• 47771 marta o'qildi
Markaziy tuman (shahar) ko‘p tarmoqli poliklinikasi tor yo‘nalishdagi ambulatoriya yordamini yoki qo‘shimcha xizmatlar olish mumkin bo‘lgan hududiy oilaviy poliklinikalar va qishloq vrachlik punktlari faoliyatini muvofiqlashtiradi.
Ko‘p tarmoqli poliklinikaning tibbiyot xodimlari davolashni quyidagi tartibda olib boradilar:
• mijozga statsionar sharoitida tegishli tibbiy yordam ko‘rsatilishiga ehtiyoj bo‘lmagan hollarda — mijoz yashash joyi bo‘yicha keyinchalik ambulatoriya sharoitida davolanishi uchun tegishli tavsiyalar bilan umumiy amaliyot vrachiga qayta yo‘naltiriladi;
• mijozga statsionar sharoitida tegishli tibbiy yordam ko‘rsatilishiga ehtiyoj bo‘lgan hollarda — mijozning tibbiy hujjatlari ko‘rib chiqish va xulosa berish uchun tibbiyot birlashmasining markaziy ko‘p tarmoqli poliklinikasi qoshidagi tibbiy-tanlov komissiyasiga topshiriladi.
Ko‘p tarmoqli poliklinikalarning asosiy vazifalari:
• aholiga eng ko‘p uchraydigan kasalliklarni profilaktika qilish va davolash bo‘yicha alohida bemorlar hamda butun oila darajasida tibbiy xizmatlar ko‘rsatish;
• milliy kalendarga binoan profilaktika emlashlarini o‘tkazish yo‘li bilan boshqariladigan infektsiyalar va ularning asoratlarini profilaktika  qilish;
• yuqumli bo‘lmagan kasalliklarga chalinish xavfi omillarini barvaqt aniqlash mexanizmlarini joriy etish yo‘li bilan aholi o‘rtasida kasallikka chalinish, nogironlikni va barvaqt o‘limni profilaktika qilish va boshqalar.

• 47778 количество просмотров
Центральная районная (городская) многопрофильная поликлиника (ЦРМП) координирует деятельность семейных поликлиник и сельских врачебных пунктов территории, где также можно получить амбулаторную помощь более узкого направления или услуги, дополнительные к семейным поликлиникам.
Медицинские работники ЦРМП определяют дальнейшее лечение в порядке:
• при отсутствии необходимости получения пациентом медицинской помощи в стационарных условиях - пациент перенаправляется к врачу общей практики по месту жительства с выдачей рекомендаций для дальнейшего его лечения в амбулаторных условиях;
• при необходимости получения пациентом медицинской помощи в стационарных условиях - медицинские документы поциента передаются во врачебно-отборочную комиссию при центральной многопрофильной поликлинике медицинского объединения для рассмотрения и выдачи заключения.
Основными задачами ЦПМП являются:
• оказание населению медицинских услуг по профилактике и лечению наиболее часто встречающихся заболеваний как на уровне отдельных пациентов, так и всей семьи;
• профилактика управляемых инфекций и их осложнений путем проведения профилактических прививок согласно календарю;
• профилактика заболеваемости, инвалидности, ранней смертности среди населения путем внедрения механизмов раннего выявления факторов риска неинфицирванных заболеваний и другое.