• 68975 marta o'qildi
Prezident — O‘zbekiston Respublikasining davlat boshlig‘i bo‘lib, davlat hokimiyati organlarining kelishilgan holda faoliyat yuritishini va hamkorligini ta’minlaydi.
Prezidentlikka kim saylanishi mumkin?
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga:
• 35 yoshdan kichik bo‘lmagan;
• davlat tilini yaxshi biladigan;
• bevosita saylovgacha kamida 10 yil O‘zbekiston hududida muqim yashagan;
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi
saylanishi mumkin.
Ayni bir shaxs surunkasiga ikki muddatdan ortiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti bo‘lishi mumkin emas. Prezident 7 yil muddatga saylanadi.
Qasddan sodir etilgan jinoyati uchun ilgari sudlangan fuqarolar, shuningdek diniy tashkilotlar va birlashmalarning professional xizmatchilari Prezidentlikka nomzod etib ro‘yxatga olinmaydi.
Prezident qanday saylanadi?
Prezident O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari tomonidan umumiy, teng va to‘g‘ridan-to‘g‘ri saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish yo‘li bilan saylanadi. Prezident saylovini o‘tkazishda O‘zbekiston Respublikasining butun hududi yagona saylov okrugi hisoblanadi.
Prezident saylovi, qoida tariqasida, Prezidentning konstitutsiyaviy vakolat muddati tugaydigan yilda oktyabrь oyi uchinchi o‘n kunligining birinchi yakshanbasida o‘tkaziladi. Konstitutsiyada nazarda tutilgan hollarda muddatidan ilgari Prezident saylovi o‘tkazilishi mumkin.
Kim ovoz berish huquqiga ega?
Saylov kuniga qadar yoki saylov kuni 18 yoshga to‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari saylash huquqiga ega.
Har bir saylovchi bir ovozga ega. Fuqarolar jinsi, irqiy va milliy mansubligi, tili, dinga munosabati, ijtimoiy kelib chiqishi, e’tiqodi, ijtimoiy mavqei, ma’lumoti yoki mashg‘ulotidan qat’i nazar teng saylov huquqiga ega.
Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyatlar sodir etganligi uchun sud hukmiga ko‘ra ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylovda ishtirok etish huquqidan faqat qonunga muvofiq va sud qarori asosida mahrum etilishi mumkin. Boshqa hollarda saylov huquqlarini cheklashga yo‘l qo‘yilmaydi.
Yashirin ovoz berish
Saylovda ovoz berish erkin va yashirin amalga oshiriladi. Saylovchining xohish-irodasini nazorat qilishga yo‘l qo‘yilmaydi.
Yashirin ovoz berish saylovchining tanlovi ustidan har qanday nazorat imkoniyatini istisno etadigan sharoitlarni yaratish orqali ta’minlanadi.
Yashirin ovoz berish — saylovchining kimga ovoz bergani boshqa shaxslar tomonidan nazorat qilinishi yoki aniqlanishiga yo‘l qo‘ymaydigan ovoz berish tartibi.
Saylov uchastkalari
Saylov uchastkalari tumanlar va shaharlar hokimliklarining taqdimnomasiga binoan hududiy saylov komissiyalari tomonidan 5 yil muddatga tuziladi.
Zarur hollarda chet davlatlardagi diplomatik vakolatxonalar huzurida, harbiy qismlarda, davolash muassasalarida, olis hududlarda, qamoqda saqlash va ozodlikdan mahrum etish joylarida ham saylov uchastkalari tuzilishi mumkin.
Prezidentlikka nomzodlarni kim ko‘rsatadi?
Prezidentlikka nomzodlarni siyosiy partiyalarning yuqori organlari ko‘rsatadi.
Siyosiy partiya Prezidentlikka o‘z partiyasi a’zosini yoki partiyasiz shaxsni nomzod qilib ko‘rsatishi mumkin. Har bir siyosiy partiya bitta nomzod ko‘rsatish huquqiga ega.
Siyosiy partiya saylov kampaniyasi boshlanganligi e’lon qilingan kundan kamida 4 oy oldin Adliya vazirligi tomonidan ro‘yxatga olingan bo‘lishi kerak. Prezidentlikka nomzodlar ko‘rsatish saylovga 65 kun qolganida boshlanadi va 45 kun qolganida tugaydi.
Nomzodni ro‘yxatga olish uchun taqdim etiladigan imzo varaqalarida respublikadagi saylovchilar umumiy sonining kamida 1 foizi imzosi bo‘lishi kerak. Bunda bitta ma’muriy-hududiy tuzilmada imzolar umumiy sonining ko‘pi bilan 8 foizi to‘planishi mumkin.
Saylov kuni o‘z yashash joyida bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘lmagan saylovchi muddatidan oldin ovoz berish huquqiga ega.
Muddatidan oldin ovoz berish saylovga 10 kun qolganida boshlanadi va 3 kun qolganida tugaydi.
