• 10630 marta o'qildi
Huquq egasi huquqbuzarlikni to‘xtatish, huquq buzilishidan oldingi holatni tiklash, zararni qoplash, qonunda nazarda tutilgan hollarda tovon talab qilish va boshqa himoya usullaridan foydalanishi mumkin. Javobgarlik turi ob’ekt, harakatning xususiyati, takroriyligi va etkazilgan zararga bog‘liq.
Mualliflik huquqini buzish uchun ma’muriy jarima qancha?
Asar yoki turdosh huquqlar ob’ektidan qonunga xilof foydalanish, kontrafakt nusxalarni takrorlash, tarqatish yoki barchaning e’tiboriga etkazish:
• fuqarolarga — 5 BHMdan 15 BHMgacha;
• mansabdor shaxslarga — 15 BHMdan 30 BHMgacha jarimaga sabab bo‘ladi. Kontrafakt nusxalar, ularni tayyorlash va tarqatishda ishlatilgan material, uskuna va boshqa huquqbuzarlik qurollari musodara qilinadi.
Shunday huquqbuzarlik ma’muriy jazo qo‘llanilganidan keyin 1 yil ichida takroran sodir etilsa, fuqarolarga 15–30 BHM, mansabdor shaxslarga 30–50 BHM jarima qo‘llaniladi.
Tovar belgisi yoki firma nomidan noqonuniy foydalanish-chi?
O‘zganing tovar belgisi, xizmat ko‘rsatish belgisi, geografik ko‘rsatkichi, tovar kelib chiqqan joy nomi yoki firma nomidan qonunga xilof foydalanish huquqbuzarlik ashyolarini musodara qilib, 15 BHMdan 30 BHMgacha jarimaga sabab bo‘ladi.
Bir yil ichida takroran sodir etilsa — 30 BHMdan 50 BHMgacha jarima belgilangan.
Patent va selektsiya huquqlarini buzish uchunchi?
Patentlangan ixtiro, foydali modelь yoki sanoat namunasidan, muhofaza qilinadigan integral mikrosxema topologiyasidan yoki patentlangan selektsiya yutug‘idan ruxsatsiz foydalanish:
• fuqarolarga — 5–10 BHM;
• mansabdor shaxslarga — 10–20 BHM jarima va huquqbuzarlik ashyolarini musodara qilishga sabab bo‘ladi.
Bir yil ichida takroran sodir etilsa tegishlicha 10–20 BHM va 20–30 BHM jarima qo‘llaniladi.
Qachon jinoiy javobgarlik kelib chiqadi?
2025-yil 10 noyabrdan Jinoyat kodeksida intellektual mulk huquqlariga oid alohida jinoyat tarkiblari amal qiladi.
Xususan, ko‘p miqdorda zarar etkazgan holda:
• mualliflik va turdosh huquqlarni buzish — 50–100 BHM jarima yoki ikki yilgacha boshqa jazolar, shu jumladan ozodlikni cheklash yoki ozodlikdan mahrum qilish;
• tovar belgisi, xizmat ko‘rsatish belgisi, geografik ko‘rsatkich, tovar kelib chiqqan joy nomi yoki firma nomidan qonunga xilof foydalanish — 50–100 BHM jarima yoki ikki yilgacha boshqa jazolar;
• patent, integral mikrosxema topologiyasi yoki selektsiya yutug‘i huquqlarini buzish — 50–75 BHM jarima yoki ikki yilgacha belgilangan boshqa jazolar bilan jazolanishi mumkin. Takroran, guruh bo‘lib, xizmat mavqeidan foydalanib yoki juda ko‘p zarar etkazgan holda sodir etilgan qilmishlar uchun og‘irroq jazolar belgilangan.
Ayrim ushbu jinoyatlarni birinchi marta sodir etgan shaxs etkazilgan moddiy zararni jinoyat aniqlangan kundan 30 kun ichida qoplasa, qonunda nazarda tutilgan shartlarda javobgarlikdan ozod qilinishi mumkin.
Eslatma: intellektual mulk huquqini buzish endi faqat «jarima bilan tugaydigan» ma’muriy huquqbuzarlik emas. Etkazilgan zarar va qilmishning xususiyatiga qarab jinoiy javobgarlik ham kelib chiqishi mumkin.

• 10622 количество просмотров
В зависимости от характера нарушения может наступать гражданско-правовая, административная или уголовная ответственность.
Правообладатель вправе использовать предусмотренные законом способы защиты, включая прекращение нарушения, восстановление прежнего положения, возмещение убытков и, в установленных случаях, взыскание компенсации. Вид ответственности зависит от объекта, характера действий, повторности и размера причиненного вреда.
Какой штраф предусмотрен за нарушение авторских прав?
Незаконное использование произведений или объектов смежных прав, воспроизведение, распространение либо доведение до всеобщего сведения контрафактных экземпляров влечет штраф:
• для граждан — от 5 до 15 БРВ;
• для должностных лиц — от 15 до 30 БРВ.
Контрафактные экземпляры, материалы, оборудование и иные орудия правонарушения подлежат конфискации.
При повторном совершении в течение 1 года после административного взыскания штраф составляет соответственно 15–30 БРВ и 30–50 БРВ.
Что предусмотрено за незаконное использование товарного знака или фирменного наименования?
Незаконное использование чужого товарного знака, знака обслуживания, географического указания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования влечет конфискацию предметов правонарушения и штраф от 15 до 30 БРВ.
Повторное нарушение в течение года влечет штраф от 30 до 50 БРВ.
Какая ответственность предусмотрена за нарушение патентных прав?
Незаконное использование запатентованных изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, охраняемых топологий интегральных микросхем или селекционных достижений влечет:
• для граждан — 5–10 БРВ;
• для должностных лиц — 10–20 БРВ с конфискацией предметов правонарушения.
При повторном нарушении — соответственно 10–20 БРВ и 20–30 БРВ.
Когда наступает уголовная ответственность?
С 10 ноября 2025 года Уголовный кодекс предусматривает отдельную уголовную ответственность за нарушения в сфере интеллектуальной собственности.
При причинении крупного ущерба, в частности:
• нарушение авторских и смежных прав может повлечь штраф 50–100 БРВ либо другие наказания вплоть до ограничения или лишения свободы на срок до двух лет;
• незаконное использование товарного знака, географического указания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования — штраф 50–100 БРВ либо другие наказания до двух лет;
• нарушение прав на патент, топологию интегральной микросхемы или селекционное достижение — штраф 50–75 БРВ либо другие предусмотренные наказания сроком до двух лет.
За повторность, совершение группой лиц, использование служебного положения и особо крупный ущерб предусмотрены более строгие санкции.
В предусмотренных статьями случаях лицо, впервые совершившее преступление и возместившее материальный ущерб в течение 30 дней со дня выявления преступления, может быть освобождено от ответственности.
Обратите внимание: нарушение интеллектуальных прав теперь может повлечь не только административный штраф. При наличии предусмотренных Уголовным кодексом признаков возможна и уголовная ответственность.