• 15626 marta o'qildi
Harbiy xizmatchini harbiy xizmatdan bo‘shatish asoslariga o‘zgartirish kiritiladi  — Uzbekistan News | DARYO.UZ
Harbiy xizmatchini haqiqiy harbiy xizmatdan bo‘shatish quyidagi asoslarga ko‘ra amalga oshiriladi:
• 1) yosh bo‘yicha — u harbiy xizmatda bo‘lish yoshi chegarasiga etganida, shu jumladan unga belgilangan tartibda uzaytirilgan harbiy xizmat muddati tugaganda;
• 2) muddatli harbiy xizmat muddati tugaganda — chaqiruv bo‘yicha muddatli harbiy xizmatning qonunchilikda belgilangan muddati tugaganda (bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda);
• 3) kontrakt muddati tugaganda — bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda, agar amaldagi kontraktning tugashi paytiga kelib harbiy xizmatchi yoki vazirlik va idora tomonidan yangi kontrakt tuzmaslik to‘g‘risida qaror qabul qilingan bo‘lsa;
• 4) tashkiliy-shtat tadbirlari munosabati bilan — harbiy xizmatchidan xizmatda foydalanish mumkin bo‘lmagan taqdirda, uni bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda;
• 5) sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra — u harbiy-tibbiy komissiya tomonidan harbiy xizmatga yaroqsiz deb topilganligi munosabati bilan;
• 6) taraflardan birining tashabbusiga ko‘ra kontrakt muddatidan oldin bekor qilinganligi munosabati bilan;
• 7) intizomsizligi sababli oliy harbiy ta’lim muassasasidan chetlashtirilishi munosabati bilan — uni bo‘shatish uchun boshqa asoslar mavjud bo‘lmaganda;
• 8) harbiy xizmatchi nomiga dog‘ tushiruvchi nojo‘ya xatti-harakat sodir etganda;
• 81) harbiy xizmatni o‘tash bilan bog‘liq bo‘lgan cheklovlarga rioya etmaganda;
• 9) davlat sirlaridan foydalanishdan mahrum qilinganda;
• 10) ozodlikdan yoki harbiy unvondan mahrum etish bilan bog‘liq bo‘lgan jazo choralari tayinlangan sud hukmi qonuniy kuchga kirganda;
• 11) qonunchilikka muvofiq O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini yo‘qotganligi yoxud boshqa davlatning fuqaroligi mavjudligi munosabati bilan.
Harbiy xizmatchilarni harbiy xizmatdan bo‘shatish ularni tegishli lavozimlarga tayinlash vakolatiga ega bo‘lgan mansabdor shaxslar tomonidan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarining harbiy xizmatni o‘tash tartibi to‘g‘risidagi nizomga muvofiq amalga oshiriladi.
• Harbiy xizmatchilar harbiy xizmatdan rezervga, harbiy hisobdan chiqarilgan hollarda esa iste’foga bo‘shatiladi.
• Rezervda bo‘lish yoshi chegarasiga etgan yoki sog‘lig‘ining holatiga ko‘ra harbiy hisobdan chiqarilgan holda harbiy-tibbiy komissiya tomonidan harbiy xizmatga yaroqsiz deb topilgan, shuningdek O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligini yo‘qotgan yoxud boshqa davlatning fuqaroligiga ega bo‘lgan harbiy xizmatchilar iste’foga bo‘shatiladi.

• 15627 количество просмотров
1) по возрасту — при достижении им предельного возраста пребывания на военной службе, в том числе при истечении срока, на который ему в установленном порядке продлена военная служба;
2) по истечении срока срочной военной службы — при истечении установленного законодательством срока срочной военной службы по призыву (при отсутствии других оснований для увольнения);
3) по истечении срока контракта — при отсутствии других оснований для увольнения, в случае если к моменту окончания срока текущего контракта военнослужащим или министерством и ведомством принято решение не заключать новый контракт;
4) в связи с организационно-штатными мероприятиями, в случае невозможности использования военнослужащего на службе, при отсутствии других оснований для увольнения;
5) по состоянию здоровья — в связи с признанием его военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
6) в связи с досрочным расторжением контракта по инициативе одной из сторон;
7) в связи с отчислением курсантов из высшего военного образовательного учреждения по недисциплинированности, при отсутствии других оснований для увольнения;
8) при совершении проступка, дискредитирующего звание военнослужащего;
9) при лишении допуска к государственным секретам;
10) при вступлении в законную силу приговора суда, которым назначены меры наказания, связанные с лишением свободы или воинского звания;
11) в связи с утратой гражданства Республики Узбекистан в соответствии с законодательством либо наличием гражданства другого государства.
Увольнение военнослужащих с военной службы осуществляется должностными лицами, уполномоченными назначать их на соответствующие должности, согласно Положению о порядке прохождения военной службы гражданами Республики Узбекистан.
• Военнослужащие увольняются с военной службы в резерв, а в случаях исключения с воинского учета — в отставку.
• Военнослужащие, достигшие предельного возраста пребывания в резерве или по состоянию здоровья признанные военно-врачебной комиссией не годными к военной службе, с исключением с воинского учета, а также утратившие гражданство Республики Узбекистан либо имеющие гражданство другого государства, увольняются в отставку.