• 52061 marta o'qildi
a) 2019-yil 1 yanvarga qadar bo‘lgan davr uchun — faoliyat turi, mulk va xo‘jalik yuritish shakllaridan qat’i nazar, xodim davlat tomonidan ijtimoiy sug‘urtalangan holda bajargan har qanday ish, agar u Pensiya jamg‘armasiga sug‘urta badallari to‘lagan bo‘lsa;
2019-yil 1 yanvardan keyingi davr uchun — xodim tomonidan bajarilgan har qanday ish, basharti mehnatga haq to‘lash tarzidagi daromadlar hisoblangan bo‘lsa, shuningdek jismoniy shaxsning 2021-yil 1-iyundan keyingi ishlamagan davri uchun uning eri (xotini) mehnatga haq to‘lash tarzidagi o‘z daromadlaridan ixtiyoriy asosda ijtimoiy soliq to‘lagan davr;
1965-yildan keyingi davr uchun jamoa xo‘jaligidagi ish stajini hisoblab chiqarishda, agar jamoa xo‘jaligi a’zosi uzrsiz sabablarga ko‘ra jamoa xo‘jaligida belgilangan mehnatda ishtirok etish minimumini bajarmagan bo‘lsa, ishlangan vaqtning amalda davom etgan davri hisobga olinadi.
Ijodiy faoliyat bilan mashg‘ul xodimlarning ish stajini, basharti ular Pensiya jamg‘armasiga sug‘urta badallari to‘lagan bo‘lsalar, ijodiy uyushmalarning boshqaruvlari ana shu muallifning asari e’lon qilingan yoki birinchi marta jamoat oldida ijro yoki namoyish etilgan kundan e’tiboran belgilaydilar;
b) harbiy xizmat va partizan otryadlari hamda qo‘shilmalarida bo‘lish, davlat xavfsizligi organlarida, O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasida va ichki ishlar organlarida xizmat qilish;
v) idoraviy bo‘ysunuvidan qat’i nazar, harbiylashtirilgan qo‘riqlashdagi, maxsus aloqa organlari va tog‘-kon-qutqaruv qismlaridagi xizmat;
g) yakka tartibdagi mehnat va oilaviy tadbirkorlik faoliyati, shu jumladan shaxsiy yordamchi xo‘jalikdagi va yuridik shaxs tashkil etilmagan holdagi dehqon xo‘jaligidagi faoliyat, shuningdek yakka tartibdagi tadbirkorlik va o‘zini o‘zi band qilgan shaxs sifatidagi mehnat faoliyati:
• 2019-yil 1 yanvarga qadar bo‘lgan davr uchun — Pensiya jamg‘armasiga sug‘urta badallari to‘langan taqdirda;
• 2019-yil 1 yanvardan 2019-yil 31 dekabrga qadar bo‘lgan davr uchun — yagona ijtimoiy to‘lov to‘langan taqdirda;
• 2020-yil 1 yanvardan — ijtimoiy soliq to‘langan taqdirda.
d) I guruh nogironligi bo‘lgan shaxsga yoki 18 yoshgacha bo‘lgan, nogironligi bor bolaga, shuningdek o‘zgalarning parvarishiga muhtoj bo‘lgan 80 yoshga to‘lgan keksalarga qarab turilgan vaqt;
e) oliy ta’lim muassasalarida, aspiranturada, stajyor-tadqiqotchi-izlanuvchilar institutida, katta ilmiy xodim-izlanuvchilar institutida, tayanch doktoranturada, doktoranturada va klinik ordinaturada kunduzgi o‘qish, shu jumladan chet elda o‘qish;
j) bola 3 yoshga to‘lguncha bolani parvarishlash ta’tillarida bo‘lish vaqti, lekin hammasini jamlaganda ko‘pi bilan 6 yil;
z) ofitserlar tarkibidan bo‘lgan shaxslarning, praporshchiklarning, michmanlarning va muddatdan tashqari xizmat harbiy xizmatchilarining xotinlari, ularni ishga joylashtirish imkoniyati bo‘lmagan joylarda erlari bilan yashagan vaqt, lekin 10 yildan oshmagan davr;
i) O‘zbekiston Respublikasining diplomatik vakolatxonalari va konsullik muassasalari xodimlarining, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi tomonidan xalqaro hukumatlararo tashkilotlarga kvota qilingan lavozimlarga xizmat safariga yuborilgan shaxslarning xotini (eri) chet elda bo‘lgan, lekin 10 yildan oshmagan davr;
k) ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan shaxslarning jazoni ijro etish muassasalarida jazoni o‘tash davrida bajaradigan har qanday ishi, agar ushbu ish bajarilgan davr uchun jazoni ijro etish muassasasi tomonidan ijtimoiy soliq to‘langan bo‘lsa.
Mazkur moddaning «d» — «i» bandlarida nazarda tutilgan davrlar ushbu modda birinchi qismining «a» — «g» va «k» bandlarida ko‘rsatib o‘tilgan umumiy ish staji kamida 7 yil bo‘lgan taqdirda ish stajiga qo‘shib hisoblanadi.
Nogironligi bo‘lgan shaxs deb topilgan fuqarolar stajiga «d» — «i» bandlarda nazarda tutilgan davrlar ushbu modda birinchi qismining «a» — «g» va «k» bandlarida ko‘rsatib o‘tilgan staj muddatidan qat’i nazar qo‘shiladi.
Mehnatda mayiblanish yoki kasb kasalligi oqibatida I va II guruh nogironligida bo‘lingan vaqt yoshga doir yoki boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi tayinlanayotganida stajga qo‘shib hisoblanadi.
I va II guruh nogironlik pensiyasi tayinlanganidan keyingi ishlangan vaqt ish stajiga qo‘shib hisoblanadi.
Yoshga doir pensiya tayinlanganidan keyingi ishlangan vaqt pensiyani hisoblab chiqarish uchun stajga qo‘shib hisoblanmaydi, bundan fuqaro uning murojaati talab etilmagan holda (proaktiv shaklda) tayinlangan pensiyani rad etib, ishlashni davom ettirgan hollar mustasno.
Ota-onasidan judo bo‘lgan (chin etim) bolalarga tayinlanadigan boquvchisini yo‘qotganlik pensiyalarini hisoblab chiqarish ham ota, ham onaning umumiy ish stajiga qarab, ushbu Qonunning 27-moddasi «g» bandida ko‘rsatib o‘tilgan miqdorlarda amalga oshiriladi.
Pensiya tayinlashda umumiy ish stajiga imtiyozli hisoblanib qo‘shiladigan davrlar:
• a) harakatdagi armiya tarkibiga kiruvchi harbiy qismlar, shtablar va muassasalardagi, jangovar harakatlar davrida partizan otryadlari va qo‘shilmalaridagi xizmat va erkin yollanganlar tarkibidagi ish, baynalmilal burchni bajarishda jangovar harakatlarda ishtirok etish - uch hissa barobarida;
• b) 1941 - 1945-yillardagi urush davrida mamlakat ichkarisida ishlash, shu jumladan harbiy qismlardagi erkin yollanganlar tarkibidagi ish va harbiy xizmat - ikki hissa barobarida;
• v) imtiyozli shartlarda pensiya olish huquqini beradigan - erkaklarda 10 yildan ortiq va ayollarda 7 yilu 6 oydan ortiq ishlangan har bir to‘liq yil - ikki hissa barobarida;
• g) moxovxonalarda, vaboga qarshi muassasalarda, immunodefitsit virusi bilan kasallangan shaxslar davolanadigan yuqumli kasalliklar muassasalarida ishlash - ikki hissa barobarida;
• d) patologoanatomiya muassasalari va sud-tibbiy ekspertiza muassasalarining tibbiy xodimlaridan ayrim toifalarining ishi - bir yarim hissa barobarida;
• e) asossiz ravishda jinoiy javobgarlikka tortilgan, asossiz ravishda qatag‘on qilingan va keyinchalik oqlangan fuqarolarning qamoqda bo‘lish va hibsda saqlash joylarida turgan vaqti - bir yarim hissa barobarida.
• Mavsumiy ishlarda band bo‘lgan xodimlarning ish staji
• Sanoatning mavsumiy tarmoqlariga oid korxonalar va tashkilotlarda band bo‘lgan xodimlarning to‘liq mavsum mobaynidagi ishi bir yil ishlagan deb, to‘liq mavsum davomida ishlamagan bo‘lsa, haqiqiy ishlagan davri hisobga olinadi.
To‘liq bir mavsum ishlash pensiya tayinlash uchun bir yil mehnat stajiga o‘tadigan mavsumiy ishlar va sanoatning mavsumiy tarmoqlari ro‘yxati
Paxta tozalash sanoati korxonalaridagi ishlar:
• a) paxtani quritish;
• b) paxtani tozalash;
• v) paxtani yuklash, tushirish;
• g) paxtani pnevmotransportga ortish;
• d) quritish-tozalash tsexini yig‘ishtirish va isitish, ishlab chiqarish chiqindilarini chiqarib tashlash.
Sanoatning qand-shakar va konserva ishlab chiqarish tarmoqlari korxonalaridagi ishlar.
Ipakchilik tarmog‘i korxonalari va fermer xo‘jaliklaridagi ishlar:
• a) tut urug‘i tayyorlash;
• b) tut nihollari va tut ko‘chatlari etishtirish;
• v) tut ipak qurti urug‘larini inkubatoriyalarda jonlantirish;
• g) tut ipak qurti parvarishlash;
• d) tirik va quriq pillani saralash;
• e) tirik pillani quritish;
• j) pillani qo‘l kuchi yordamida tashish;
• z) pilladan namunalar olish (laboratoriyada saralash uchun);
• i) urug‘chilik korxonalarida kapalaklarni jinslarga ajratish;
• k) tut ipak qurti urug‘larini mikrotahlildan o‘tkazish;
• l) tut ipak qurti urug‘lariga ishlov berish;
• m) tut ipak qurti urug‘larini qishlash davridagi ishlar;
• n) tut ipak qurti urug‘larini qadoqlash va yorliqlash.
• Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga murojaat qilish uchun quyidagi havolaga o‘ting yoki "1271" ishonch telefonlariga qo‘ng‘iroq qiling.
Savol: D. ismli ayol 30 yillik mehnat stajiga egaligi, ish stajining 8 yili mobaynida jami 3 nafar bolani parvarishlash ta’tillarida bo‘lganligi, pensiya tayinlash uchun jami 30 yillik ish staji hisobga olinishi yoki olinmasligi yuzasidan tushuntirish berishni so‘radi.
Javob: Bola 3 yoshga to‘lguncha bolani parvarishlash ta’tillarida bo‘lish vaqti, lekin hammasini jamlaganda ko‘pi bilan 3 yil ish stajiga qo‘shib hisoblanadi. Shu sababli, agar 30 yillik mehnat stajiga ega bo‘lgan ishlayotgan ayol ish stajining 8 yili mobaynida jami 3 bolani parvarishlash ta’tillarida bo‘lgan bo‘lsa, u holda pensiya tayinlash uchun ish stajini hisoblashda unga jami 25 yil ish staji hisoblanadi (30 yil – 8 yil + 3 yil = 25 yil).

• 52064 количество просмотров
а) за период до 1 января 2019 года — любая работа, на которой работник подлежал государственному социальному страхованию, независимо от вида деятельности, форм собственности и хозяйствования при условии уплаты страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
1. за период после 1 января 2019 года — любая работа, выполненная работником, при условии начисления доходов в виде оплаты труда, а также период оплаты на добровольной основе социального налога за не работавший период физического лица после 1 июня 2021 года его (ее) супругом(ой) со своих доходов в виде оплаты труда;
2. При исчислении стажа работы в колхозе за период после 1965 года, если член колхоза не выполнял без уважительных причин установленного минимума трудового участия в общественном хозяйстве, учитывается время работы по фактической продолжительности.
3. Работникам, занятым творческой деятельностью, стаж работы устанавливается правлениями творческих союзов, начиная со дня опубликования или первого публичного исполнения или публичного показа произведения данного автора, при условии уплаты страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
• б) военная служба и пребывание в партизанских отрядах и соединениях, служба в органах государственной безопасности, Национальной гвардии Республики Узбекистан и в органах внутренних дел;
• в) служба в военизированной охране, в органах специальной связи и в горноспасательных частях независимо от ведомственной подчиненности;
• г) индивидуальная трудовая и семейная предпринимательская деятельность, в том числе в личном подсобном и дехканском хозяйстве без образования юридического лица:
1. за период до 1 января 2019 года — при условии уплаты страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
2. за период с 1 января 2019 года по 31 декабря 2019 года — при условии уплаты единого социального платежа;
3. с 1 января 2020 года — при условии уплаты социального налога.
• д) время ухода за лицом с инвалидностью I группы или ребенком-инвалидом в возрасте до 16 лет, за престарелым, достигшим 80-летнего возраста (на основании медицинского заключения);
• е) очное обучение в вузах, аспирантуре, докторантуре и клинической ординатуре, в том числе за границей;
• ж)   время нахождения в отпуске по уходу за ребенком до 3 лет;
• з) период проживания жен офицеров, прапорщиков, мичманов и военнослужащих сверхсрочной службы в местностях, где нет возможности их трудоустройства, но не более 10 лет;
• и) время пребывания за границей супругов работников дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Узбекистан, а также лиц, прикомандированных на квотные должности в международные межправительственные организации, но не более 10 лет.
1. Периоды, предусмотренные в пунктах «д» — «и» настоящей статьи, засчитываются в стаж работы при наличии общего стажа работы не менее 7 лет, указанного в пунктах «а» — «г» настоящей статьи.
2. Гражданам, признанным лицами с инвалидностью, периоды, предусмотренные в пунктах «д» — «и», засчитываются в стаж независимо от продолжительности стажа, указанного в пунктах «а» — «г» настоящей статьи.
• Время нахождения на инвалидности I и II групп вследствие трудового увечья или профессионального заболевания засчитывается в стаж при назначении пенсии по возрасту и по случаю потери кормильца.
Время работы после назначения пенсии по возрасту не засчитывается в стаж для исчисления пенсии.
Льготное исчисление стажа работы:
Периоды льготного исчисления, которые засчитываются в общий стаж работы при назначении пенсии:
• служба и работа в качестве вольнонаемного в воинских частях, штабах и учреждениях, входящих в состав действующей армии, партизанских отрядах и соединениях во время боевых действий, участие в них при выполнении интернационального долга — один год равен трем;
• работа в тылу, в том числе работа в качестве вольнонаемного в воинских частях, и военная служба во время войны 1941 — 1945 годов — один год равен двум;
• каждый полный год работы, дающий право на пенсию на льготных условиях  сверх 10 лет у мужчин и 7 лет 6 месяцев у женщин — один год равен двум;
• работа в лепрозориях, противочумных учреждениях, в инфекционных учреждениях по лечению лиц, зараженных вирусом иммунодефицита человека — один год равен двум;
• работа отдельных категорий медработников патологоанатомических учреждений и учреждений судебно-медицинской экспертизы — один год равен полутора годам;
• время пребывания под стражей и пребывания в местах заключения граждан, необоснованно привлеченных к уголовной ответственности, необоснованно репрессированных и впоследствии реабилитированных — один год равен полутора годам.
Работникам, занятым на предприятиях и в организациях сезонных отраслей промышленности, работа в течение полного сезона учитывается за год работы, в течение неполного сезона — по фактической продолжительности.
Список сезонных работ и сезонных отраслей промышленности, работа в которых в течение полного сезона засчитывается в стаж для назначения пенсии за год работы:
1. Работа на предприятиях хлопкоочистительной промышленности:
• сушка хлопка-сырца;
• очистка хлопка-сырца;
• погрузка, разгрузка хлопка-сырца;
• загрузка хлопка-сырца в пневмотранспорт;
• уборка и отопление сушильно-очистительного цеха, удаление отходов производства.
2. Работа на предприятиях сахарной и консервной отраслей промышленности.
3. Работа на предприятиях шелковой отрасли и в фермерских хозяйствах:
• заготовка семян шелковицы;
• производство посадочного материала (сеянцев, саженцев);
• инкубация грены тутового шелкопряда;
• выращивание живых коконов;
• сортировка живых и сухих коконов;
• сушка живых коконов;
• ручная перевозка коконов;
• отбор образцов коконов;
• попильонаж коконов гренажного завода;
• микроанализ грены тутового шелкопряда;
• обработка грены тутового шелкопряда;
• осуществление зимовки грены тутового шелкопряда;
• упаковка и маркировка грены тутового шелкопряда.
Зачисление в общий стаж работы время работы за границей:
Периоды работы за границей засчитываются в трудовой стаж при условии:
• за период до 1 января 2019 года — уплаты установленных страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд при Министерстве финансов Республики Узбекистан;
• за период после 1 января 2019 года — уплаты единого социального платежа.
Работа граждан Республики Узбекистан по найму (контракту) за границей устанавливается по записям, вносимым в трудовые книжки.
Стаж работы занятого лица может также устанавливаться на основании сведений, представляемых государственными налоговыми органами Республики Узбекистан, подтверждающих уплату данным лицом страховых взносов во внебюджетный Пенсионный фонд или уплаты единого социального платежа.
Постоянно проживающим в Республике Узбекистан иностранным гражданам и лицам без гражданства работа за границей включается в стаж в пределах не более 1/3 стажа, приходящегося на работу в Республике Узбекистан.
Пример. Общий стаж работы иностранного гражданина составляет 40 лет, из них 21 год приходится на территорию Республики Узбекистан, а 19 лет — на территорию иностранного государства. В данном случае стаж работы иностранного гражданина на территории иностранного государства будет принят для исчисления пенсии в пределах 7 лет (21 год / 3) и общий стаж работы составит 28 лет (21+7).