• 32190 marta o'qildi
Ushbu ipoteka krediti yakka tartibdagi uy-joyni qurish, rekonstruktsiya qilish yoki ta’mirlash uchun ajratiladi.
Ariza beruvchi kambag‘allikdan chiqarish individual dasturiga kiritilgan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj shaxs bo‘lishi kerak. Amalda uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj shaxs deganda Ijtimoiy reestrga kiritilgan oilaning shunday ehtiyojga ega a’zosi tushuniladi.
Qarz oluvchi:
• 18 yoshga to‘lgan va 60 yoshdan oshmagan O‘zbekiston fuqarosi bo‘lishi;
• har oylik kredit to‘lovlarini amalga oshirish uchun etarli qonuniy daromadga ega bo‘lishi;
• barcha kredit va mikroqarzlari bo‘yicha qarz yuki tasdiqlangan o‘rtacha oylik daromadining 60 foizidan oshmasligi;
• avvalgi kreditlari bo‘yicha muddati o‘tgan qarzdorligi bo‘lmasligi;
• ilgari bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka va uning subsidiyasidan foydalanmagan bo‘lishi;
• quriladigan er uchastkasi yoki rekonstruktsiya/ta’mir qilinadigan uy o‘ziga yoxud u bilan birga yashovchi yaqin qarindoshiga tegishli bo‘lishi va ariza beruvchi mazkur manzilda kamida 6 oy doimiy ro‘yxatda turgan bo‘lishi kerak.
Daromad qanday hisoblanadi?
O‘rtacha oylik daromad, qoida tariqasida, so‘nggi 12 oy davomidagi daromadlar asosida hisoblanadi. Agar shaxs 12 oydan kam ishlagan bo‘lsa, amalda ishlagan davri hisobga olinadi, biroq bu davr 6 oydan kam bo‘lmasligi kerak.
Daromad sifatida ish haqi, pensiya, jamg‘arib boriladigan pensiya badallari, foiz va dividendlar, mol-mulkni ijaraga berishdan tushum, o‘zini o‘zi band qilishdan olingan daromad va qonunchilikda taqiqlanmagan boshqa tasdiqlangan daromadlar hisobga olinishi mumkin.
Kreditning asosiy shartlari qanday?
Ipoteka krediti:
• 120 mln so‘mgacha;
• 20 yilgacha;
• Markaziy bank asosiy stavkasiga 4 foiz band qo‘shilgan stavkada ajratiladi.
Kreditdan mavjud yakka tartibdagi uyni ta’mirlash yoki rekonstruktsiya qilish, shuningdek mavjud uyga tutash yoki alohida qo‘shimcha uy-joy qurish uchun foydalanish mumkin.
Qanday subsidiya beriladi?
• dastlabki badalni qoplash uchun kredit summasining 15 foizi miqdorida;
• kreditning birinchi 5 yili davomida foiz stavkasining 12 foizdan oshgan qismi uchun subsidiya ajratadi.
Ushbu ipoteka kreditlari, qoida tariqasida, «Agrobank», Xalq banki, «Mikrokreditbank» va «Biznesni rivojlantirish banki» orqali ajratiladi. Dastur doirasida kadastr pasportini rasmiylashtirish va ko‘chmas mulk huquqini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish bilan bog‘liq to‘lovlar 50 foizga kamaytiriladi.
Ariza qaerga beriladi?
Fuqaro dasturga kiritish va ipoteka krediti uchun tavsiya olish maqsadida bevosita «mahalla ettiligi»ga murojaat qilish huquqiga ega.
Murojaat 2 ish kuni ichida ko‘rib chiqiladi. Natijaga ko‘ra fuqaro dasturga kiritilib, unga tavsiya beriladi yoki rad etish sababi ko‘rsatilgan yozma xulosa taqdim etiladi.
