• 1947 marta o'qildi
“O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlarida kibersport, dron va robot texnologiyalari yo‘nalishidagi sport turlarini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–75-son, 03.03.2026-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, kibersport, dron va robot texnologiyalari yo‘nalishidagi zamonaviy sport turlari bo‘yicha musobaqa tashkil etiladi.
Musobaqalar quyidagi yo‘nalish va bosqichlarda o‘tkaziladi:
✅ yo‘nalishlar:
▫️kibersport yo‘nalishi;
▫️ dron texnologiyalari yo‘nalishi;
▫️ robot texnologiyalari yo‘nalishi;
✅ bosqichlar:
▪️ 1-bosqich – vazirlik va idoralarda har yili avgust oyida “Harbiy qism (muassasa) komandiri (boshlig‘i) kubogi” ichki musobaqasi;
▪️ 2-bosqich – har yili oktyabrь oyida “Harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondoni kubogi” musobaqasi;
▪️ 3-bosqich – har yili dekabrь oyida “Mudofaa vaziri kubogi” musobaqasi o‘tkaziladi.
Musobaqa g‘oliblari pul mukofoti bilan rag‘batlantiriladi
Qarorga ko‘ra, musobaqada g‘olib bo‘lgan harbiy xizmatchilar quyidagicha rag‘batlantiriladi:
► 1-bosqichda g‘olib bo‘lgan jamoaning har bir a’zosi biryo‘la to‘lanadigan 10 mln so‘m pul mukofoti hamda jamoa uchun harbiy qism (muassasa) komandiri (boshlig‘i) kubogi;
► 2-bosqichda g‘olib bo‘lgan jamoaning har bir a’zosi biryo‘la to‘lanadigan 30 mln so‘m pul mukofoti hamda jamoa uchun harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondoni kubogi;
► 3-bosqichda g‘olib bo‘lgan jamoaning har bir a’zosi biryo‘la to‘lanadigan 50 mln so‘m pul mukofoti hamda jamoa uchun mudofaa vaziri kubogi.
Mudofaa vazirligi musobaqalarni tashkil etish va o‘tkazish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi organ hisoblanadi.
✅ Musobaqada ishtirok etuvchi hamda saralab olingan harbiy xizmatchilar hisobini yuritish maqsadida xizmat doirasida foydalanish uchun mo‘ljallangan yagona elektron reestr joriy etiladi.

• 1946 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О мерах по развитию видов спорта в направлениях киберспорта, дронов и робототехнологий в Вооружённых Силах Республики Узбекистан» (№ ПП–75 от 03.03.2026 г.).
Согласно постановлению, будут организованы соревнования по современным видам спорта в направлениях киберспорта, дрон-технологий и робототехнологий.
Соревнования будут проводиться по следующим направлениям и этапам:
Направления:
▪️ киберспорт;
▪️ технологии дронов;
▪️ робототехнологии.
Этапы соревнований:
1-й этап — ежегодно в августе во внутренних соревнованиях министерств и ведомств
«Кубок командира (начальника) воинской части (учреждения)».
2-й этап — ежегодно в октябре
соревнование «Кубок командующего войсками военного округа».
3-й этап — ежегодно в декабре
соревнование «Кубок Министра обороны».
Победители соревнований будут поощряться денежными призами
Согласно постановлению, военнослужащие-победители будут поощряться следующим образом:
1-й этап — каждому члену команды-победителя выплачивается единовременная денежная премия в размере 10 млн сумов, а также команде вручается Кубок командира (начальника) воинской части (учреждения);
2-й этап — каждому члену команды-победителя выплачивается 30 млн сумов, а также команде вручается Кубок командующего войсками военного округа;
3-й этап — каждому члену команды-победителя выплачивается 50 млн сумов, а также команде вручается Кубок Министра обороны.
Министерство обороны определено координирующим органом по организации и проведению соревнований.
Кроме того, для учета участвующих и отобранных военнослужащих будет внедрен единый электронный реестр, предназначенный для служебного пользования.