• 18577 marta o'qildi
I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar, nogironligi bo‘lgan bolalar hamda ularga g‘amxo‘rlik qiluvchi yoki yo‘lda kuzatib boruvchi bir nafar fuqaro quyidagi imtiyozlarga ega:
• davlat idoralari va tashkilotlari tomonidan fuqarolarning bevosita hozirligida ko‘rsatiladigan xizmatlardan navbatsiz foydalanish;
• davlat xizmatlari markazlari, sog‘liqni saqlash, ta’lim va madaniyat muassasalarida joyida ko‘rsatiladigan xizmatlardan navbatsiz foydalanish;
• davlat idoralari rahbarlari va mansabdor shaxslari qabuliga navbatsiz kirish.
Tibbiyot muassasasida davolanayotgan nogironligi bo‘lgan bolaga g‘amxo‘rlik qilish uchun uning otasi yoki onasi, ularning o‘rnini bosuvchi shaxs yoxud bolani bevosita parvarishlayotgan oilaning boshqa a’zosiga bola bilan birga bo‘lish uchun sharoit yaratiladi.
Statsionar tibbiyot muassasasida nogironligi bo‘lgan bolani parvarishlayotgan shaxsga ushbu davr uchun mehnatga layoqatsizlik varaqasi beriladi.
Bolalikdan nogironligi bo‘lgan shaxslarga g‘amxo‘rlik qiluvchi shaxslar, jumladan ularning ota-onasi va boshqa parvarishlovchi shaxslar davolash davrida davlat statsionar tibbiyot muassasalarida bepul ovqatlanish huquqiga ega.
• Asos: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-fevraldagi PQ–74-son qarorining 5 va 6-bandlari.

• 18576 количество просмотров
Лица с инвалидностью I и II групп, дети с инвалидностью, а также один гражданин, осуществляющий уход за ними или сопровождающий их, имеют право на следующие льготы:
• внеочередное пользование услугами, оказываемыми государственными органами и организациями при личном присутствии граждан;
• внеочередное пользование услугами, оказываемыми на месте в центрах государственных услуг, учреждениях здравоохранения, образования и культуры;
• внеочередной прием руководителями и должностными лицами государственных органов.
Для ухода за ребенком с инвалидностью, находящимся на лечении в медицинском учреждении, его отцу или матери, лицу, их заменяющему, либо другому члену семьи, непосредственно осуществляющему уход за ребенком, создаются условия для совместного пребывания с ребенком.
Лицу, осуществляющему уход за ребенком с инвалидностью в стационарном медицинском учреждении, на этот период выдается листок временной нетрудоспособности.
Лицам, осуществляющим уход за лицами с инвалидностью с детства, в том числе их родителям и другим ухаживающим лицам, в период лечения предоставляется бесплатное питание в государственных стационарных медицинских учреждениях.
Основание: пункты 5 и 6 постановления Президента Республики Узбекистан от 27 февраля 2023 года № ПП–74.