• 132547 marta o'qildi
• tuman, shahar xalq ta’limi muassasalari faoliyatini metodik ta’minlash va tashkil etish bo‘limlari tomonidan — voyaga etmaganlarga nisbatan;
• tuman, shahar tibbiyot birlashmalari tomonidan — sud tomonidan muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklangan deb topilgan fuqarolarga, shuningdek sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra homiylikka muhtoj bo‘lgan voyaga etgan muomalaga layoqatli fuqarolarga nisbatan amalga oshiriladi.
Vasiylik 14 yoshga to‘lmagan etim bolalarni va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni, shuningdek sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolarni ularga ta’minot, tarbiya va ta’lim berish, ularning mulkiy va shaxsiy nomulkiy huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish maqsadida joylashtirishning huquqiy shakli.
Homiylik14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan etim bolalarni va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni, shuningdek sud tomonidan muomala layoqati cheklangan fuqarolarni ularga ta’minot, tarbiya va ta’lim berish, ularning mulkiy va shaxsiy nomulkiy huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish maqsadida joylashtirishning huquqiy shakli. Sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra mustaqil ravishda o‘z huquqlarini amalga oshira olmaydigan va o‘z majburiyatlarini bajara olmaydigan voyaga etgan muomalaga layoqatli fuqarolarga bu shaxslarning iltimosiga ko‘ra homiylik belgilanishi mumkin.
• Vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxs — o‘ziga nisbatan vasiylik yoki homiylik belgilangan shaxs.
Vasiylik yoki homiylik belgilanishiga muhtoj bo‘lgan shaxslar — alohida g‘amxo‘rlikka, shuningdek o‘z huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlari himoya qilinishiga muhtoj bo‘lgan etim bolalar va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar, ota-onalik huquqidan mahrum etilmagan ota-onasi bo‘lgan hamda bolalarning hayoti yoki sog‘lig‘iga bevosita tahdid tug‘dirayotgan yoki ularning ta’minoti, tarbiya va ta’lim olishiga doir talablarga javob bermaydigan sharoitda yashayotgan bolalar, sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra homiylikka muhtoj bo‘lgan voyaga etgan muomalaga layoqatli fuqarolar, muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklangan fuqarolar.
Vasiylikni belgilash
• Vasiylik o‘n to‘rt yoshga to‘lmagan etim bolalarni va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni, shuningdek sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolarni ularga ta’minot, tarbiya va ta’lim berish, ularning mulkiy va shaxsiy nomulkiy huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish maqsadida belgilanadi.
• Vasiylik tuman, shahar hokimining qarori bilan belgilanadi.
• Vasiylik vasiylik belgilanishiga muhtoj bo‘lgan shaxsning yashash joyi bo‘yicha, agar shaxs muayyan yashash joyiga ega bo‘lmasa, vasiyning yoki homiyning yashash joyi bo‘yicha belgilanadi.
Homiylikni belgilash
• Homiylik 14 yoshdan 18 yoshgacha bo‘lgan etim bolalarni va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalarni, shuningdek sud tomonidan muomala layoqati cheklangan fuqarolarni ularga ta’minot, tarbiya va ta’lim berish, ularning mulkiy va shaxsiy nomulkiy huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish maqsadida belgilanadi.
• Sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra mustaqil ravishda o‘z huquqlarini amalga oshira olmaydigan va o‘z majburiyatlarini bajara olmaydigan voyaga etgan muomalaga layoqatli fuqarolarga bu shaxslarning iltimosiga ko‘ra homiylik belgilanishi mumkin.
• Homiylik tuman, shahar hokimining qarori bilan belgilanadi.
• Homiylik homiylik belgilanishiga muhtoj bo‘lgan shaxsning yashash joyi bo‘yicha, agar shaxs muayyan yashash joyiga ega bo‘lmasa, homiyning yashash joyi bo‘yicha belgilanadi.
Vasiylik yoki homiylik belgilanishiga muhtoj bo‘lgan shaxslar
• etim bolalar va ota-onasining qaramog‘idan mahrum bo‘lgan bolalar;
• ota-onalik huquqidan mahrum etilmagan ota-onasi bo‘lgan hamda bolalarning hayoti yoki sog‘lig‘iga bevosita tahdid tug‘dirayotgan yoki ularning ta’minoti, tarbiya va ta’lim olishiga doir talablarga javob bermaydigan sharoitda yashayotgan bolalar;
• sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra homiylikka muhtoj bo‘lgan voyaga etgan muomalaga layoqatli fuqarolar, muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklangan fuqarolar.
