• 1418 marta o'qildi
Adliya vazirligi Dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish jarayonida ularning samaradorligini aniqlash tartibi to‘g‘risidagi idoraviy hujjatni davlat ro‘yxatidan o‘tkazdi (ro‘yxat raqami 3806, 03.04.2026-y.).
Unga ko‘ra, dori vositalarining samaradorligi 12 ta xalqaro ilmiy manbalar asosida tekshiriladi.
Samaradorlikni o‘rganish mustaqil ilmiy ekspertlardan iborat komissiyalar tomonidan amalga oshiriladi.
Samaradorlikni o‘rganish natijalari bo‘yicha dori vositalari quyidagi 3 ta toifaga ajratiladi:
► samaradorligi isbotlangan dori vositalari (samaradorligi xalqaro ilmiy manbalarda tasdiqlangan bo‘lsa);
► samaradorligi isbotlanmagan dori vositalari (xalqaro ilmiy manbalarga ko‘ra, samaradorligi o‘z isbotini topmagan bo‘lsa);
► samaradorligi o‘rganilmagan dori vositalari (samaradorligi bo‘yicha xalqaro ilmiy manbalarda ma’lumotlar mavjud bo‘lmasa).
O‘rganish natijalari Sog‘liqni saqlash vazirligi “Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” davlat muassasasining rasmiy veb-saytida e’lon qilib boriladi.

• 1417 количество просмотров
Министерство юстиции зарегистрировало в государственном реестре ведомственный документ о порядке определения эффективности лекарственных средств в процессе их государственной регистрации (регистрационный № 3806 от 03.04.2026).
Согласно документу, эффективность лекарственных средств проверяется на основе 12 международных научных источников.
Изучение эффективности проводится комиссиями, состоящими из независимых научных экспертов.
По результатам изучения лекарственные средства подразделяются на 3 категории:
► лекарственные средства с доказанной эффективностью (если их эффективность подтверждена международными научными источниками);
► лекарственные средства с недоказанной эффективностью (если согласно международным научным источникам их эффективность не нашла подтверждения);
► лекарственные средства с неизученной эффективностью (если в международных научных источниках отсутствуют сведения об их эффективности).
Результаты изучения будут публиковаться на официальном сайте государственного учреждения «Центр безопасности фармацевтической продукции» Министерства здравоохранения.