Tavsiya berish, jumladan, quyidagi holatlarda rad etilishi mumkin:
• oila tegishli dasturga kiritilmagan bo‘lsa;
• shaxs uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj hisoblanmasa;
• ariza beruvchi yoki uning turmush o‘rtog‘i ushbu imtiyozdan avval foydalangan bo‘lsa;
• ilgari berilgan davlat ijtimoiy yordamidan maqsadsiz foydalanilgani haqida ma’lumot bo‘lsa;
• uy-joy yoki er uchastkasiga nisbatan mulkiy huquq bo‘yicha nizo mavjud bo‘lsa.
Tavsiya olgandan keyin nima qilinadi?
Fuqaro qurilish materiallari va qurilish-montaj ishlari hisob-kitobini hamda bank talab qiladigan boshqa hujjatlarni ilova qilib tijorat bankiga murojaat qiladi.
Bank:
• 1 ish kunida onlayn skoring o‘tkazadi;
• hujjatlar to‘liq bo‘lsa, 3 ish kuni ichida kredit berish yoki rad etish haqida qaror qabul qiladi;
• rad etsa, 1 ish kuni ichida sabablarni aniq ko‘rsatgan yozma xulosa yuboradi.
Kamchiliklarni bartaraf etgan fuqaro bankka qayta murojaat qilishi mumkin. Ijobiy qaror qabul qilinsa, bank 1 ish kunida xabar beradi, kredit shartnomasi va to‘lov jadvali loyihasini taqdim etadi hamda shartnoma 2 ish kuni ichida imzolanadi.
Subsidiya qanday rasmiylashtiriladi?
Kredit shartnomasi imzolangandan keyin bank 2 ish kuni ichida subsidiya uchun buyurtmanoma yuboradi.
Dastlabki badal uchun subsidiya bankka 5 ish kuni ichida o‘tkaziladi. Foiz xarajatining subsidiyalanadigan qismi esa belgilangan tartibda har oy ajratib boriladi.
Kredit puli qanday beriladi?
Kredit bir yo‘la to‘liq emas, bosqichma-bosqich ajratiladi.
Agar ish fuqaroning o‘zi yoki yollanma ishchilar orqali bajarilsa, mablag‘ bajarilgan ishlar hajmiga mutanosib ravishda uning bank kartasiga o‘tkaziladi. Pudratchi jalb qilinsa, mablag‘ pudrat tashkiloti hisobvarag‘iga tushadi.
Ishlarni boshlash uchun birinchi bosqichda umumiy kredit summasining 30 foizidan ko‘p bo‘lmagan qismi ajratiladi. Keyingi mablag‘lar bajarilgan ishlar joyiga chiqib o‘rganilgandan keyin beriladi.
Qanday ta’minot talab qilinadi?
Rekonstruktsiya yoki ta’mirlashda uy-joyning o‘zi kredit ta’minoti bo‘ladi. Yangi uy qurilayotganda qurilish tugagunga qadar uchinchi shaxs kafilligi va (yoki) boshqa ta’minot taqdim etiladi. Bunday ta’minotni notarial rasmiylashtirish uchun davlat boji undirilmaydi.
Ushbu maxsus dasturda ipoteka predmetini sug‘urta xavflaridan hamda kreditning qaytmaslik xataridan sug‘urta qilish talabi qo‘llanilmaydi.
Kredit maqsadsiz ishlatilsa nima bo‘ladi?
Bank kredit mablag‘larining maqsadli sarflanishini nazorat qiladi. Mablag‘ boshqa maqsadda ishlatilgani aniqlansa, kreditning qolgan qismini ajratish to‘xtatilishi va kredit hamda subsidiyani muddatidan oldin undirish choralari ko‘rilishi mumkin.
Eslatma: «mahalla ettiligi» tavsiyasi kredit avtomatik ravishda beriladi degani emas. Fuqaro tavsiyadan keyin ham bankning daromad, kredit tarixi va boshqa muvofiqlik talablaridan o‘tishi kerak. Rad etish yoki boshqa xatti-harakatlar ustidan yuqori turuvchi tashkilotga yoki sudga shikoyat qilish mumkin.

• 31907 количество просмотров
Заявитель должен быть включен в индивидуальную программу выхода из бедности и нуждаться в улучшении жилищных условий. В действующей редакции нуждающимся в улучшении жилищных условий признается член семьи, включенной в Социальный реестр, имеющий такую потребность.
