Yangi qoidalarga ko‘ra, suhbat bosqichida nomzodlarga beriladigan savollar davlat organining rasmiy veb-saytida suhbat o‘tkazilishidan kamida bir oy oldin e’lon qilinishi shart.
Shuningdek, bir oy oldin e’lon qilinmagan savollarni suhbat jarayonida nomzodlarga berish taqiqlanadi.
Yangi tartib doirasida ayrim lavozimlar ro‘yxati tasdiqlanadi. Ushbu lavozimlarga qabul qilishda ichki tanlov o‘tkazilmaydi hamda nomzodlardan umumiy yoki maxsus mehnat staji talab qilinmaydi.
Bundan tashqari, ayrim lavozimlar uchun nomzodlardan ko‘pi bilan ikki yillik umumiy yoki mutaxassislik bo‘yicha ish staji talab qilinishi mumkin bo‘lgan lavozimlar ro‘yxati ham tasdiqlanadi.
Mazkur o‘zgarishlar yoshlarning davlat xizmatiga kirish imkoniyatlarini kengaytirish va tanlov jarayonlarining ochiqligi hamda shaffofligini ta’minlashga qaratilgan.

• 817 количество просмотров
Госорганы будут обязаны заранее публиковать вопросы для собеседований, а для ряда должностей установят требование о наличии не более двух лет общего или профильного стажа.
С 1 июля вводятся новые правила, направленные на обеспечение единого подхода при приёме молодежи на государственную службу, сообщает Минюст.
Согласно новому порядку, вопросы, которые будут задаваться на этапе собеседования, должны публиковаться на официальном сайте государственного органа не менее чем за один месяц до его проведения.
Задавать кандидатам вопросы, которые не были опубликованы за месяц до собеседования, запрещается.
Также утвердят перечень должностей, при приеме на которые не будут проводиться внутренние конкурсы и к кандидатам не будут предъявляться требования к общему или специальному стажу работы.
Предусматривается также утверждение перечня должностей, при приеме на которые от кандидатов смогут требовать не более двух лет общего или профильного стажа работы.