• 16995 marta o'qildi
Agar boshqa-boshqa ota-onadan tug‘ilgan voyaga etmagan bolalar uchun sudning bir nechta hal qiluv qarorlari yoki sud buyruqlari asosida bir ota yoki onadan aliment undirilayotgan bo‘lsa va uning umumiy miqdori qonunda belgilangan miqdordan oshib ketsa, aliment to‘lovchi har bir aliment oluvchiga nisbatan aliment miqdorini tegishlicha kamaytirish to‘g‘risida sudga da’vo kiritishi mumkin.
Oila kodeksiga muvofiq, odatda voyaga etmagan bolalar uchun:
• bir bolaga — daromadning 1/4 qismi;
• ikki bolaga — 1/3 qismi;
• uch va undan ortiq bolaga — 1/2 qismi miqdorida aliment undiriladi.
Bir nechta sud hujjati bo‘yicha aliment undirilayotgani alimentning umumiy miqdori cheklovsiz oshib boraveradi degani emas. Qonunda nazarda tutilgan umumiy miqdordan oshganda masala sud tomonidan qayta ko‘rib chiqilishi mumkin.
Sud yangi miqdorni qanday belgilaydi?
Sud mavjud barcha sud hujjatlari bo‘yicha to‘lanishi lozim bo‘lgan alimentlarni hisobga olib, Oila kodeksida belgilangan umumiy miqdordan kelib chiqqan holda bolalarning har biriga tegishli teng ulushdagi yangi aliment miqdorini belgilaydi.
Bu masala barcha aliment oluvchilarning huquq va manfaatlariga ta’sir qilgani uchun ishni ko‘rishda barcha undiruvchilar jalb qilinishi shart.
Aliment miqdorini kamaytirish to‘g‘risidagi da’vo javobgar doimiy yashab turgan yoki doimiy mashg‘ul bo‘lgan joydagi sudga beriladi.
Sud alimentning yangi miqdorini belgilasa, yangi miqdordagi aliment tegishli hal qiluv qarori qonuniy kuchga kirgan kundan boshlab undiriladi.
Kamaytirishga asos bo‘lgan holat tugasa nima bo‘ladi?
Agar aliment miqdorini kamaytirishga asos bo‘lgan holatlar keyinchalik tugasa, voyaga etmagan bola uchun aliment olayotgan shaxs alimentni qonunda nazarda tutilgan miqdorda qayta undirishni talab qilib sudga murojaat qilishi mumkin.
Alimentning avval belgilangan miqdori o‘z-o‘zidan o‘zgarmaydi. Uni kamaytirish yoki qayta tiklash sud tartibida amalga oshiriladi.

• 16990 количество просмотров
Если на несовершеннолетних детей от разных родителей алименты с одного отца или матери взыскиваются по нескольким решениям суда или судебным приказам и их общий размер превышает предусмотренный законом размер, плательщик вправе предъявить к каждому получателю алиментов иск о соответствующем уменьшении их размера.
Согласно Семейному кодексу, как правило, на несовершеннолетних детей взыскивается:
• на одного ребенка — 1/4 дохода;
• на двух детей — 1/3 дохода;
• на трех и более детей — 1/2 дохода.
Взыскание алиментов по нескольким судебным актам не означает, что их совокупный размер может увеличиваться без ограничений. При превышении установленного законом общего размера вопрос может быть пересмотрен судом.
Как суд определяет новый размер?
Суд учитывает алименты, подлежащие выплате по всем имеющимся судебным актам, и исходя из общего размера, предусмотренного Семейным кодексом, определяет новый размер алиментов в равных долях, приходящихся на каждого ребенка.
Поскольку такое решение затрагивает права и интересы всех получателей алиментов, при рассмотрении дела должны быть привлечены все взыскатели.
Иск об уменьшении размера алиментов предъявляется в суд по месту постоянного жительства или постоянного занятия ответчика.
Если суд установил новый размер алиментов, взыскание в новом размере производится со дня вступления соответствующего решения суда в законную силу.
Если обстоятельства, послужившие основанием для уменьшения размера алиментов, впоследствии прекратились, получатель алиментов на несовершеннолетнего ребенка вправе обратиться в суд с требованием о взыскании алиментов в предусмотренном законом размере.
Ранее установленный размер алиментов не изменяется автоматически. Его уменьшение или восстановление производится в судебном порядке.