Boshqa davlat hududida:
o‘sha davlat qonunchiligiga muvofiq tuzilgan nikoh O‘zbekistonda haqiqiy deb e’tirof etiladi. Bunda O‘zbekiston Oila kodeksidagi nikoh tuzishga monelik qiluvchi holatlar mavjud bo‘lmasligi kerak.
Quyidagi holatlarda nikoh tuzishga yo‘l qo‘yilmaydi:
Chet el fuqarolari o‘rtasida boshqa davlatda o‘sha davlat qonunchiligiga rioya etilgan holda tuzilgan nikoh ham O‘zbekistonda haqiqiy deb e’tirof etiladi.
Muhim! Nikohni tan olish va xorijiy nikoh guvohnomasidan O‘zbekistonda rasmiy foydalanish bir xil masala emas. Guvohnoma davlat organiga taqdim etilganda uni legalizatsiya qilish yoki unga apostilь qo‘yish va davlat tiliga tarjima qilish talab etilishi mumkin.
Agar O‘zbekiston bilan hujjat berilgan davlat o‘rtasidagi xalqaro shartnomada hujjatlarni tasdiqlashning soddalashtirilgan tartibi belgilangan bo‘lsa, legalizatsiya yoki apostilь talab qilinmaydi.
Xorijda tuzilgan nikohni O‘zbekistonda e’tirof etish uchun, qoida tariqasida, qaytadan nikohdan o‘tish talab etilmaydi. Biroq nikoh haqidagi ma’lumotni davlat axborot tizimlariga kiritish yoki hujjatdan rasmiy foydalanish uchun FHDYo organiga murojaat qilish zarurati tug‘ilishi mumkin.

Брак, заключенный на территории другого государства:
признается действительным в Узбекистане, если он заключен с соблюдением законодательства соответствующего государства и отсутствуют обстоятельства, препятствующие заключению брака по Семейному кодексу Узбекистана.
Заключение брака не допускается:
• если хотя бы одно лицо уже состоит в другом зарегистрированном браке;
• между родственниками по прямой линии, полнородными или неполнородными братьями и сестрами;
• между усыновителем и усыновленным;
• если хотя бы одно лицо признано судом недееспособным вследствие психического расстройства.
Брак между иностранными гражданами
Брак между иностранными гражданами, заключенный за пределами Узбекистана с соблюдением законодательства соответствующего государства, также признается действительным в Узбекистане.
Важно! Признание брака и официальное использование иностранного свидетельства о браке — разные вопросы. При предъявлении документа государственному органу могут потребоваться его легализация или апостилирование и перевод на государственный язык.
Если международным договором между Узбекистаном и государством выдачи документа предусмотрен упрощенный порядок, легализация или апостиль не требуются.
Повторно заключать брак в Узбекистане, как правило, не нужно. Однако для внесения сведений в государственные информационные системы или официального использования документа может потребоваться обращение в орган ЗАГС.