• 4715 marta o'qildi
Hukumat qarori (466-son, 24.07.2025-yil) bilan “Paxta xomashyosini etishtirish uchun ajratilgan imtiyozli kreditlarni hosil yili yakuniga qadar qaytargan qishloq xo‘jaligi sub’ektlariga ushbu kredit bo‘yicha to‘langan foiz to‘lovlarining bir qismini subsidiya sifatida qaytarish tartibi to‘g‘risida”gi nizom tasdiqlandi.
• Nizomga ko‘ra, subsidiya oluvchi paxta xomashyosini etishtirish uchun ajratilgan imtiyozli kreditlar va hisoblangan foiz to‘lovlarini hosil yilining 31 dekabriga qadar to‘liq qaytargan bo‘lishi kerak.
• Arizalar tijorat bankining Bosh ofisi Subsidiya.mf.uz" portali orqali yuboriladi.
• Tijorat banki tomonidan barcha ma’lumotlar "Subsidiya.mf.uz" portaliga to‘liq kiritilib, ariza shakllantirilgandan so‘ng ajratiladigan subsidiya miqdori avtomatik ravishda hisoblab chiqiladi.
• Subsidiya oluvchining soliqlar va majburiy to‘lovlardan qarzdorligi bo‘lmaganda, subsidiya mablag‘laridan erkin foydalanadi.
• Nizom paxta xomashyosini etishtirish uchun Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining kredit resurslari hisobidan ajratilgan imtiyozli kreditlar bo‘yicha to‘langan foiz to‘lovlarining 4 foiz punktini subsidiya sifatida qaytarish tartibini belgilaydi.

29.07.2025 – Часть уплаченных процентов по отдельным льготным кредитам будет возвращена в виде субсидии
4570 количество просмотров
Постановлением Правительства №466 от 24.07.2025 года утвержден Порядок возврата в виде субсидии части процентных выплат по льготным кредитам, выданным на выращивание хлопка-сырца, сельскохозяйственным субъектам, полностью погасившим эти кредиты до конца сельскохозяйственного года.
Согласно Положению, получатель субсидии должен полностью погасить полученные льготные кредиты и начисленные процентные платежи по ним до 31 декабря урожайного года.
Заявки подаются через портал "Subsidiya.mf.uz" от имени Головного офиса коммерческого банка.
После полного внесения банком всех данных в портал "Subsidiya.mf.uz" и формирования заявки, размер подлежащей выплате субсидии рассчитывается автоматически.
При отсутствии задолженности по налогам и обязательным платежам, получатель субсидии имеет право свободно распоряжаться субсидированными средствами.
Положение устанавливает порядок возврата в виде субсидии 4 процентных пункта от суммы уплаченных процентов по льготным кредитам, выданным за счет ресурсов Фонда государственной поддержки сельского хозяйства на выращивание хлопка-сырца.