• 18011 marta o'qildi
O‘zbekiston Respublikasida faqat yaqin qarindoshlar orasida buyrak va (yoki) jigar bo‘lagini transplantatsiya qilishga yo‘l qo‘yiladi.
Buyrak va (yoki) jigar bo‘lagini transplantatsiya qilish retsipientga o‘zining jabrlangan va hayot uchun muhim faoliyatini bajarolmasdan, uning sog‘lig‘iga qaytarib bo‘lmaydigan asoratlarga olib kelayotgan buyrak va (yoki) jigar bo‘lagi o‘rniga tirik yaqin qarindoshlar orasidan sog‘lom buyrak va (yoki) jigar bo‘lagini ko‘chirib o‘tkazish maqsadida bajariladigan operativ amaliyotdir.
Tirik yaqin qarindosh donorlar — qonunchilik asosida, o‘zaro qarindosh bo‘lgan shaxslar, ya’ni ota-onalar, tug‘ishgan yoki tutingan aka-uka va opa-singillar, er-xotinlar, farzandlar (shu jumladan asrab olinganlar), buva va buvilar, nabiralar, shuningdek er-xotinning ota-onalari, tug‘ishgan yoki tutingan aka-uka va opa-singillar bo‘lishi mumkin.
Donor va retsipient orasidagi yaqin qarindoshlik aloqalarini isbotlovchi hujjatlarga tug‘ilganlik haqidagi guvohnoma, pasport, nikoh tuzilganligi haqidagi guvohnoma, shuningdek qarindoshlik rishtalarini tasdiqlovchi boshqa hujjatlar kiradi.
Yaqin qarindoshlik aloqalarini isbotlovchi hujjatlar, shuningdek ularning haqiqiyligini tasdiqlovchi isbotlar haqidagi majburiyatlar donor va retsipient zimmasiga yuklanadi.
18 yoshga to‘lmagan, belgilangan holatda o‘zini o‘zi boshqarolmaydigan deb topilgan, ozodlikdan mahrum qilingan, I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar, homilador ayollar, narkomaniya, surunkali alkogolizm va toksikomaniyadan azob chekayotgan shaxslardan transplantatsiya maqsadida buyrak va (yoki) jigar bo‘lagini olishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Transplantatsiya faqat quyidagi davlat tibbiyot tashkilotlarida amalga oshiriladi:
• Akademik V. Vohidov nomidagi Respublika ixtisoslashgan ilmiy-amaliy jarrohlik tibbiyot markazi;
• Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi;
• Toshkent shahar nefrologiya shifoxonasi.
Transplantatsiyani amalga oshiruvchi davlat tibbiyot tashkiloti rahbari transplantatsiyaga tayyorlash jarayonida quyidagilarga majbur:
• donordan operativ usul bilan uning bir buyragi va (yoki) jigar bo‘lagini olish donorning sog‘lig‘iga ta’sir qilib, rivojlanishi mumkin bo‘lgan asoratlarning yuzaga kelishi haqida uni ogohlantirish;
• donordan operativ usul bilan uning bir buyragi va (yoki) jigar bo‘lagini olishga undan ongli ravishda va erkin holatda yozma shakldagi roziligini olish;
• donorning transplantatsiyani bajarish mumkin ekanligini tasdiqlovchi to‘laqonli tibbiy ko‘rikdan o‘tkazilishi va transplantatsiya bo‘yicha mutaxassislarning xulosasini olishini ta’minlash.
Transplantatsiya bajarilgandan so‘ng davlat tibbiyot tashkiloti donor va retsipientni quyidagilar bilan ta’minlashi kerak:
• profilaktik dispanser ko‘rigi — kamida 3 yil davomida;
• ambulatoriya nazoratida bo‘lgan bemorlarni qonunchilikda belgilangan tartibda tegishli dori vositalari bilan ta’minlash.

• 18013 количество просмотров
В Республике Узбекистан допускается исключительно близкородственная трансплантация почки и/или доли печени.
Трансплантация почки и (или) доли печени является оперативным вмешательством, выполняемым с целью пересадки реципиенту здоровой почки и (или) доли печени от живого близкородственного донора взамен поврежденной почки и (или) печени, не способной выполнять свои жизненно важные функции и приводящей к необратимым расстройствам здоровья человека.
Живыми близкородственными донорами могут быть лица, состоящие в родстве или свойстве, то есть родители, кровные и сводные братья и сестры, супруги, дети, в том числе усыновленные (удочеренные), дедушки, бабушки, внуки, а также родители, кровные и сводные братья и сестры супругов.
Документами, подтверждающими близкородственную связь донора и реципиента, являются свидетельство о рождении, паспорт, свидетельство о заключении брака, а также другие документы, свидетельствующие о достоверности родственной или свойственной связи.
Представление доказательств о близкородственной связи, а также ответственность за подлинность представленных документов о родственной связи возлагается на донора и реципиента.
Не допускается изъятие почки и (или) доли печени в целях выполнения трансплантации у лиц, не достигших 18 лет, признанных недееспособными, содержащихся в местах лишения свободы, лиц с инвалидностью I и II группы, беременных женщин, лиц, страдающих наркоманией, хроническим алкоголизмом, токсикоманией.
Трансплантация проводится в государственных медицинских организациях:
• Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре хирургии имени В. Вахидова;
• Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи;
• Ташкентской городской неврологической больнице.
При подготовке к трансплантации руководитель медицинской организации обязан:
• предупредить донора о возможных осложнениях для его здоровья;
• получить свободное и сознательное согласии донора, изложенное в письменной форме, на изъятие его одной почки и (или) доли печени;
• обеспечить всестороннее медицинское обследование донора с получением заключения специалистов о возможности трансплантации.
После проведения трансплантации медицинская организация должна обеспечить донора и реципиента:
• профилактическим диспансерным осмотром на протяжении не менее трех лет;
• соответствующими лекарственными средствами при его амбулаторном наблюдении в установленном законодательством порядке.