Davlat oliy ta’lim tashkilotlari o‘rtasida o‘qishni ko‘chirish yoki ko‘chirib tiklash uchun arizalar:
elektron platforma orqali qabul qilinadi.
Bahorgi semestr oldidan talabaning o‘qishini bir oliy ta’lim tashkilotidan boshqasiga ko‘chirib tiklash haqidagi arizalar qabul qilinmaydi.
O‘qishni qayta tiklash bo‘yicha arizalar ham kuzgi va bahorgi semestr oldidan belgilangan mazkur muddatlarda muayyan oliy ta’lim tashkiloti tomonidan qabul qilinadi.
Talabaning o‘qishini boshqa davlat oliy ta’lim tashkilotiga ko‘chirishga asosan quyidagi holatlarda ruxsat beriladi:
O‘qish, qoida tariqasida, mos yoki turdosh ta’lim yo‘nalishiga ko‘chiriladi.
Muhim: talabaning xohishi yoki yashash manzili o‘zgarganining o‘zi boshqa davlat oliy ta’lim tashkilotiga o‘qishni ko‘chirish uchun etarli asos hisoblanmaydi.
Elektron platformaga:
Arizadagi ma’lumotlar hujjatlarning asliga mos bo‘lishi kerak.
Bir oliy ta’lim tashkiloti doirasida mos yoki turdosh ta’lim yo‘nalishiga hamda mos magistratura mutaxassisligiga ko‘chirish va qayta tiklash shu tashkilot rektori yoki direktorining buyrug‘i asosida amalga oshiriladi.
Turdosh bo‘lmagan yo‘nalishga ko‘chirish alohida vakolatli organ yoki Davlat komissiyasi qarori asosida ko‘rib chiqiladi.
Xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlaridan davlat oliy ta’lim tashkilotlariga ko‘chirish uchun ariza har yili 15-iyuldan 5-avgustgacha:
Talabgor davlat oliy ta’lim tashkilotining mos yoki turdosh bakalavriat yo‘nalishi bo‘yicha o‘qiydigan tilida maxsus sinov — test yoki kasbiy (ijodiy) imtihon topshiradi.
Xorijiy va nodavlat oliy ta’lim tashkilotlarining magistratura bosqichidan davlat oliy ta’lim tashkilotiga o‘qishni ko‘chirishga ruxsat berilmaydi.

Заявления о переводе или восстановлении с переводом между государственными организациями высшего образования принимаются через электронную платформу:
Перед весенним семестром заявления о восстановлении с переводом из одной организации высшего образования в другую не принимаются.
Заявления об обычном восстановлении также принимаются соответствующей организацией перед осенним и весенним семестрами в указанные сроки.
Перевод в другую государственную организацию высшего образования допускается главным образом:
Перевод, как правило, осуществляется на соответствующее или родственное направление.
Важно: одного желания студента или изменения его места проживания недостаточно для перевода в другую государственную организацию высшего образования.
На электронную платформу загружаются:
Сведения в заявлении должны соответствовать оригиналам документов.
Перевод и восстановление внутри одной организации на соответствующее или родственное направление либо соответствующую специальность магистратуры осуществляются приказом ректора или директора.
Перевод на неродственное направление рассматривается на основании решения соответствующего уполномоченного органа или Государственной комиссии.
Заявление о переводе в государственную организацию высшего образования подается ежегодно с 15 июля по 5 августа через:
Заявитель сдает на языке обучения специальное испытание — тест или профессиональный (творческий) экзамен по соответствующему либо родственному направлению бакалавриата.
Перевод из магистратуры зарубежной или негосударственной организации в государственную организацию высшего образования не допускается.