• 38257 marta o'qildi
Agar turmush o‘rtoqlardan biri bunday yordam berishdan bosh tortsa va ikkinchi turmush o‘rtoq ta’minot talab qilish huquqiga ega bo‘lsa, u sud orqali aliment undirishni talab qilishi mumkin. Bunda aliment to‘lashi lozim bo‘lgan er yoki xotin zarur mablag‘ga ega bo‘lishi kerak.
Nikoh davrida kim ta’minot talab qilishi mumkin?
Sud orqali aliment talab qilish huquqiga:
• yordamga muhtoj, mehnatga layoqatsiz er yoki xotin;
• xotin — homiladorlik davrida va o‘rtadagi bola tug‘ilgan kundan boshlab 3 yil davomida;
• o‘rtadagi nogironligi bo‘lgan bolani 18 yoshga to‘lgunga qadar parvarish qilayotgan yordamga muhtoj er yoki xotin;
• bolalikdan I guruh nogironligi bo‘lgan o‘rtadagi bolani parvarish qilayotgan yordamga muhtoj er yoki xotin ega.
Ta’minot talab qilish huquqi faqat xotinga tegishli emas. Qonunda nazarda tutilgan holatlarda er ham xotinidan aliment talab qilishi mumkin.
Nikohdan ajralgandan keyin ham aliment talab qilish mumkinmi?
Ayrim holatlarda sobiq er yoki xotin ham ikkinchi sobiq turmush o‘rtog‘idan ta’minot talab qilish huquqiga ega.
• sobiq xotin — homiladorlik davrida va o‘rtadagi bola tug‘ilganidan keyin 3 yil davomida;
• nogironligi bo‘lgan o‘rtadagi bolani 18 yoshgacha yoki bolalikdan I guruh nogironligi bo‘lgan o‘rtadagi bolani parvarish qilayotgan muhtoj sobiq er yoki xotin;
• nikohdan ajralgunga qadar yoki ajrashgandan keyin 1 yil ichida mehnatga layoqatsiz bo‘lib qolgan muhtoj sobiq er yoki xotin;
• er-xotin uzoq vaqt nikohda bo‘lgan bo‘lsa, nikohdan ajralgandan keyin 5 yil ichida pensiya yoshiga etgan muhtoj sobiq er yoki xotin ta’minot talab qilishi mumkin.
Er-xotin yoki sobiq er-xotin ta’minot miqdori va uni to‘lash tartibini o‘zaro kelishuv bilan belgilashi mumkin.
Kelishuv bo‘lmasa, sud taraflarning moddiy va oilaviy ahvolini hamda e’tiborga loyiq boshqa manfaatlarini hisobga olib, har oy to‘lanadigan alimentni qat’iy pul miqdorida belgilaydi.
Sud belgilaydigan aliment miqdori har oy uchun mehnatga haq to‘lash eng kam miqdorining 11,75 foizidan kam bo‘lishi mumkin emas.
Qachon sud ta’minot majburiyatini cheklashi mumkin?
Sud muayyan holatlarda er yoki xotinni ikkinchi turmush o‘rtog‘ini ta’minlash majburiyatidan ozod qilishi yoki bu majburiyatni muayyan muddat bilan cheklashi mumkin.
Jumladan, nikoh qisqa davom etgan bo‘lsa, ta’minot talab qilayotgan shaxsning noloyiq xulq-atvori oilaning buzilishiga sabab bo‘lgan bo‘lsa yoki mehnatga layoqatsizlik spirtli ichimliklar, giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalarni suiiste’mol qilish yoxud qasddan jinoyat sodir etish natijasida kelib chiqqan bo‘lsa, sud ushbu holatlarni hisobga oladi.

• 38255 количество просмотров
Если один из супругов отказывается от такой помощи, другой супруг при наличии предусмотренного законом права вправе потребовать алименты через суд. При этом супруг, с которого взыскиваются средства, должен обладать необходимыми средствами для их предоставления.
Кто вправе требовать содержание во время брака?
Право требовать алименты в судебном порядке имеют:
• нуждающийся нетрудоспособный супруг;
• жена — в период беременности и в течение 3 лет со дня рождения общего ребенка;
• нуждающийся супруг, осуществляющий уход за общим ребенком с инвалидностью до достижения им 18 лет;
• нуждающийся супруг, ухаживающий за общим ребенком с инвалидностью с детства I группы.
Право на содержание принадлежит не только жене. В предусмотренных законом случаях муж также вправе требовать алименты от супруги.
Можно ли требовать алименты после развода?
В установленных законом случаях право на содержание сохраняется и после расторжения брака.
Такое право имеют:
• бывшая жена — в период беременности и в течение 3 лет после рождения общего ребенка;
• нуждающийся бывший супруг, ухаживающий за общим ребенком с инвалидностью до 18 лет либо за общим ребенком с инвалидностью с детства I группы;
• нуждающийся бывший супруг, ставший нетрудоспособным до расторжения брака либо в течение 1 года после развода;
• нуждающийся бывший супруг, достигший пенсионного возраста не позднее чем через 5 лет после расторжения брака, если супруги длительное время состояли в браке.
Супруги или бывшие супруги могут самостоятельно договориться о размере и порядке предоставления содержания.
При отсутствии соглашения суд определяет алименты ежемесячно в твердой денежной сумме, учитывая материальное и семейное положение сторон и другие заслуживающие внимания интересы.
Размер алиментов, определяемый судом, не может быть менее 11,75 процента минимального размера оплаты труда в месяц.
Когда суд может ограничить обязанность по содержанию?
В отдельных случаях суд вправе освободить супруга от обязанности содержать другого супруга либо ограничить такую обязанность определенным сроком.
В частности, учитываются непродолжительность брака, недостойное поведение лица, требующего содержание, которое стало причиной распада семьи, а также нетрудоспособность вследствие злоупотребления алкоголем, наркотическими средствами, психотропными веществами либо совершения умышленного преступления.