• быть гражданином Узбекистана в возрасте от 18 до 60 лет включительно;
• иметь достаточный законный доход;
• иметь показатель долговой нагрузки не более 60 процентов подтвержденного среднемесячного дохода;
• ранее не пользоваться ипотекой и субсидией в рамках программы обеспечения жильем на рыночных принципах;
• иметь жилье или земельный участок для строительства, реконструкции либо ремонта в собственности самого заемщика или совместно проживающего близкого родственника и быть постоянно зарегистрированным по этому адресу не менее 6 месяцев.
Как учитывается доход?
Среднемесячный доход определяется, как правило, за последние 12 месяцев. Если человек работал меньше, учитывается фактический период работы, но не менее 6 месяцев.
Могут учитываться заработная плата, пенсия, накопительные пенсионные взносы, проценты и дивиденды, доход от аренды имущества, самозанятости и другие не запрещенные законом подтвержденные доходы.
• до 120 млн сумов;
• на срок до 20 лет;
• по ставке, равной основной ставке Центрального банка плюс 4 процентных пункта.
Какая субсидия предоставляется?
Государство субсидирует:
• первоначальный взнос — в размере 15 процентов суммы кредита;
• в течение первых 5 лет — часть процентной ставки, превышающую 12 процентов.
Кредиты, как правило, предоставляют «Агробанк», Народный банк, «Микрокредитбанк» и Банк развития бизнеса. Платежи за оформление кадастрового паспорта и государственную регистрацию прав на недвижимость в рамках программы снижаются на 50 процентов.
Гражданин вправе непосредственно обратиться в «махаллинскую семерку» для включения в программу и получения рекомендации.
Обращение рассматривается в течение 2 рабочих дней. По итогам выдается рекомендация либо письменное заключение с причиной отказа.
Отказ возможен, в частности, если семья не включена в программу, заявитель не признан нуждающимся в улучшении жилья, заявитель или супруг уже пользовался льготой, ранее допущено нецелевое использование государственной социальной помощи либо имеется спор о вещном праве на жилье или участок.
Что происходит в банке?
После получения рекомендации заявитель обращается в банк с расчетом стоимости строительных материалов и работ и другими необходимыми документами.
Банк проводит онлайн-скоринг за 1 рабочий день. После представления полного комплекта документов решение принимается в течение 3 рабочих дней. При отказе письменное объяснение причин направляется в течение 1 рабочего дня.
После устранения недостатков можно обратиться повторно. При положительном решении заявитель уведомляется в течение 1 рабочего дня, получает проект кредитного договора и графика платежей, а договор подписывается в течение 2 рабочих дней.
Как оформляется субсидия?
После подписания договора банк в течение 2 рабочих дней подает заявку на субсидию. Субсидия первоначального взноса перечисляется банку в течение 5 рабочих дней, а субсидируемая часть процентов перечисляется в установленном порядке ежемесячно.
Как перечисляется кредит?
Средства выдаются поэтапно. При самостоятельном строительстве или привлечении работников деньги перечисляются на банковскую карту заемщика пропорционально выполненным работам, а при привлечении подрядчика — на его счет.
Для начала работ перечисляется не более 30 процентов общей суммы кредита. Последующие транши предоставляются после проверки выполненных работ на месте.
Какое обеспечение требуется?
При реконструкции или ремонте обеспечением выступает само жилье. При новом строительстве до завершения объекта предоставляется поручительство третьего лица и (или) иное обеспечение. За нотариальное оформление такого обеспечения государственная пошлина не взимается.
По этой программе не применяется требование страховать предмет ипотеки от рисков и страховать риск невозврата кредита.
Что будет при нецелевом использовании?
При выявлении нецелевого расходования банк прекращает дальнейшее финансирование и вправе принять меры по досрочному взысканию кредита и возврату субсидии в бюджет.
Обратите внимание: рекомендация «махаллинской семерки» не означает автоматического одобрения кредита банком. Заявитель должен пройти банковскую проверку платежеспособности и кредитной истории. Действия государственных органов и банка можно обжаловать в вышестоящую организацию или суд.