Xukumat qarori (310-son, 12.06.2026-y.) bilan "Davlat tibbiyot muassasalarida kamida o‘n besh yil ish stajiga ega bo‘lgan tibbiyot va farmatsevtika xodimlarini uy-joy bilan ta’minlash uchun ipoteka krediti asosida sotib olinadigan uy-joyning dastlabki badal to‘lovining bir qismini qoplab berish tartibi to‘g‘risida"gi nizom tasdiklandi.
✅ Nizomga kura, fuqaro ro‘yxatdan o‘tkazilgan hududidan qat’i nazar, istalgan hududdan subsidiya dasturi doirasida birlamchi uy-joy bozoridan uy-joylarni ipoteka krediti asosida sotib olishi mumkin.
Ariza beruvchi subsidiya olish uchun Davlat xizmatlari markazi yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali murojaat qilishi mumkin.
Ariza beruvchini baholashda kuyidagilar tasdiqlanishi shart hisoblanadi:
♦ amalda davlat tibbiyot muassasasida faoliyat yuritayotgani;
♦ davlat tibbiyot muassasalarida kamida 15 yil ish stajiga ega ekanligi.
☑️ Subsidiya 1 oilaga (eri yoki xotiniga) faqat 1-marta beriladi.
▶️ Tanlov onlayn tarzda o‘tkaziladi.
Bunda mezonlarga to‘liq muvofiq ishtirokchilar orasidan har chorak uchun belgilangan kvota doirasida 125 nafar g‘olib avtomatik tasodifiy tanlash imkonini beruvchi veb-saytlar (random.org) orqali aniqlab olinadi.
Subsidiya ajratish xabarnomasini olgan g‘olib uy-joyni ipoteka krediti orqali sotib olish bo‘yicha qurilish (pudrat) tashkiloti bilan birlamchi shartnoma tuzadi.

• 760 количество просмотров
Постановлением Правительства (№310 от 12.06.2026 г.) утверждено Положение «О порядке покрытия части первоначального взноса по ипотечному кредиту для приобретения жилья медицинскими и фармацевтическими работниками, имеющими стаж не менее 15 лет в государственных медицинских учреждениях».
✅ Согласно Положению, гражданин независимо от места регистрации может приобрести жилье на первичном рынке в любом регионе в рамках программы субсидирования с использованием ипотечного кредита.
Заявитель может подать заявление на получение субсидии через Центр государственных услуг или через ЕПИГУ (my.gov.uz).
При оценке заявителя обязательно подтверждается следующее:
♦ факт осуществления деятельности в государственном медицинском учреждении;
♦ наличие стажа работы не менее 15 лет в государственных медицинских учреждениях.
☑️ Субсидия предоставляется одной семье (мужу или жене) только один раз.
▶️ Отбор проводится в онлайн-формате.
При этом среди участников, полностью соответствующих критериям, в рамках установленной квартальной квоты 125 победителей определяются автоматически с использованием сайтов случайного отбора (random.org).
Победитель, получивший уведомление о выделении субсидии, заключает первичный договор с строительной (подрядной) организацией на приобретение жилья с использованием ипотечного кредита.