Takroriy ovoz berish
Agar Prezident saylovida ikki nafardan ortiq nomzod ishtirok etsa va ulardan hech biri ovoz berishda ishtirok etgan saylovchilarning yarmidan ko‘p ovozini olmasa, eng ko‘p ovoz to‘plagan ikki nomzod o‘rtasida takroriy ovoz berish o‘tkaziladi.
Takroriy ovoz berish asosiy saylovdan keyin bir oy ichida, lekin saylov kunidan kamida 15 kun keyin o‘tkaziladi. Takroriy ovoz berishda boshqa nomzodga nisbatan ko‘proq ovoz olgan nomzod saylangan deb hisoblanadi.
Prezident qachon lavozimiga kirishadi?
Yangi saylangan Prezident Markaziy saylov komissiyasi saylov natijalarini rasmiy e’lon qilgan kundan e’tiboran kechi bilan 2 oy ichida Oliy Majlis palatalarining qo‘shma majlisida qasamyod qilgan paytdan lavozimiga kirishadi.
Amaldagi Prezident o‘z vakolatlarini yangi saylangan Prezident lavozimiga kirishguniga qadar bajaradi.
Eslatma: Prezident saylovida fuqaroning ovoz berishi erkin va yashirin bo‘lib, uning xohish-irodasini nazorat qilishga yoki qonunchilikda nazarda tutilmagan asoslarda saylov huquqini cheklashga yo‘l qo‘yilmaydi.

Президент — глава государства, обеспечивающий согласованное функционирование и взаимодействие органов государственной власти Республики Узбекистан.
Президентом Республики Узбекистан может быть избран гражданин Республики Узбекистан:
Одно и то же лицо не может быть Президентом Республики Узбекистан более двух сроков подряд. Президент избирается сроком на 7 лет.
Не регистрируются кандидатами в Президенты граждане, ранее судимые за умышленные преступления, а также профессиональные служители религиозных организаций и объединений.
Президент избирается гражданами Республики Узбекистан на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. При проведении выборов Президента вся территория Республики Узбекистан считается единым избирательным округом.
Выборы Президента, как правило, проводятся в год истечения конституционного срока его полномочий — в первое воскресенье третьей декады октября. В предусмотренных Конституцией случаях могут проводиться досрочные выборы Президента.
Право избирать имеют граждане Республики Узбекистан, которым исполнилось 18 лет до дня или в день выборов.
Каждый избиратель имеет один голос. Граждане независимо от пола, расовой и национальной принадлежности, языка, отношения к религии, социального происхождения, убеждений, социального положения, образования, рода и характера занятий обладают равным избирательным правом.
Граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда за совершение тяжких и особо тяжких преступлений, могут быть лишены права участия в выборах только в соответствии с законом и на основании решения суда. В остальных случаях ограничение избирательных прав не допускается.
Голосование на выборах является свободным и тайным. Контроль за волеизъявлением избирателей не допускается.
Тайна голосования обеспечивается созданием условий, исключающих возможность какого-либо контроля за выбором гражданина.
Тайное голосование — порядок голосования, при котором исключается возможность контроля или установления другими лицами того, за кого проголосовал избиратель.
Избирательные участки образуются территориальными избирательными комиссиями сроком на 5 лет по представлению хокимиятов районов и городов.
При необходимости избирательные участки могут создаваться при дипломатических представительствах за рубежом, в воинских частях, лечебных учреждениях, труднодоступных местностях, а также в местах содержания под стражей и лишения свободы.
Кандидаты в Президенты выдвигаются высшими органами политических партий.
Политическая партия вправе выдвинуть кандидатом как члена своей партии, так и беспартийного гражданина. Каждая политическая партия может выдвинуть одного кандидата.
Политическая партия вправе выдвинуть кандидата при условии, что она зарегистрирована Министерством юстиции не менее чем за 4 месяца до дня объявления о начале избирательной кампании. Выдвижение кандидатов начинается за 65 дней до выборов и заканчивается за 45 дней до выборов.
В подписных листах в поддержку кандидата должны содержаться подписи не менее 1 процента от общего числа избирателей Республики Узбекистан. При этом в одной административно-территориальной единице может быть собрано не более 8 процентов от общего количества представляемых подписей.
Избиратель, который не сможет находиться по месту жительства в день выборов, имеет право проголосовать досрочно.
Если в выборах Президента участвуют более двух кандидатов и ни один из них не получил более половины голосов избирателей, принявших участие в голосовании, проводится повторное голосование между двумя кандидатами, получившими наибольшее количество голосов.
Повторное голосование проводится в течение одного месяца после основных выборов, но не ранее чем через 15 дней после дня выборов. Избранным считается кандидат, получивший больше голосов по сравнению с другим кандидатом.
Избранный Президент вступает в должность с момента принесения присяги на совместном заседании палат Олий Мажлиса не позднее чем в течение 2 месяцев со дня официального объявления Центральной избирательной комиссией результатов выборов.
Действующий Президент исполняет свои полномочия до вступления в должность вновь избранного Президента.
Обратите внимание: голосование на выборах Президента является свободным и тайным. Контроль за волеизъявлением гражданина и ограничение его избирательных прав по основаниям, не предусмотренным законодательством, не допускаются.