• 11809 marta o'qildi
Samarqand viloyatini mamlakatning asosiy turizm markazlaridan biri sifatida rivojlantirish, uni yirik transport-logistika xabiga aylantirish hamda xorijiy va mahalliy sayyohlar uchun xizmatlar sifatini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilangan.
Bu yo‘nalishda Samarqand xalqaro aeroporti imkoniyatlaridan keng foydalanish, turistlarga axborot xizmatlarini ko‘rsatish va xalqaro aviaqatnovlarni kengaytirish muhim vazifalardan hisoblanadi.
Xorijiy aviakompaniyalarga ruxsat qanday beriladi?
2030-yil 1 yanvarga qadar Samarqand xalqaro aeroportiga muntazam reyslarni amalga oshirish istagida bo‘lgan xorijiy aviakompaniyalar uchun maxsus tartib amal qiladi.
Aeroportni boshqaruvchi xususiy sherik tegishli ruxsatnomani olish uchun Fuqaro aviatsiyasi agentligiga murojaat qilishi mumkin. Taqdim etilgan hujjatlar:
• muntazam reyslar bo‘yicha — 96 soatdan oshmagan muddatda;
• charter reyslar bo‘yicha — 24 soatdan oshmagan muddatda ko‘rib chiqilishi belgilangan.
Turistlar uchun axborot xizmatlari
Samarqand xalqaro aeroportida turistlarga hududdagi sayyohlik ob’ektlari, transport, joylashtirish vositalari va boshqa turistik xizmatlar to‘g‘risida ma’lumot berishga mo‘ljallangan turizm axborot xizmatlarini tashkil etish nazarda tutilgan.

Предусмотрены меры по дальнейшему развитию Самаркандской области как одного из основных туристических центров страны, превращению региона в крупный транспортно-логистический хаб и повышению качества услуг для иностранных и внутренних туристов.
Особое значение придается расширению возможностей Международного аэропорта Самарканда, развитию информационного обслуживания туристов и увеличению числа международных авиарейсов.
До 1 января 2030 года действует специальный порядок для иностранных авиакомпаний, намеренных выполнять регулярные рейсы в Международный аэропорт Самарканда.
Частный партнер, управляющий аэропортом, вправе обращаться в Агентство гражданской авиации для получения соответствующего разрешения. Представленные документы рассматриваются:
В Международном аэропорту Самарканда предусмотрено информационное обслуживание туристов по вопросам туристических объектов региона, транспорта, средств размещения и иных туристических услуг.