• 22572 marta o'qildi
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 23-martdagi 119-son qarori bilan ijtimoiy himoyaga muhtoj ayrim toifadagi shaxslarga nafaqa tayinlash va to‘lash tartibi belgilangan.
Nafaqalar quyidagi shaxslarga tayinlanadi:
• nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarga;
• o‘zgalar parvarishiga muhtoj nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolani parvarish qilayotgan qonuniy vakilga;
• davlat pensiyasini tayinlash uchun zarur ish stajiga ega bo‘lmagan I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarga;
• davlat pensiyasini olish huquqiga ega bo‘lmagan vafot etgan shaxsning qaramog‘idagi oilaning mehnatga layoqatsiz a’zolariga;
• davlat pensiyasini tayinlash uchun zarur ish stajiga ega bo‘lmagan keksa yoshdagi shaxslarga;
• bolalikdan nogironligi bo‘lgan farzandi bor yoki bo‘lgan onalarga.
Qonunchilikka muvofiq quyidagi nafaqalar tayinlanadi:
• nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolalarga nogironlik nafaqasi;
• parvarishlash nafaqasi;
• nogironlik nafaqasi;
• boquvchisini yo‘qotganlik nafaqasi;
• yoshga doir nafaqa.
Proaktiv shaklda tayinlanadigan nafaqalar
Nogironligi bo‘lgan 18 yoshgacha bolaga nogironlik nafaqasi hamda o‘zgalar parvarishiga muhtoj nogironligi bo‘lgan bolaning qonuniy vakiliga parvarishlash nafaqasi fuqaroning biror-bir shakldagi murojaatisiz, proaktiv shaklda tayinlanadi.
Nafaqani tayinlash uchun zarur ma’lumotlar tegishli davlat organlarining axborot tizimlaridan «Yagona milliy ijtimoiy himoya» axborot tizimi orqali avtomatik ravishda olinadi.
Nafaqa tayinlangan taqdirda uning muddati, miqdori, qachon va qaerdan olinishi haqida qonuniy vakilga SMS-xabar yuboriladi. Nafaqa tayinlash rad etilganda esa rad etish sabablari ma’lum qilinadi.
Boshqa nafaqalarni tayinlash uchun murojaat qilish
Nogironlik, boquvchisini yo‘qotganlik va yoshga doir nafaqalarni tayinlash uchun:
• «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlarining ijtimoiy xodimlar guruhlariga;
Nafaqani tayinlash bo‘yicha vakolatli organ — O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligining tuman va shaharlardagi «Inson» ijtimoiy xizmatlar markazlari hisoblanadi.
Nafaqa axborot tizimi orqali inson omilisiz avtomatik tarzda tayinlanadi. Davlat xizmatini ko‘rsatganlik uchun yig‘im undirilmaydi.
Nafaqani to‘lash tartibi
Nafaqalar nafaqa oluvchining xohishiga ko‘ra:
• nafaqani etkazib berish vakolati yuklangan tashkilot orqali;
• fuqaroning depozit hisobvarag‘iga pul o‘tkazish yo‘li bilan tijorat banki filiali orqali to‘lanadi.
Nafaqalar har oyda belgilangan muddatlarda, biroq joriy to‘lov oyidan kechiktirmay to‘lanadi.
Nafaqa oluvchi O‘zbekiston hududi doirasida yashash uchun boshqa tuman yoki shaharga ko‘chganda, nafaqa to‘lash yangi yashash joyi bo‘yicha davom ettiriladi. Bunda to‘lov avvalgi yashash joyida nafaqa to‘lash to‘xtatilgan vaqtdan boshlab davom ettiriladi.
Asos: O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 23-martdagi 119-son qarori bilan tasdiqlangan Ijtimoiy himoyaga muhtoj bo‘lgan ayrim toifadagi shaxslarga nafaqa tayinlash va to‘lash tartibi to‘g‘risidagi nizom.

• 22571 количество просмотров
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 марта 2023 года № 119 установлен порядок назначения и выплаты пособий отдельным категориям лиц, нуждающихся в социальной защите.
Пособия назначаются:
• детям с инвалидностью в возрасте до 18 лет;
• законному представителю, осуществляющему уход за ребенком с инвалидностью в возрасте до 18 лет, нуждающимся в постороннем уходе;
• лицам с инвалидностью I и II групп, не имеющим необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии;
• нетрудоспособным членам семьи, находившимся на иждивении умершего лица, не имеющим права на получение государственной пенсии;
• лицам пожилого возраста, не имеющим необходимого стажа работы для назначения государственной пенсии;
• матерям, имеющим или имевшим ребенка с инвалидностью с детства.
В соответствии с законодательством назначаются:
• пособие по инвалидности детям с инвалидностью в возрасте до 18 лет;
• пособие по возрасту.
Пособия, назначаемые в проактивной форме
Пособие по инвалидности ребенку с инвалидностью в возрасте до 18 лет, а также пособие по уходу законному представителю ребенка с инвалидностью, нуждающегося в постороннем уходе, назначаются в проактивной форме без какого-либо обращения гражданина.
Сведения, необходимые для назначения пособия, автоматически поступают из информационных систем соответствующих государственных органов через информационную систему «Единая национальная социальная защита».
При назначении пособия законному представителю направляется СМС-сообщение с указанием срока, размера, времени и места получения пособия. В случае отказа сообщаются причины отказа.
Обращение за назначением других пособий
За назначением пособия по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту можно обратиться:
• к группам социальных работников центров социальных услуг «Инсон»;
Уполномоченным органом по назначению пособий являются районные и городские центры социальных услуг «Инсон» Национального агентства социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
Пособие назначается автоматически посредством информационной системы без участия человеческого фактора. За оказание государственной услуги сбор не взимается.
Порядок выплаты пособия
По желанию получателя пособие выплачивается:
• через организацию, на которую возложены полномочия по доставке пособий;
• через филиал коммерческого банка путем перечисления денежных средств на депозитный счет гражданина.
Пособия выплачиваются ежемесячно в установленные сроки, но не позднее текущего месяца выплаты.
При переезде получателя пособия для проживания в другой район или город в пределах территории Узбекистана выплата пособия продолжается по новому месту жительства с момента прекращения выплаты по прежнему месту жительства.
Основание: Положение о порядке назначения и выплаты пособий отдельным категориям лиц, нуждающихся в социальной защите, утвержденное постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 23 марта 2023 года № 119.