Vasiy yoki homiy etib tayinlanishi mumkin bo‘lmagan shaxslar
• ota-onalik huquqidan mahrum etilgan yoki ota-onalik huquqlari cheklangan shaxslar;
• sud tomonidan muomalaga layoqatsiz yoki muomala layoqati cheklangan deb topilgan shaxslar;
• sobiq farzandlikka oluvchilar, agar farzandlikka olish ularning o‘z zimmasiga yuklatilgan majburiyatlarini bajarishdan bo‘yin tovlaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi, ota-onalik huquqlarini suiiste’mol qilganligi, farzandlikka olinganlar bilan shafqatsiz munosabatda bo‘lganligi, surunkali alkogolizm yoki giyohvandlikka mubtalo bo‘lganligi oqibatida bekor qilingan bo‘lsa;
• o‘z zimmasiga yuklatilgan majburiyatlarni bajarmaganligi yoki lozim darajada bajarmaganligi yoxud o‘z huquqlarini suiiste’mol qilganligi uchun vasiy yoki homiy majburiyatlarini bajarishdan chetlashtirilgan shaxslar;
• qasddan sodir etgan jinoyati uchun ilgari hukm qilingan shaxslar;
• vasiy yoki homiy etib tayinlanishiga to‘sqinlik qiladigan kasalliklarga chalingan shaxslar.
Vasiy yoki homiy tayinlash
• Tuman, shahar hokimi vasiy yoki homiy bo‘lish istagini bildirgan shaxsning yozma arizasiga muvofiq vasiy yoki homiy tayinlaydi.
• Vasiy yoki homiy tayinlashda uning axloqiy va boshqa shaxsiy fazilatlari, majburiyatlarni bajarish qobiliyati, vasiy, homiy va vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxs o‘rtasidagi munosabatlar, vasiy yoki homiy oilasining vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxsga munosabati, shuningdek vasiylikdagi yoki homiylikdagi shaxsning istagi inobatga olinishi lozim.
• Yashash joyidan qat’i nazar, vasiylik yoki homiylik belgilanishiga muhtoj bo‘lgan shaxsning qarindoshlari, u yashayotgan oilaning shaxslari, aka-ukalarni va opa-singillarni ular o‘rtasidagi qarindoshlik aloqalarini uzmasdan vasiylikka yoki homiylikka olayotgan shaxslar, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari vasiy yoki homiy etib tayinlanishda imtiyozli huquqqa ega.
Ota-ona yashash joyida vaqtincha bo‘lmaganda vasiylik yoki homiylik belgilash
• Ota-ona yashash joyida vaqtincha bo‘lmaganda, agar bola ular tomonidan 6 oydan ortiq muddatga qarindoshlarining yoki boshqa yaqin kishilarining vasiyligida yoki homiyligida va nazorati ostida qoldirilgan bo‘lsa, mazkur shaxslarning bolaga nisbatan vasiyligi yoki homiyligi belgilanadi.
• Bunda vasiylik yoki homiylik, agar bu bolaning manfaatlari uchun zarur bo‘lsa, belgilanadi.
• Vasiylik va homiylik organlarining vakolatlari, ularning vazifalari.
• Sudlar tomonidan bolalar tarbiyasi to‘g‘risidagi nizolarni ko‘rib chiqishda vasiylik va homiylik organlarining ishtiroki.
• Vasiylik va homiylik organlarining tug‘ilishni qayd qilishdagi vakolatlari.
• Vasiylik va homiylik organlarining bolalarni farzandlikka olish va oilaga tarbiyaga berish(patronat) bilan bog‘liq masalalardagi vakolatlari.
• Vasiylik va homiylik organining voyaga etmaganlarni to‘la muomalaga layoqatli deb e’lon qilish (emansipatsiya) bo‘yicha vakolatlari.
• Tuman (shahar) xalq ta’limi bo‘limlari, tibbiyot birlashmalari, bandlikka ko‘maklashish va aholini ijtimoiy muhofaza qilish markazlarining vasiylik va homiylik sohasidagi faoliyati.

• 130144 количество просмотров
• районными, городскими отделами методического обеспечения и организации деятельности учреждений народного образования - в отношении несовершеннолетних;
• районными, городскими медицинскими объединениями - в отношении граждан, признанных судом недееспособными или ограниченными в дееспособности, а также в отношении совершеннолетних дееспособных граждан, нуждающихся в попечительстве по состоянию здоровья.
Опека — правовая форма устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, не достигших возраста 14 лет, а также граждан, признанных судом недееспособными, в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов.
Попечительство — правовая форма устройства детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, в возрасте от 14 до 18 лет, а также граждан, ограниченных судом в дееспособности, в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов. Над совершеннолетними дееспособными гражданами, которые по состоянию здоровья не могут самостоятельно осуществлять свои права и выполнять свои обязанности, попечительство может быть установлено по просьбе этих лиц.
