% расходов на приобретение оценочных средств, но не более 200 БРВ.
Кроме того, лицам с инвалидностью для обеспечения занятости будут предоставляться беспроцентные ссуды сроком до 3 лет с льготным периодом 6 месяцев — в размере до 75 БРВ — на: