• 24851 marta o'qildi
Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 21-avgustdagi 704-son qaroriga muvofiq, tijorat tashkilotini moliya-xo‘jalik faoliyatini amalga oshirmayotgan deb e’tirof etishga quyidagilar asos bo‘ladi:
• davlat ro‘yxatidan o‘tganidan keyin 3 oy davomida bank hisobvarag‘i ochmaganligi;
• bank hisobvarag‘i ochgan bo‘lsa-da, 6 oy davomida hisobvaraqqa faoliyat bo‘yicha mablag‘ tushmaganligi;
• elektron hisobvaraq-fakturalar rasmiylashtirilmaganligi;
• onlayn nazorat-kassa mashinasi, virtual kassa yoki marketpleys to‘lov tizimidan foydalanilmaganligi;
• tashqi savdo operatsiyalari amalga oshirilmaganligi.
Bank hisobvarag‘iga 6 oy davomida mablag‘ tushmagan taqdirda tijorat banki bu haqda 3 ish kunida soliq organiga elektron integratsiya orqali ma’lumot yuboradi.
Soliq organi tomonidan o‘rganish
Soliq organi tashkilotning:
• amalda faoliyat yuritayotgan yoki yuritmayotganligini;
• mol-mulki mavjudligini;
• soliqlar va yig‘imlar bo‘yicha qarzdorligini;
• yuridik manzilda mavjudligini;
• muassislar, ularning vakillari va rahbarini jarayonga jalb qilish imkoniyatini o‘rganadi.
Soliq qarzi va mol-mulki mavjud bo‘lmasa hamda muassislar yoki rahbarni jarayonga jalb qilish imkoni bo‘lmasa, soliq organi tashkilotni harakatsiz holatga o‘tkazish to‘g‘risida taqdimnoma kiritadi.
Harakatsiz holat va reestrdan chiqarish
Ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organ tashkilotning harakatsiz holatga o‘tkazilganligi haqida rasmiy veb-saytda e’lon beradi va muassislar hamda banklarni xabardor qiladi. Bank hisobvaraqlari yopilib, mavjud mablag‘lar harakatsiz depozit hisobvarag‘iga o‘tkaziladi.
Tijorat tashkiloti harakatsiz holatda bir yil saqlanadi. Shu vaqt ichida faoliyat tiklanmasa, ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organ uni davlat reestridan chiqarish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
2025-yildan faoliyat ko‘rsatmayotgan kichik tadbirkorlik sub’ektlariga faoliyatini tiklashda mahalliy hokimliklar, iqtisodiyot va moliya organlari hamda soliq organlari tomonidan ko‘maklashish mexanizmi joriy etilgan.
Bank hisobvarag‘iga 6 oy mablag‘ tushmasligi tashkilot darhol tugatiladi degani emas. Avval tekshirish, harakatsiz holatga o‘tkazish va bir yillik muddat o‘tishi kerak.

• 24762 количество просмотров
Согласно постановлению Кабинета Министров от 21 августа 2019 года № 704, основаниями для признания коммерческой организации не осуществляющей финансово-хозяйственную деятельность являются:
• отсутствие банковского счета в течение трех месяцев после государственной регистрации;
• отсутствие поступлений по финансово-хозяйственной деятельности на открытый банковский счет в течение шести месяцев;
• отсутствие оформленных электронных счетов-фактур;
• неиспользование онлайн-ККМ, виртуальной кассы или платежной системы маркетплейса;
• отсутствие внешнеторговых операций.
Если в течение шести месяцев на счет не поступали средства, банк направляет информацию налоговому органу через электронную интеграционную систему в течение трех рабочих дней.
Изучение налоговым органом
Налоговый орган изучает:
• фактическое осуществление деятельности;
• наличие имущества;
• задолженность по налогам и сборам;
• нахождение организации по юридическому адресу;
• возможность привлечения учредителей, их представителей и руководителя к процедуре.
Если налоговая задолженность и имущество отсутствуют, а привлечь учредителей или руководителя невозможно, налоговый орган направляет представление о переводе организации в бездействующий режим.
Бездействующий режим и исключение из реестра
Регистрирующий орган размещает объявление на официальном сайте и уведомляет учредителей и банки. Банковские счета закрываются, а имеющиеся денежные средства переводятся на специальные бездействующие депозитные счета.
Коммерческая организация сохраняется в бездействующем режиме в течение одного года. Если деятельность не восстановлена, регистрирующий орган принимает решение об исключении организации из государственного реестра.
С 2025 года действует механизм содействия восстановлению деятельности неработающих субъектов малого предпринимательства с участием местных органов власти, органов экономики и финансов и налоговых органов.
Отсутствие поступлений на банковский счет в течение шести месяцев не означает немедленную ликвидацию. Сначала проводятся изучение, перевод в бездействующий режим и соблюдается годичный срок.