• Подопечный — лицо, в отношении которого установлена опека или попечительство.
Лица, нуждающиеся в установлении над ними опеки или попечительства, — дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, дети, имеющие родителей, не лишенных родительских прав, и находящиеся в обстановке, представляющей непосредственную угрозу их жизни или здоровью или не отвечающей требованиям к их содержанию, воспитанию и образованию, совершеннолетние дееспособные граждане, нуждающиеся в попечительстве по состоянию здоровья, недееспособные или ограниченные в дееспособности граждане, которые нуждаются в особой заботе, а также защите их прав, свобод и законных интересов.
Установление опеки
• Опека устанавливается над детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, не достигшими возраста 14 лет, а также гражданами, признанными судом недееспособными.
• Опека устанавливается решением хокима района, города в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов.
• Опека устанавливается по месту жительства нуждающегося в опеке лица, если оно не имеет определенного места жительства, - по месту жительства опекуна.
Установление попечительства
• Попечительство устанавливается над детьми-сиротами и детьми, оставшимися без попечения родителей, в возрасте от 14 до 18 лет, а также гражданами, ограниченными судом в дееспособности.
• Попечительство устанавливается в целях их содержания, воспитания и образования, защиты их имущественных и личных неимущественных прав и законных интересов.
• Над совершеннолетними дееспособными гражданами, которые по состоянию здоровья не могут самостоятельно осуществлять свои права и выполнять свои обязанности, попечительство может быть установлено по просьбе этих лиц.
• Попечительство оформляется решением хокима района, города.
• Попечительство устанавливается по месту жительства лица, нуждающегося в установлении над ним попечительства, а если лицо не имеет определенного места жительства, - по месту жительства попечителя.
Лица, нуждающиеся в установлении над ними опеки или попечительства
• дети, имеющие родителей, не лишенных родительских прав, и находящиеся в обстановке, представляющей непосредственную угрозу их жизни или здоровью или не отвечающей требованиям к их содержанию, воспитанию и образованию;
• совершеннолетние дееспособные граждане, нуждающиеся в попечительстве по состоянию здоровья, недееспособные или ограниченные в дееспособности граждане, которые нуждаются в особой заботе, а также защите их прав, свобод и законных интересов.
Не могут быть назначены опекунами или попечителями лица
• лишенные родительских прав или ограниченные в родительских правах;
• признанные судом недееспособными или ограниченными в дееспособности;
• бывшие усыновители, если усыновление было отменено за уклонение от исполнения возложенных на них обязанностей или неисполнение их надлежащим образом, злоупотребление родительскими правами, жестокое обращение с усыновленными, вследствие хронического алкоголизма или наркомании;
• отстраненные от обязанностей опекуна или попечителя за неисполнение или ненадлежащее исполнение возложенных на них обязанностей либо за злоупотребление своими правами;
• ранее осужденные за умышленное преступление;
• страдающие заболеваниями, препятствующими назначению их опекунами или попечителями.
• Хоким района, города назначает опекуна или попечителя в соответствии с письменным заявлением лица, выразившего желание стать опекуном или попечителем.
• При назначении опекуна или попечителя должны учитываться его нравственные и иные личные качества, способность исполнять обязанности, отношения между опекуном, попечителем и подопечным, отношение семьи опекуна или попечителя к подопечному, а также желание самого подопечного.
• Преимущественное право на назначение опекуном или попечителем имеют родственники лица, нуждающегося в установлении над ним опеки или попечительства, независимо от места жительства, лица, в семье которых он проживает, лица, берущие под опеку или попечительство братьев и сестер, не разрывая родственных связей между ними, а также граждане Республики Узбекистан.
• При временном отсутствии родителей по месту жительства, если ребенок оставлен ими на попечение и под надзор родственников или других близких лиц более чем на шесть месяцев, над ребенком устанавливается опека или попечительство.
• При этом опека или попечительство устанавливается, если это необходимо в интересах ребенка.
• Полномочия органов опеки и попечительства, их задачи.
• Участие органов опеки и попечительства при рассмотрении судами споров о воспитании детей.
• Полномочия органа опеки и попечительства при регистрации рождения.
• Полномочия органа опеки и попечительства в вопросах, связанных с усыновлением и передачей детей на воспитание в семью (патронат).
• Полномочия органа опеки и попечительства по объявлению несовершеннолетнего полностью дееспособным (эмансипация).
• Деятельность в области опеки и попечительства районных (городских) отделов народного образования, медицинских объединений, центров содействия занятости и социальной защиты населения.
Вопрос: Какие лица не могут быть опекунами и попечителями?
Ответ: Согласно ст. 22 Закона РУз "Об опеке и попечительстве", не могут быть назначены опекунами или попечителями лица: