• 32555 marta o'qildi
Yo‘lovchi tashish poezdi jo‘natilgach, kuzatuvchi yo‘lovchilardan chiptalarni olib qo‘yishi va foydalanganlik belgisini qo‘yishi kerak. Harakat yo‘nalishida to‘xtashni xohlagan yo‘lovchilar bundan mustasno. Bunday chiptalarga foydalanganlik belgisi yo‘lovchilarni bevosita manzil stantsiyasiga etib kelishidan oldin qo‘yiladi.
Blankli chiptalarga foydalanganlik belgisini qo‘yish tashuvchi tomonidan belgilagan tartibda amalga oshiriladi.
• qaytarish uchun ketgan summalar;
• vositachilik yig‘imi ushlab qolinadi.
Foydalanilmagan chiptalar 24 soatdan kamroq, biroq yo‘lovchi tashish poezdi jo‘nashiga qadar 6 soatdan kechiktirmasdan qaytarilganda, chipta qiymati va platskartaning 50% qiymati qaytariladi.
Bunda yo‘lovchidan:
• vositachilik yig‘imi;
• platskartaning 50 foiz qiymati ushlab qolinadi.
Foydalanilmagan chiptalar 6 soatdan kamroq, biroq yo‘lovchi tashish poezdi jo‘nagandan keyin 3 soatdan kechiktirmasdan qaytarilganda, chipta qiymati qaytariladi, platskartaning qiymati qaytarilmaydi
• platskartaning 100 foiz qiymati ushlab qolinadi.
Yo‘lovchi, yo‘lovchi tashish poezdini kasalligi tufayli tark etganda, yo‘lovchi tashish poezdida yurishini to‘xtatgan stantsiya dalolatnoma tuzishi va yo‘lovchi talabiga binoan ushbu dalolatnoma asosida unga platskarta qiymati va yo‘lovchi tomonidan bosib o‘tilgan masofa qiymatini ayirib, chiptalar uchun pullarni qaytarib beriladi.
To‘lovlarni qaytarilmaydigan holatlar
• yo‘lovchi mast holatda bo‘lganda;
• yo‘lovchi ko‘zdan kechirishdan o‘tmaganda;
• begona pasport bo‘yicha chiptalarni qaytarish amalga oshirilganda;
• chiptada bagajni qabul qilish to‘g‘risida shtapm mavjud bo‘lganda;
• chipta shikastlanganda (yirtilgan, yopishtirilgan va hokazolar);
• yo‘lovchining poezdga tibbiyot muassasasi hujjatisiz kechikishi 3 soat va undan ortiqni tashkil qilganda.
Plastik kartochkalar bo‘yicha sotilgan chiptalarga to‘lovlarni qaytarish, tashuvchi tomonidan naqd pulsiz asosda, qonun hujjatlarida nazarda tutilgan tartibda amalga oshiriladi.
Biletning nuqsoni aniqlangan taqdirda harakatlanish
• Chiptalar sotish avtomatlashtirilgan tizimi tomonidan berilgan, qo‘lda yozilgan ma’lumotlarga ega chipta haqiqiy deb hisoblanmaydi.
• Qo‘lda yozish usuli bilan kompostersiz, manzil stantsiyasi ko‘rsatilmasdan, stantsiyalarning nomlari xato va tashuvchining boshqa xodimlari aybi bilan yo‘l qo‘yilgan noaniqliklar bilan rasmiylashtirilgan chiptalar nuqsonli deb topiladi va olib qo‘yiladi. Bu haqda dalolatnoma tuziladi, yo‘lovchiga esa yangi chipta beriladi.
• Nuqsonli chipta vokzalda poezdda yurish boshlanishdan oldin yoki nuqsonli chipta bilan yo‘lovchi chipta kassasida aniqlanganda, bu haqda dalolatnoma tuziladi, yo‘lovchiga esa yangi chipta beriladi.
Ichki temir yo‘l yo‘nalishlarida qatnovchi yo‘lovchi tashish poezdlarida yo‘lovchi iltimosiga binoan yo‘qotilgan yoki yaroqsiz holga kelgan chiptalar o‘rniga dublikat taqdim etiladi. Dublikat faqat O‘zbekiston Respublikasi hududida qatnovchi yo‘lovchi tashish poezdlariga va tashuvchining shakllantirilgan yo‘lovchi tashish poezdlariga beriladi.

• 32555 количество просмотров
Если у пассажира есть билет, но ему не представлено место в пассажирском поезде (кроме пригородного), то деньги за билеты возвращаются полностью и немедленно.
Если билет возвращается в билетную кассу не позднее 24 часов до отправления поезда, то выплачивается его полная стоимость.
При этом с пассажира удерживаются:
• сумма за операцию возврата;
• комиссионный сбор.
При возврате неиспользованного билета менее чем за 24 часа, но не позднее, чем за 6 часов до отправления поезда, то выплачивается стоимость билета и 50 процентов стоимости плацкарты.
• комиссионный сбор;
• 50 процентов стоимости плацкарты.
Когда неиспользованный билет возвращается менее, чем за 6 часов, но не более 3-х часов после отправления поезда - выплачивается только стоимость билета, без стоимости плацкарты.
При этом с пассажира удерживается:
• 100 процентов стоимости плацкарты.
При оставлении пассажиром поезда ввиду болезненного состояния станция, на которой пассажир прекратил поездку, обязана составить акт и по требованию пассажира на основании акта возвратить ему деньги за билет, за вычетом стоимости плацкарты и стоимости проезда за проследованное расстояние.
Случаи, когда возврат платежей не производится:
• пассажир находится в нетрезвом состоянии;
• пассажир не прошёл досмотр;
• возврат билетов производится по чужому паспорту;
• в билете имеется штамп о приеме багажа;
• билет имеет повреждения (разорван, подклеен и т.п.);
• опоздание пассажира на поезд составляет 3 и более часов без наличия документа медицинского учреждения.
Возврат платежей по билетам, реализованным по пластиковым карточкам, производится перевозчиком на безналичной основе.
Действия при дефекте билета:
• если в билет, выданный автоматизированной системой продажи билетов, вручную внесены исправления (дополнения), то он считается недействительным;
• если в билете, оформленном вручную не имеется компостер, не указана станция назначения, неверно указаны названия станций, а также имеются другие неточности, допущенные перевозчиком, то он считается дефектным и отбирается, о чем составляется акт. При этом пассажиру выдается новый билет;
• если дефект билета обнаружится на вокзале до начала поездки или в билетной кассе, то оформляется соответствующий акт,  пассажиру заменяют дефектный билет на новый.
Взамен утраченного или пришедшего в негодность билета в пассажирских поездах внутреннего сообщения (в пределах Республики Узбекистан) по просьбе пассажира выдается дубликат. За выдачу дубликата взимается сбор, кроме случаев утраты или порчи билета по вине перевозчика.
Билеты, оформленные в международном сообщении, восстановлению не подлежат.
При нарушении прав в данной сфере необходимо обратиться в Государственную инспекцию Республики Узбекистан по надзору за безопасностью железнодорожных перевозок «Узгосжелдорнадзор» по данной ссылке.