• 3899 marta o'qildi
“Yashil belgi” mahsulot va xizmatlarni yagona ixtiyoriy  ekologik markirovkalash tartibi to‘g‘risida”gi nizom Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi (ro‘yxat raqami: 3652-son, 25.07.2025-y.)
⇒ Ushbu Nizom sertifikatlashtirishni o‘tkazish, talabgorni avtorizatsiyadan o‘tkazish, xorijiy ekologik markirovkalash tizimlarini tan olish va ekologik markirovka belgisini qo‘llashni o‘z ichiga oladi.
⇒ Ariza beruvchi ekologik markirovkalash organiga belgilangan shakllardagi maxsulot va xizmatlarni sertifikatlashtirish bo‘yicha ariza bilan yozma yoki elektron shaklda murojaat qiladi.
⇒ Ekologik markirovkalash organi tomonidan sertifikatlashtirish bo‘yicha ariza kelib tushgan kundan e’tiboran 5 ish kuni mobaynida unda ko‘rsatilgan ma’lumotlar ko‘rib chiqiladi.
⇒ Sertifikatlashtirishni o‘tkazish 3 oydan oshmagan muddatda amalga oshiriladi.
⇒ Ekspertlar guruhi tomonidan sertifikatlashtirish jarayoni natijalari bo‘yicha xulosa rasmiylashtiriladi.
⇒Sertifikatlashtirish natijalaridan norozi bo‘lganlar 1 oy ichida Apellyatsiya komissiyasiga yozma yoki elektron shaklda apellyatsiya shikoyati berishi mumkin.

• 3784 количество просмотров
Положение «О едином добровольном порядке экологической маркировки продукции и услуг «Зелёный знак» зарегистрировано в Министерстве юстиции (рег. № 3652 от 25.07.2025 г.).
⇒ Положение регулирует порядок проведения сертификации, авторизации заявителя, признания зарубежных систем экологической маркировки и использования экологического знака.
⇒ Заявитель обращается в орган по экологической маркировке с заявлением о сертификации продукции или услуг в письменной или электронной форме по установленным шаблонам.
⇒ Орган по экологической маркировке рассматривает поступившее заявление в течение 5 рабочих дней с момента его получения.
⇒ Сертификация проводится в срок, не превышающий 3 месяцев.
⇒ По результатам сертификационного процесса экспертной группой оформляется заключение.
⇒ В случае несогласия с результатами сертификации, заявитель вправе подать апелляцию в Апелляционную комиссию в письменной или электронной форме в течение 1 месяца.