• 17240 marta o'qildi
Axborot texnologiyalari va kompьyuter dasturlash sohasida maqsadli o‘qish uchun 16 yoshdan 35 yoshgacha bo‘lgan O‘zbekiston fuqarolari nomzod bo‘lishi mumkin.
Nomzodlar Axborot texnologiyalari sohasidagi bilimlarni rivojlantirish markazi va tanlab olingan ta’lim tashkilotlari tomonidan tanlov asosida saralanadi.
Ta’lim tashkilotlari qanday tanlanadi
Markaz IT va kompьyuter dasturlash sohasida malakali mutaxassislarni tayyorlash uchun ta’lim tashkilotlari orasida eng yaxshi takliflarni tanlov asosida tanlaydi.
Mutaxassislarga bo‘lgan talab vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va boshqa tashkilotlarning ehtiyojidan kelib chiqib shakllantiriladi.
Maqsadli qarz qanday beriladi
Tanlab olingan nomzod bilan Markaz o‘rtasida kelgusidagi daromadlardan ulush ajratishni nazarda tutuvchi Income Share Agreement shartnomasi tuziladi.
Ushbu shartnoma asosida o‘qish xarajatlarini to‘lash uchun maqsadli qarz beriladi. O‘qishni tugatganidan keyin ishtirokchi shartnomada belgilangan tartibda qarz mablag‘i va uning foizlarini qaytarishi shart.
Income Share Agreement — ta’lim xarajatlarini moliyalashtirish evaziga o‘qishni tamomlagan shaxsning kelgusidagi daromadidan shartnomada belgilangan tartibda to‘lov qilishini nazarda tutuvchi kelishuv.
2025-yildagi o‘zgarish
2025-yil 21 noyabrdan maqsadli qarz bo‘yicha foiz stavkasi Markaziy bankning amaldagi qayta moliyalashtirish stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori bo‘lishi belgilandi.
Shuningdek, IT eksportini rivojlantirish va xorijiy tillarni o‘rgatish orqali xalqaro darajadagi mutaxassislarni tayyorlash uchun maqsadli qarz berish imkoniyatlari kengaytirildi.

• 17202 количество просмотров
Кандидатами на целевое обучение в сфере информационных технологий и компьютерного программирования могут быть граждане Узбекистана в возрасте от 16 до 35 лет.
Кандидаты отбираются Центром развития знаний в сфере информационных технологий совместно с выбранными образовательными организациями на конкурсной основе.
Как выбираются образовательные организации
Центр на конкурсной основе отбирает лучшие предложения образовательных организаций для подготовки квалифицированных специалистов в сфере IT и компьютерного программирования.
Заказ на подготовку специалистов формируется с учетом потребностей министерств, ведомств, коммерческих банков и других организаций.
Как предоставляется целевой заем
С отобранным кандидатом заключается Income Share Agreement, предусматривающий участие в будущих доходах обучившегося лица.
На основании соглашения предоставляется целевой заем для оплаты обучения. После завершения обучения участник обязан вернуть сумму займа и проценты по нему на условиях, установленных договором.
Income Share Agreement — соглашение, предусматривающее финансирование обучения с последующей выплатой определенной договором части средств из будущих доходов обучившегося лица.
Изменение 2025 года
С 21 ноября 2025 года процентная ставка по целевому займу установлена на 4 процентных пункта выше действующей ставки рефинансирования Центрального банка.
Также расширены возможности предоставления целевых займов для развития IT-экспорта и подготовки специалистов международного уровня, в том числе посредством изучения иностранных языков.