Tez va yuqori sur’atlarda o‘sayotgan tadbirkorlik sub’ektlarini yiriklashtirish maqsadida «chempion tadbirkor»larga aylantiriladigan tashkilotlar ro‘yxati shakllantiriladi.
Tuman yoki shahar darajasida:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahri darajasida:
Respublika darajasida:
Ro‘yxat Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Soliq qo‘mitasi, Markaziy bank, Savdo-sanoat palatasi va hududiy hokimliklar ishtirokida shakllantiriladi.
«Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi» AJ tomonidan tadbirkorlarni «chempion» toifasiga olib chiqishga qaratilgan ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish loyihalari uchun tijorat banklari orqali 10 milliard so‘mgacha milliy yoki xorijiy valyutada kredit ajratish maqsadida resurs joylashtiriladi.
Mezonlarga javob berish kredit avtomatik ravishda berilishini anglatmaydi. Loyiha bank va Kompaniya talablari asosida alohida baholanadi.
Mezonlar Prezidentning 2025-yil 19-martdagi PF-50-son farmoni, moliyaviy instrument esa Prezidentning 2025-yil 26-sentabrdagi PF-176-son farmoni bilan belgilangan.

Для содействия укрупнению быстро и устойчиво растущих субъектов предпринимательства формируется перечень организаций, которые планируется вывести в категорию «чемпион-предприниматель».
На уровне района или города:
На уровне Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента:
На республиканском уровне:
Перечень формируется при участии Министерства экономики и финансов, Налогового комитета, Центрального банка, Торгово-промышленной палаты и территориальных хокимиятов.
Компания по развитию предпринимательства размещает в коммерческих банках ресурсы для кредитования производственных и сервисных проектов, направленных на выведение предпринимателей в категорию «чемпион». Размер кредита может составлять до 10 миллиардов сумов в национальной или иностранной валюте.
Соответствие критериям не означает автоматического получения кредита. Проект отдельно оценивается банком и Компанией по развитию предпринимательства.
Критерии установлены Указом Президента от 19 марта 2025 года № УП-50, финансовый инструмент — Указом Президента от 26 сентября 2025 года № УП-176.