• 24882 marta o'qildi
1. ishda taraf bo‘lgan fuqaro vafot etganda, agar nizoli huquqiy munosabat huquqiy vorislikka yo‘l qo‘ysa yoki ishda taraf bo‘lgan yuridik shaxs qayta tashkil etilganda;
2. fuqaro (taraf) muomala layoqatini yo‘qotganda;
3. javobgar — fuqaro O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining harakatdagi qismida bo‘lganda yoki O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarining harakatdagi qismidagi da’vogar — fuqaro tegishli iltimosnoma bilan murojaat qilganda;
4. mazkur ishni O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy sudi, fuqarolik ishlari bo‘yicha sud, jinoyat ishlari bo‘yicha sud, ma’muriy sud yoki iqtisodiy sud tomonidan ko‘rilayotgan boshqa ish yoki masala yuzasidan, shuningdek tergov olib borilayotgan ish yuzasidan qaror qabul qilguniga qadar ko‘rish imkoni bo‘lmaganda;
5. taraf chet davlat sudining yoki chet davlat hakamlik sudining (arbitrajining) hal qiluv qarorini bekor qilish to‘g‘risida yoki uning ijrosini to‘xtatib turish haqida chet davlatning vakolatli organiga iltimosnoma berganda;
6. mediatsiya tartib-taomilini amalga oshirish to‘g‘risida kelishuv tuzilganda.
• taraf O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tarkibida muddatli haqiqiy harbiy xizmatni o‘tayotganda yoki mazkur shaxslar davlatning biror-bir majburiyatini bajarish uchun jalb qilinganda;
• taraf davolash muassasasida bo‘lganda, shuningdek taraflardan birida sudga kelishga to‘sqinlik qiladigan, tibbiyot muassasasining ma’lumotnomasi bilan tasdiqlangan kasallik mavjud bo‘lganda;
• javobgar qidirilayotganda;
• taraf ishni ko‘rib chiqish muddatidan ortiq muddatda xizmat safarida bo‘lganda, bundan ishda tashkilot vakillari ishtirok etayotgan hollar mustasno;
• FPKning 103 va 363-moddalariga muvofiq sud tomonidan sud topshirig‘i yuborilganda.
• Ish yuritishni to‘xtatib turish vaqti
Ish yuritishni to‘xtatib turish to‘g‘risida sud ajrim chiqaradi.
Sudning ish yuritishni to‘xtatib turish to‘g‘risidagi ajrimi ustidan xususiy shikoyat (protest) berilishi mumkin.
Ish yuritish uni to‘xtatib turishga sabab bo‘lgan holatlar barham topganidan keyin ishda ishtirok etuvchi shaxslarning arizasiga ko‘ra yoki sudning tashabbusi bilan tiklanadi.

• 24884 количество просмотров
1. смерти гражданина, если спорное правоотношение допускает правопреемство, или реорганизации юридического лица, являвшихся стороной в деле;
2. утраты гражданином (стороной) дееспособности;
3. пребывания гражданина — ответчика в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан или обращения с соответствующим ходатайством гражданина — истца, находящегося в действующей части Вооруженных Сил Республики Узбекистан;
4. невозможности рассмотрения данного дела до принятия решения по другому делу или вопросу, рассматриваемому Конституционным судом Республики Узбекистан, судом по гражданским делам, судом по уголовным делам, административным судом или экономическим судом, а также по которому проводится следствие;
5. подачи стороной в компетентный орган иностранного государства ходатайства об отмене решения иностранного суда или иностранного третейского суда (арбитража) или о приостановлении его исполнения;
6. заключения соглашения о проведении процедуры медиации.
1. пребывания стороны в составе Вооруженных Сил Республики Узбекистан на действительной срочной военной службе или привлечения этих лиц для выполнения какой-либо государственной обязанности;
2. нахождения стороны в лечебном учреждении, а также при наличии у кого-либо из них заболевания, препятствующего явке в суд, подтвержденного справкой медицинского учреждения;
3. розыска ответчика;
4. нахождения стороны в служебной командировке, превышающей срок рассмотрения дела, за исключением случаев участия в деле представителей организаций;
5. назначения судом экспертизы;
6. направления судебного поручения.
Время, на которое приостанавливается производство по делу.
О приостановлении производства по делу суд выносит определение.
На определение суда о приостановлении производства по делу может быть подана частная жалоба (протест).
Производство по делу возобновляется после отпадения обстоятельств, послуживших основанием для его приостановления, по заявлению лиц, участвующих в деле, или по инициативе суда.